$
בארץ

הצעת חוק: להרחיב את תקופת הצינון של המפקח על הבנקים ל-3 שנים

ההצעה שהוביל ח"כ יואב קיש ועליה חתומים שורת חברי כנסת מימין ומשמאל מבקשת למזער את תופעת "הדלת המסתובבת" במסגרתה עוברים הרגולטורים למשרות בכירות בגופים עליהם פיקחו לאחר תקופה של שנה בלבד

רוני זינגר 18:0816.02.16

הצעת חוק חדשה מבקשת להטיל חובת צינון של שלוש שנים על המפקח על הבנקים. ההצעה תוגש היום לכנסת, אותה מוביל ח״כ יואב קיש מהליכוד ביחד עם לובי 99 (הלובי הציבורי) וביחד עם שורה ארוכה של חברי כנסת מהימין ומהשמאל.

 

ההצעה מבקשת להטיל חובת צינון על המפקח על הבנקים במקום שנה כפי שקבוע בחוק היום, לשלוש שנים. בדברי ההסבר להצעת החוק נכתב כי "כמעט כל המפקחים על הבנקים בעבר מצאו את עצמם מועסקים במשרות במשרות בכירות ומתגמלות היטב במערכת הבנקאות המסחרית סמוך לתום כהונתם. שיטת הדלת המסתובבת לפיה לאחר צינון קצרצר עוברים המפקחים לעבוד אצל מפוקחיהם לשעבר בשכר מתגמל ובתנאים מפנקים, מייצרת את "בעיית הסוכן" - הרגולטור נוטה לשרת את המפוקחים הרבה יותר מאשר את הציבור מטעמו הוא ממונה, ומעדיף באופן ברור את "יציבות הבנקים" על פני האינטרס הצרכני והיציבות הפיננסית של משקי הבית. הדבר מוביל לפגיעה קשה באמון הציבור במערכת וברגולטור״.

רוני חזקיהו. היה המפקח על הבנקים עד 2010 וכיום הוא יו"ר הבינלאומי רוני חזקיהו. היה המפקח על הבנקים עד 2010 וכיום הוא יו"ר הבינלאומי צילום: גיא אסיאג

 

ההצעה מבקשת להאריך את תקופת הצינון ונסמכת בין היתר על דו"ח הוועדה לבחינת יחסי הון ושלטון משנת 2012 שהצביעה על מינויים של בעלי תפקידים בשירות הציבורי לתפקידי מפתח במגזר העסקי, והמליצה כי ייאסר לחלוטין על נושא משרה לשעבר לייצג גוף כלשהו כלפי עמיתיו לשעבר לעבודה – המקבילים לו, הכפופים לו או הממונים עליו ללא הגבלת זמן. הצעת החוק היא כאמור מוגבלת זמן ומידתית, כפי שמכנים אותה מגישיה, ומתייחסת כאמור לצינון של שלוש שנים.

 

ח"כ יואב קיש אמר כי "לציבור אמון רב במפקח על הבנקים ובהחלטותיו. תקופת צינון של שנה אחת בלבד כפי שקבוע בחוק היום, לא מאפשרת לאמון זה להתגבר על החשש מפני ניגוד עניינים ובוודאי לא לצמצם את הדלת המסתובבת שבה מפקח מועסק על ידי אחד ממפוקחיו בעבר. הארכת תקופת הצינון לשלוש שנים עשויה לעצור במידה גבוהה יותר את ניגודי האינטרסים. באופן תקדימי ההצעה מכילה אפשרות של פיצוי לממלא התפקיד עקב משך הצינון. תפקידי כמחוקק הוא למנוע מצב של ניגוד עניינים וחששות אלו וכך עושה הצעת חוק זו".

 

עו"ד לינור דויטש הלוביסטית הציבורית, לובי 99 מסרה כי "הצעת חוק זו באה להגביה את החומות בין ההון לשלטון בישראל. ​המפקח על הבנקים, כמו גם שאר הרגולטורים הבכירים צריכים לשים בראש מעיינהם את האינטרס הציבורי ולא את האינטרס של מקום עבודתם העתידי״.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x