$
מוסף 21.01.2016
שאלות מוסף 21.1.16 ראש

הון אנושי: מגהגהים

כך נראית קריסת מגה והשלכתו של אריק שור מתנובה מבעד ליין מבעבע

ארי ליבסקר 07:2321.01.16
ראשון בערב התקיים בסינמה סיטי ברמת השרון ערב התרמה מיוחד להקמת יחידה להשתלת כליות לילדים בבית חולים רמב"ם. הערב כלל תוכנית אמנותית בהשתתפות השחקן ליאור רז, שלישיית מה קשור, אדיר מילר ואחרים. המינגלינג נערך בכניסה לאולם, שם ניצב פסל של איש שדומה מאוד לביבי, לצד דמויות כמו סופרמן, איירון מן ושאר גיבורי־על בלתי מנוצחים. הכיבוד היה צנוע: קרקרים, גבינות ויין אדום בגביעי פלסטיק. "זה יין מהיקב שלי", הסביר לי שלום שמחון, שהיה בעבר שר המסחר והתעשייה וגם החקלאות. כיום הוא איש עסקים וחבר בדירקטוריונים שונים, בהם שיכון ובינוי. הוא גם יועץ לתאגיד המיחזור אל"ה, כי אחרי הכל הוא היה גם השר להגנת הסביבה. ד"ר אורנה שמחון, אשתו, הביטה בכוסות ואמרה: "זה לא היין שלנו, מה זה כל הבועות האלה?", אבל שמחון התעקש: "אין פה יין אחר אז זה כנראה כן היין שלנו. זה מה שקורה כשמוזגים אותו לכוסות פלסטיק".

 

בעבר פורסם שזהבית כהן, יו"ר אייפקס, התיידדה מאוד עם שמחון בזמן שהוא היה שר החקלאות והיא ניהלה את המשא ומתן לקניית תנובה. לכן שאלתי אותו מה הוא חושב על ההדחה המשפילה של אריק שור מתפקיד מנכ"ל החברה. "אם שור היה רוצה, הוא היה נשאר מנכ"ל", אמר שמחון. "אל תשכח שאף שבשנה שעברה תנובה הרוויחה פחות, הוא הרוויח הרבה מאוד כסף לחברה. כשר החקלאות לשעבר אני אומר לך שהסינים עשו עסקה טובה, כי הם לא היו מקבלים מכסות חלב כאלה באף מדינה אחרת. הבעיה עם תנובה זה שהם לא קונים מספיק ביצים".

 

טוב שם משמן טוב. מימין: גיורא עופר, אבי לוי ורמי יהושע טוב שם משמן טוב. מימין: גיורא עופר, אבי לוי ורמי יהושע

 

אחר כך פגשתי את יו"ר בנק הפועלים יאיר סרוסי, שביקש לשדר מסר מרגיע בנוגע לנבואות על משבר כלכלי קרב ובא כמו זה שהיה ב־2008. "באירופה חלה התאוששות בשנים האחרונות, וגם בארצות הברית. הבעיה היא סין", הסביר לי סרוסי, והמשיך במסר אופטימי אף יותר: "אצלנו המצב טוב יותר מאשר באירופה וארצות הברית". נפרדתי ממנו עם חיוך רק כדי להיתקל בגיורא עופר ויעל גיט, בעלי קרן ההשקעות להב.

 

"איזה משבר, מה משבר, הסיפור האמיתי הוא קריסת מגה", אמר לי גיורא עופר, שבעבר היה מנכ"ל דיסקונט. "זה דבר שלא נתפס. איך זורקים אנשים לכל הרוחות?", וגיט אמרה, "מה שקרה במגה ברור לכולם, בעלי החברה חלבו אותה. העסק יכול היה להיות רווחי".

 

בועות? ביין שלנו? שלום שמחון בועות? ביין שלנו? שלום שמחון

 

ליאורה בירנהק מרכוס, מבעלי חברת מנעמים שלה מגה חייבת סכומים לא מבוטלים, אמרה: "מי שירוויח מההקפאה הם עורכי הדין. אנחנו, הספקים והעובדים, נפסיד בגדול אחרי שהבעלים חלבו דיווידנדים. אני יכולה להתנחם בכך שלפחות בתקופת ההבראה האחרונה קיבלנו חצי מהסכום".

 

המצב אצלנו מצוין. יאיר סרוסי המצב אצלנו מצוין. יאיר סרוסי

גם זאב קלימי, מנכ"ל אלקטרה מוצרי צריכה, היה חייב להגיד משהו בנושא: "תשמע, אלה שמעוניינים לקנות את החברה יושבים על הגדר ומחכים שהמחיר יירד".

 

"אם כך, למה רמי לוי, שנחשב לחברך הטוב, לא קונה?", שאלתי אותו. "אה, ברור", ענה קלימי, "ללוי אין את היכולת הניהולית לשלוט על עסק כזה גדול. מתאים לו יותר לעבוד בסדר הגודל שבו הוא עובד". הערתי שייתכן שאין לו את הכישורים האנושיים לנהל גם את העסק שלו, לאור הפרסומים על משכורות הרעב שהוא משלם לעובדיו והיחס כלפיהם. "בזה אני בכלל לא רואה בעיה", ענה קלימי, "מנהל טוב יודע לעבוד ולתת לעובדים שלו את מה שמגיע להם, לא צריך לתת להם יותר, לזה אנחנו קוראים ניהול תפעולי. הבעיה שהתקשורת מחפשת אותו בגלל ההצלחה שלו, ככה זה, אתם יודעים להרים ולהוריד בן אדם".

 

למרבה המזל של רמי לוי בדיוק אז עבר במקום הפרסומאי רמי יהושע, שגם היה אחראי להפקת ערב ההתרמה, ואמר: "אני באמת חושב שמה שרמי לוי צריך עכשיו זה בעיקר ייעוץ תקשורתי שיוציא אותו מכל התסבוכת שהוא נכנס אליה. חבל, הוא הורס לעצמו מוניטין ושם". איכשהו היתה לי תחושה שהוא מציע את עצמו לתפקיד. אדע שצדקתי אם אראה בקרוב את לוי מסתובב עם

שני עופות בשקל בידיו, מפגין עם עובדי מגה המפוטרים ומכריז שהוא בא לעזור להם.

 

ari.libsker@calcalist.co.il

בטל שלח
    לכל התגובות
    x