$
בלדד השוחי

למה האדם צריך גם בשר וגם ירקות?

בלדד היקר, איך ייתכן שאריות אוכלים בשר בלבד, פרות אוכלות עשב בלבד, וכל מין מצליח להפיק את כל החומרים הדרושים להתפתחותו, בעוד אנחנו צריכים לאכול גם וגם ומחסור במי מהם יגרור חוסר תפקוד גופני? עומרי

בלדד השוחי 09:2131.03.16

עומרי היקר,

 

נפלת על תחום שופע בלבולי מח. חדשות לבקרים אנו שומעים שזה בריא וזה לא, ושבניגוד מוחלט למה שהאמינו בו עד כה התזונה האנושית צריכה להיות כך ולא אחרת. והכל נאמר בנימה של ביטחון מוחלט שיכולה להעביר בן אדם אינטליגנטי על דעתו. אז בוא ננער קצת את האבק, ונתמקד רק בדברים הפשוטים, הבדוקים והמוכחים.

 

בניגוד למה ששאלתך מרמזת, בני אדם לא יכולים להרוויח כלום מלאכול כמו פרות. לפרות יש קיבה בעלת ארבעה מדורים, הן מעלות גירה ומשקיעות יותר משש שעות יומיות באכילה כדי להפיק מספיק אנרגיה מהתאית שבעשב. בני אדם לא יכולים להפיק ערך תזונתי מתאית, ולא משנה כמה הם ילעסו — התאית עוזבת את מערכת העיכול שלהם כלעומת שבאה.

הגוף שלנו נועד לתזונה של ציידים־לקטים הגוף שלנו נועד לתזונה של ציידים־לקטים איור: ערן מנדל

 

זו הסתגלות אבולוציונית בסיסית. אם יש שפע עשב, יצורים שיפתחו יכולת לעכל אותו ישרדו טוב יותר ויעבירו את היכולת לצאצאיהם. אם יש הרבה יצורים שאוכלים עשב (ולכן הרבה תחרות), יצורים שילמדו לצוד ולעכל יצורים אחרים ישגשגו ויעבירו את התכונות שלהם הלאה. וייתכן שבאותו זמן הם יאבדו יכולות אחרות, כמו היכולת לעכל תאית.

 

טעות נוספת שמופיעה בשאלתך היא שבני אדם חייבים לאכול "גם וגם". זה לא נכון. בני אדם, באופן פרטני, יכולים לשרוד על טהרת הצומח, או על טהרת החי. יש אנשים שלא אוכלים בשר כלל, והם בסדר. אם הם לא מקפידים על התזונה שלהם הם עלולים ללקות בחסכים תזונתיים, אך גם זוללי בשר מושבעים אינם חפים מסיכונים כאלה. ובאותו מטבע, אנשים מסוימים יכולים להתקיים ואף לשגשג על בשר בלבד — זה הגיוני: אם אתה אוכל חיה שבנויה בערך כמוך ושזקוקה לאותם חומרים כדי להתקיים, מובן מאליו שהבשר שלה יכיל את החומרים האלה.

 

 

אבל כמין אנחנו אוכלים גם וגם. כבר מיליוני שנים. ביולוגים קוראים ליצור כזה "אוכל־כל", או "אומניבור" ("אומני" זה כל בלאטינית, ו"בוֹרארֶה" זה לאכול). הגוף שלנו נועד, באופן חד־משמעי, לתזונה של ציידים־לקטים. צדים מן החי, מלקטים מן הצומח. מובן מאליו שיש אנשים שבריא להם יותר לאכול רק ירקות או רק בשר. אנחנו מאד מגוונים. אבל בפעם הבאה שמישהו מנסה למכור לך סיפורים אבולוציוניים שמסבירים למה בני אדם לא אמורים לאכול בשר, תסביר לו שאלה סיפורי סבתא. אבולוציונית, אנחנו אוכלי־כל. ואם אתה מחפש סיבה להיות צמחוני אין צורך במקוריות. אפשר להסתפק במוסר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x