$
מעסיקים

סאנדיסק ישראל מציעה לעובדים חופשה ללא הגבלה

החברה תאפשר ל-800 עובדיה לצאת לחופשה ככל שירצו, בהתאם למדיניות חברת האם בארה"ב. הם אף עומדים על כך שעובדים ייקחו את מינמום ימי החופשה. המנכ"ל: "ההתחשבנות על ימי חופשה כבר לא נדרשת כשיש אמון בין העובדים לחברה"

חברת סאנדיסק ישראל תאפשר ל-800 עובדיה לצאת לחופשה בתשלום ללא הגבלה, החל מהחודש הבא.

 

לפיכך, כל עובד, ללא קשר לוותק שלו, יהיה זכאי לחופשה, והצורך בצבירת ימי חופשה יעלם.

 

מנכ"ל סאנדיסק ישראל שחר בר אור אמר ל"כלכליסט": "הרעיון הבסיסי הוא שאנחנו חושבים שלא צריך להיות קשר בין הוותק או התפקיד של העובד לכמה חופש הוא צריך. ההתחשבנות הזו על ימי חופש כבר לא נדרשת בסביבה שיש בה אמון בין העובדים לחברה. בדיוק כמו שיש לנו שעות עבודה מאד גמישות כל עוד אתה עומד במשימות שלך. אנחנו מודדים את הביצועים לפי תפוקות ולא לפי הזמן שעובד מבלה במשרד".

שחר בר אור, מנכ"ל סאנדיסק ישראל שחר בר אור, מנכ"ל סאנדיסק ישראל

 

הנוהל החדש מיושם בחברת האם ווסטרן דיגיטל (Western Digital) בארה"ב, אולם בר אור אומר כי הם ביקשו להנהיג את אותה מדיניות בארץ, כך שהם המדינה היחידה מחוץ לארה"ב בה היא מיושמת בחברה, הפועלת בעשרות מדינות. הם אף הוסיפו לכך את הדרישה, שלא קיימת בארה"ב, כי העובדים יקחו מינימום מסוים של ימי חופשה, בין 14-20 יום. "אנחנו שולחים לעובדים תזכורות שייקחו חופשה, כדי שאף עובד או עובדת לא יסחפו אל תוך העבודה וישכחו לנצל את ימי החופש שלהם", אומר בר אור.

 

אז עובד בחברה יכול לקחת עכשיו חופשה של חצי שנה?

"אנחנו לא מצפים שיהיה ניצול לרעה של הדבר. עובד שיבקש חופשה של חצי שנה, זה לא ייראה לנו סביר, בדיוק כמו שיש שעות גמישות אבל עובדים לא באים לעבודה בארבע אחה"צ. התלבטנו אם להגיד מספר מסוים שהוא סביר – אבל החלטנו שאין לנו תקרה, ונסמוך על כל עובד להפעיל שיקול דעת. כמובן שהחופשה דורשת אישור מנהל ושזה צריך להיות בהתאמה לתוכניות עבודה. אנחנו מעודדים את העובדים לתכנן את החופשות מספר חודשים קדימה, בהתאמה ליעדים העסקיים".

 

בר אור מוסיף כי הוא מאמין שבעתיד, בטווח הבינוני והרחוק, עוד חברות הייטק יצטרפו לגישה הזו. הוא מסייג כי "הדבר לא יכול לעבוד בכל חברה. בארגון שאין בו אמון בין העובדים להנהלה, אי אפשר ליישם נוהל כזה, כי זה יכול להיות פתח לניצול לרעה לשני הצדדים: המעסיק  - אם לא יקפיד על מינימום – יגיע למצב שעובדים בלהט העבודה מפספסים חופשות ונשחקים, ועובדים יכולים לקחת חופשות לא סבירות".

 

יותר ויותר חברות בארה"ב מציעות ימי חופשה ללא הגבלה לעובדיהן, בהן נטפליקס, לינקדאין ואברנוט. מייסד חברת התוכנה גוסטו, ג'וש ריבס, אמר בראיון ל-CNBC על מדיניות החופשה ללא הגבלה של החברה כי "אנחנו לא עוקבים אחרי מספר ימי החופשה המדויק, אבל לרוב זה יוצא בין 4-5 שבועות", שהם יותר ממספר ימי החופשה הממוצע שמקבלים לרוב עובדים בארה"ב או בישראל.

 

 

מנגד, סינתיה שפירו, לשעבר מנהלת כוח אדם ומחברת הספר Corporate Confidential , טוענת כי חופשות ללא הגבלה מאיימות על מדיניות החופשים המסורתית. "אני חוששת שזה חלק מהצמצום הגדול בהטבות לעובדים", היא אומרת. לדבריה, התהליך החל כבר בשנות ה-90, אז חברות הפסיקו לשלם שעות נוספות ולהציע ביטוח בריאות. לפיכך שפירו מזהירה שימי החופשה עלולים להתגלות כהטבה הבאה שתבוטל. "אני מפחדת שזה יוביל לביטול של כל ימי החופשה". החשש מאיבוד מקום העבודה ובלבול לגבי מספר ימי החופשה המותרים תגרום לטענתה של שפירו, לכך שבסופו של דבר עובדים ייקחו פחות ימי חופשה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x