• תפריט
פוטו כלכליסט

לא רק בדרך לירושלים: המנהרות המרשימות בעולם

שבוע אחרי פתיחת מנהרת הראל בדרך לירושלים, עשינו סיבוב בעולם לאתר את המנהרות המרשימות ביותר. הממצאים לפניכם

שירות כלכליסט 11:5726.01.17
צילום: ויקימדיה
1.
מנהרת ציון מאונט כרמל, יוטה. זוכרים את הדמות ה"ראודראנר" מהסרטים המצוירים שאויבו זאב הערבות מנסה לשטח אותו על קיר באמצעות ציור של פתח מנהרה על סלע? אז ככה נראית מנהרה זו - רק שהיא אמיתית
צילום: ויקימדיה
2.
לאיירדל, נורבגיה. לא מפתיע שהמדינה שעיצבה את הדרכונים המגניבים בעולם גם בנתה מנהרה שנראית כמו משהוא מתוך שר הטבעות. אורכה של המנהרה הוא 25 ק"מ מה שעושה אותה למנהרת הכביש הארוכה בעולם. לאורך המנהרה ישנן 3 נקודות מנוחה בעלות מראה פראי ותאורה אדומה וכחולה
3.
גוליאנג, סין. 13 כפריים חצבו את המנהרה הזו שאורכה כקילומטר בצלע ההר משום שהכפר הקטנטן שלהם היה מרוחק משאר העולם, אלא אם כן מחשיבים טיפוס מסוכן במעלה 700 מדרגות. נדרשו 5 שנים להשלמתה, באמצעות כלים ידניים.
4.
ירבה-בואנה, קליפורניה, ארה"ב. מנהרה זו מחברת בין אוקלנד לסאן פרנסיסקו. אורכה 160 מטרים וזוהי המנהרה הרחבה ביותר בעולם. היא נבנתה ב-1936 ומסתבר שהיה זול יותר לחפור מנהרה מאשר להקים גשר ענק המחבר בין שני צידי מפרץ סאן פרנסיסקו.
צילום: שאטרסטוק
5.
SMART, קואלה לומפור, מלזיה. הצוות מאחורי תכנון מנהרה זו הוסיף שכבה נוספת לפרויקט המתוחכם והמורכב שהוא חפירת מנהרה – במהלך עונת המונסון, המנהרה משמשת כמערכת ניקוז מי הגשמים ומסייעת למנוע שיטפונות פתע השכיחים בעונה זו בבירה.
6.
מנהרות עצי הסקויה, ארה"ב. מנהרת וואוונה האגדית התמוטטה בפארק זה ב-1969 אחרי שהעץ עמד על תילו במשך 2,100 שנה אולם עדיין ניתן לעבור דרך מנהרה שנחצבה בגזע בפארק סקויה.
7.
זונגנאנסאן, סין. כל מה ששובר את המונוטוניות של הנסיעה בת החצי-שעה דרך מנהרה זו מבורך. כך יכולים הנהגים ליהנות משדרות עצי הדקל והדשא המלאכותיים העומדים לאורך שולי הדרך שאורכה 18 ק"מ. וכדי להנעים עוד יותר את זמנם של הנהגים, התאורה הפנימית כוללת עננים מוקרנים על התקרה ותאורה רכה ונעימה.
8.
מנהרת מפרץ טוקיו. אורכה של מנהרה עתידנית זו הוא כ-9 ק"מ, והיא נראית כמו משהו מתוך הסרט "בליידראנר". הכביש המוביל אליה נכנס ללב הים ונראה כאילו הוא מסתיים שם.
x