$
איכות סביבה

בפעם השביעית השנה: דחייה במכרז לניוד מכלי האמוניה

ל"כלכליסט" נודע כי המשרד להגנת הסביבה דחה לנובמבר את הגשת ההצעות להעתקת המכלים לנגב בשל מחלוקת על פרסום פרטים מהמכרז

ליאור גוטמן 08:1218.09.16

המשרד להגנת הסביבה דוחה שוב את מועד הגשת ההצעות להעתקת מכלי האמוניה מאזור מפרץ חיפה לנגב. כך נודע ל"כלכליסט". זו הדחייה השביעית במכרז מתחילת השנה, והפעם המועד זז מסוף ספטמבר לאמצע נובמבר בגלל ויכוח מול האוצר על הצורך לפרסם את נוסחת המחיר של המכרז בפני המתמודדים. זו עשויה לכלול כמה מרכיבים, לרבות מחיר המוצר הסופי, שהמדינה מנסה לקבע.

 

האמוניה היא חומר גלם המיובא עבור התעשייה, בפרט לענף הדשנים, ומאוחסן במכלים באזור חיפה. מבקר המדינה ומערכת הביטחון הזהירו בעבר כי הצבת המכלים שם מהווה סכנה לחיי אדם במקרה של דליפה, אך ההבטחות החוזרות ונשנות של ממשלות ישראל לדורותיהן להעתיק את המיכלים לנגב מושמעות כבר מ־2002 מבלי שהשתנה דבר.

מיכל האמוניה במפרץ חיפה. העלות המוערכת של העתקתו למתקן חדש בנגב - מיליארד שקל מיכל האמוניה במפרץ חיפה. העלות המוערכת של העתקתו למתקן חדש בנגב - מיליארד שקל צילום: אלעד גרשגורן

 

באוצר ניסו למנוע את פרסום נוסחת התמחור בטענה שיש לתת לכוחות השוק לפעול עצמאית, אולם במשרד להגנת הסביבה טענו שיש יותר מדי משתנים שאין עליהם תשובה וחששו כי אף אחד לא ייגש למכרז או שהפער בין ההצעות יהיה לא הגיוני. לפי לוח הזמנים המסתמן, קבלת הצעות תתאפשר מנובמבר עד סוף השנה והזוכה תיבחר עד סוף הרבעון הראשון של 2017. הקמת המפעל צפויה להימשך כ־36 חודשים.

 

המדינה תעניק רשת ביטחון של כ־720 מיליון שקל ליזם שייבחר, כדי לגבות את רכישות האמוניה המתוכננת על ידי מפעלי הכימיקלים השונים. המענק כולל 240 מיליון שקל ממשרד הכלכלה עבור הקמת המפעל בנגב, ועוד רשת ביטחון ממשלתית של כ־480 מיליון שקל כנגד הלוואות שיילקחו להקמת המתקן. עלות הקמת המתקן כולו נאמדת במיליארד שקל.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x