$
פרסום ושיווק

פתיחת שוק הבשר ליבוא תביא לירידה במחירי הבשר ועלייה במחירי החלב

בכירים בענף המזון מעריכים כי פתיחת שוק הבשר הטרי הכשר ליבוא מחו"ל תוביל לירידה של כ־50% במחירי הבקר לשחיטה ולעלייה של כ־5.5% במחירי החלב הטרי ומוצריו

נורית קדוש 08:2126.10.16

פתיחת שוק הבשר הטרי הכשר ליבוא מחו"ל תוביל לירידה של כ־50% במחירי הבקר לשחיטה ולעלייה של כ־5.5% במחירי החלב הטרי ומוצריו - כך מעריכים בכירים בענף המזון לקראת עדכון מחיר החלב הגולמי הצפוי בינואר. "משמעות פתיחת שוק הבשר ליבוא היא שצרכני החלב יממנו את ההוזלה של הבשר הטרי", מסר בכיר בענף המזון. "אין שאלה ביחס לכך שמחיר החלב הגולמי יעלה ב־8–10 אגורות לליטר", הוא אומר. גם להערכת ישראל (טוטי) בלוך, יו"ר מועצת התאחדות מגדלי הבקר, מחיר החלב הגולמי יעלה בכ־10 אגורות לליטר. העלייה הצפויה במחיר המטרה צפויה להוביל לעלייה במחירי מוצרי החלב המצויים בפיקוח.

 

מעבר לכך, במחלבות יתקשו להעלות את מחירי מוצרי החלב שאינם בפיקוח מחירים, על רקע ההאטה בשוק המזון והירידות במכירות של תנובה. ההסבר להתייקרות הצפויה נעוץ בקשר שבין מחיר הבקר לשחיטה למחיר החלב שמקבל החקלאי מהמחלבות: מחיר החלב מגלם את הפרש ההוצאות וההכנסות לרפתן בהן מחיר המזון לבהמות, מחיר האנרגיה, שכר עבודה וההכנסות שלו ממכירת בשר הפרה לאחר שתחדל להפיק חלב. כל ההוצאות וההכנסות הללו מוכנסות לתוך נוסחה שקובעת את מחיר החלב הגולמי. כתוצאה מהרחבת יבוא הבשר צפויה ירידה בביקוש לעגלים מקומיים, ומחיר עגל מקומי צפוי לרדת בכ־50%. לכן כתוצאה מהתרסקות במחירי הבשר החי בשוק המקומי שמהווה כאמור חלק מהנוסחה לחישוב מחיר החלב הגולמי, יעלה מחיר החלב המשולם לרפתן.

 

מוצרי חלב מוצרי חלב צילום: בלומברג

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x