$
דני רובינשטיין

עזה יכולה להוזיל את העגבניות לחג

בשנה שעברה התייקרו הירקות ב-140% בתקופת החגים, ובכל זאת המדינה מתנגדת ליבוא זול מעזה

דני רובינשטיין 08:1123.08.16

התוצרת החקלאית מעזה נחשבת טובה, ועוברת את כל הביקורת של רשויות הבריאות בישראל. שר החקלאות אורי אריאל הקדים לפני כחודש תרופה למכה הצפויה: עלייה תלולה במחירי הירקות (בעיקר עגבניות) לקראת החגים - שכבר החלה. משרד החקלאות הודיע שיעניק פטור ממכס ליבוא עגבניות ממדינות החברות בארגון הסחר הבינלאומי. ואולם, מעזה, שיכולה לספק לישראל מאות טונות של ירקות לקראת החגים, הוא לא מאשר לייבא - זאת אף שלפי מקורות במשרד החקלאות הפלסטיני וסוחרי ירקות פלסטינים, המחירים שם נמוכים והאיכות טובה, והסחורה עוברת את כל הביקורת של רשויות הבריאות בישראל.

 

החרדים מרוויחים, הישראלים והפלסטינים לא

 

בשנה שעברה כבר היינו בסרט הזה: בספטמבר 2015 פנה ארגון גישה - הפועל לחופש תנועה בין עזה לישראל - לשר החקלאות בהצעה לקדם שיווק ירקות מרצועת עזה לישראל וכך לפטור את בעיית המחסור והעלייה במחירים. משרד החקלאות סירב להצעה, אך התיר אז יבוא מירדן. זה לא עזר. מחיר קילוגרם עגבניות הגיע בימי החגים אשתקד ל־12 שקל לעומת 4-5 שקלים במהלך השנה.

 

אשתקד רשתות השיווק האשימו את החקלאים בניצול ימי החגים להעלאת מחירים, והחקלאים טענו כי יש מחסור בגלל מזיקים ותנאי מזג האוויר. אז המשרד התיר יבוא מוגבל של ירקות מהרצועה לשווקים החרדיים בגלל שנת השמיטה.

חקלאי פלסטיני מגדל עגבניות באזור חברון. הסחורה איכותית וזולה חקלאי פלסטיני מגדל עגבניות באזור חברון. הסחורה איכותית וזולה צילום: אי פי איי

 

ואולם, השנה לא רק החרדים יכולים להרוויח מההיתר. גם שאר האזרחים יכולים ליהנות ממחירים סבירים של ירקות בחגים, והכלכלה בעזה, הזקוקה נואשות לשיקום, תרוויח גם היא. אף שכעת חידש הארגון את ההצעה, משרד החקלאות כנראה יסרב ותולה תקוות בפטור ממכס מספטמבר לתקופה מוגבלת.

 

מרצועת עזה לא מייבאים, מהגדה המערבית כן

 

בעבר היתה ישראל השוק העיקרי של חקלאי עזה, בעיקר בימי החגים שבהם עולה הביקוש, ומכיוון שהחקלאים הישראלים לא יכולים למלא את הצרכים. עם זאת, מאז הסגר על עזה ב־2007 כמעט לא היה יצוא ממנה, ואילו הגדה המערבית משווקת לישראל בכל שנה כמעט 100 טונות תוצרת חקלאית.

 

לאחר צוק איתן במערכת הביטחון היתה נטייה ברורה לקדם שיווק תוצרת חקלאית מהרצועה לישראל כדי לתמוך בציבור בעזה. מבחינה חוקית אין בעיה, כי הרצועה והגדה נתונות במערכת מכס אחת. אך בעוד שבגדה נוצרה מציאות של שיתוף כמעט מלא עם כלכלת ישראל, בעזה, שחמאס שולט בה, המצב לא כך. אין סיבה להעניש בשל כך את תושבי ישראל ולגרום להם לשלם מחירים מופקעים, בעיקר בחגים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x