$
מוסף 01.09.2016
שאלות מוסף 1.9.16 ראש

הון אנושי: לכו כולם למנהל

נראה היה כי משתתפי פורום הפיס לחינוך מתמקדים בעיקר במתקפות נגד משרד האוצר ובהגנה על מכונות המזל

ארי ליבסקר 08:4501.09.16

פורום הפיס לחינוך התכנס ביום שני בבוקר במדיטק חולון. בחוץ התקיימו שתי הפגנות, אחת אנמית של נוער מרצ, שמחה נגד הספר החדש ללימוד אזרחות, השנייה סוערת יותר של עובדי המדיטק, שתובעים מהעירייה לשנות את תנאי העסקתם.

 

הם נשאו שלטים, קראו סיסמאות, וגורשו ממתחם האירוע בידי אנשי אבטחה, שלא יפרו חלילה את הסדר שבפנים, עם הבופה הבריא, יוגורט וירקות חתוכים, או יפגעו בשלוות נפשו של יו"ר מפעל הפיס עוזי דיין, שהיה נינוח ומסביר פנים. יותר קל להסביר פנים עם עלות שכר של 850 אלף שקל בשנה ואחרי חופש בגלאפגוס. אפילו שר האוצר משה כחלון לא העיב על החופשה של דיין כשהודיע במהלכה שיפעל לסילוק מכונות המזל של הפיס.

 

חיים ביבס. מצדי שיסגרו את הפיס חיים ביבס. מצדי שיסגרו את הפיס צילום: דנה קופל

 

"הרי ברור לך שאם אנחנו לא נפעיל את המכונות האלה הן יופעלו בידי העולם התחתון כהימורים לא חוקיים", אמר לי דיין, משוכנע שכלום לא יקרה. ניסיתי לאתגר אותו: היו כבר מי שהפריכו את הטיעון הזה, ובכל מקרה המדינה לא צריכה לעודד תופעה הרסנית כמו הימורים אלא למנוע אותה. אבל דבר לא שכנע את דיין, שבעודו אוכל חתיכת סלק אדום שינה אסטרטגיה: "אם אתה כבר שואל, אני הצעתי להוריד את המכונות לפני כשנה, אבל באוצר לא רצו.

 

הסיבה שהם רוצים להוריד אותן היא שהם רוצים לקחת חלק מהתקציב שלנו ישירות אליהם למימון של בניית כיתות לימוד. לא לזה הוקם מפעל הפיס. בניית כיתות זה הבייסיק שצריך לתת. הפיס אחראי למבנים שנועדו לספורט, לתרבות ולפנאי, ולפרויקטים מיוחדים בחינוך. באוצר ממש לא מעוניינים להפסיק את ההימורים, אלא רק לקבל את הכסף. בכל מקרה, אל תשכח שחיים ביבס, יו"ר מרכז השלטון המקומי, הוא דמות בעלת השפעה בליכוד והוא פועל נגד כל המהלך הזה".

 

 רן ארז רן ארז צילום: דנה קופל

 

ואכן, כשביבס עלה לנאום הוא תקף את שר האוצר וכינה את העברת התקציבים מהלך פופוליסטי. שאלתי אותו אחר כך על המוסריות שבהפעלת מכונות המזל, וביבס השיב: "אין לי בעיה לסגור אותן מחר, אם אתה שואל אותי. רק מי יביא את הכסף במקום? מי יבנה מתנ"סים לילדים שלך? אם האוצר יביא לי את הכסף, אני אסגור את כל מפעל הפיס מחר". והוא לא לבד במאבק הזה, אגב: גם השרה מירי רגב, שמקורבת אליו, מתנגדת למהלך של כחלון. וגם ראש עיריית חולון מוטי ששון תקף את האוצר בשיחה איתי. כששאלתי אותו על העובדים המפגינים בחוץ, הוא אמר: "ברגע שיהיה מנכ"ל למדיטק כל העניינים ייפתרו".

 

אש בנושא אחר ספג האוצר בנאומו של יו"ר ארגון המורים רן ארז, שהאשים את המשרד כי הוא הופך את המורים לעניים כשהוא מקצץ את שכרם. אז איך נפתחת שנת הלימודים בלי איום בשביתה, תהיתי.

 

"הבנו שבתחילת השנה לא צריך לאיים בשביתה, זה יוצר רושם רע על הציבור. אבל אם לא יבואו לקראתנו, תהיה שביתה אחרי החגים", אמר ארז.

 

חשבתי עוד על הדרכים שבהן המדינה הופכת את אזרחיה לעניים כשארז דיבר מעל הבמה עם אורנה בן דור, שמביימת סדרה דוקומנטרית במימון ארגון המורים. היא סיפרה על אחד מגיבורי הסדרה, מחנך מתחיל שמרוויח פחות מ־4,000 שקל בחודש, בעל משפחה, שמשלים הכנסה כמלצר ומחלק עיתונים. כשיצאתי החוצה, לא היתה בסביבה שום הפגנה על זה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x