$
מחפשי עבודה

גדלו עם טאבלט ביד: הכירו את דור אלפא

הם צפויים להיות הדור ה"יזמי" ביותר עד כה, לפזר הפסקות במהלך הקריירה במקום לצאת לפנסיה ולהחליף 17 מקומות עבודה לפחות במהלך חייהם - הילדים שנולדו החל מ-2010 הולכים לשנות את העולם

מעין מנלה 16:5718.12.15

דור ה-Z, אלו שנולדו בין השנים 1994 ל-2010 מתחילים להיכנס ממש בימים אלה לשוק העבודה וצפויים להשפיע על העולם לפחות כמו בני דור ה-Y אם לא יותר, כך טוענים אנליסטים בגולדמן זאקס. עם זאת, השפעתם של בני דור ה-Z על העולם, תתגמד ככל הנראה נוכח זו של בני הדור הצעיר יותר, הילדים שנולדו עם אייפד ביד, שמעולם לא חיו בעולם נטול סמארטפונים או רשתות חברתיות, הדור שמכונה "דור אלפא" וכולל את כל מי שנולד אחרי שנת 2010.

 

יותר מ-2.5 מיליון בני דור האלפא נולדים ברחבי העולם מדי שבוע. עד שכולם יוולדו, ב-2025 מספרם יגיע לכשני מיליארד. הוריהם הם בני דור ה-Y שנישאו בגיל מאוחר יחסית ועל כן הם צפויים לגדול בבתים עם הורים מבוגרים יותר ובמשפחות קטנות יותר מבעבר. תוחלת החיים של דור האלפא צפויה להיות ארוכה משל הדורות הקודמים, מה שישפיע על מבנה הקריירה שלהם ומצבם הכלכלי.

 

מארק מקרינדל, חוקר דורות מאוסטרליה, אשר במשך שנים מנסה להרכיב פרופיל חברתי של הדור החדש, ואף מוביל קמפיין לכנותו "דור האלפא" טוען כי הם חלק מניסוי גלובלי לא מכוון בו מסכים מוצבים מול עיניהם של ילדים ומשמשים כעזרים להרגעתם, בידורם והן למטרות לימוד. בראיון לניו יורק טיימס הוא אמר "הם (בני דור האלפא) נולדו ב-2010, השנה בה הושק האייפד, נוצר האינסטגרם והמילה של השנה הייתה 'app', ועל כן הם גדלים מול מסכים במידה רבה יותר מבעבר. מסיבה זו הם גם כונו 'דור הזכוכית'".

 

בשנה הבאה צפויים בני האלפא הראשונים להיכנס למערכת החינוך ולפי מקרינדל הם יהיו הדו המשכיל ביותר עד כה, עם הנגישות הגבוהה ביותר לטכנולוגיה ובאופן יחסי הדור העשיר ביותר עד היום. כיצד ישנה דור האלפא את העולם ואת שוק העבודה?

 

1. הדור ה'יזמי' ביותר עד כה

 

לפי מחקר שפורסם ב-CNNMoney יותר ממחצית (55%) מבני דור ה-Z מעוניינים להקים עסק משלהם, אך בדור הבא יהיה שיעורם גדול אף יותר. "כל דור מעתה והלאה יהיה יותר 'יזמי' מקודמו מכיוון שתהיה לבני הדור גישה ליותר מידע, אנשים ומשאבים בשלב מוקדם יותר בחייהם", כותב דן שוובל מומחה לדור ה-Y, שוק העבודה וקריירה בבלוג שלו. הוא צופה שרבים מבני דור האלפא יקימו מיזמים עסקיים כבר בתור ילדים לפני יום הולדתם ה-10. אמנם מרביתם יכשלו אך הם ילמדו הרבה מהניסיונות ויצליחו יותר כשיהיו מבוגרים. "הם יהיו יזמים מצליחים יותר מכיוון שהם ייקחו יותר סיכונים בגיל צעיר ויהיה להם זמן לבנות מערכות יחסית ומוניטין בגיל צעיר יותר מאשר בני דור המילניום ודור ה-X", כתב.

 

2. יחליפו יותר עבודות ומקצועות מהדורות הקודמים

 

לבני דור האלפא יהיו לפחות 17 מעסיקים שונים במהלך חייהם וחמש קריירות נפרדות, כך צופה סוכנות המחקר האוסטרלית מקרינדל שנדרשה לשאלה כיצד ייראו חייהם של אלו שנולדו אחרי 2010. כפי שמשך הזמן בו יועסקו במקום מסוים יתקצר ניתן גם לצפות שהם ישנו את הפרדיגמה של עבודה מתשע עד חמש בימים ראשון עד חמישי. לפי מקרינדל, יום עבודה אחד בשבוע לפחות יהיה גמיש עבור בני דור האלפא. הם יוכלו להימנע מנסיעות בפקקים לעבודה, לעבוד מהבית או מהדרך ולאזן בצורה טובה יותר בין העבודה לחייהם הפרטיים.

 

ילדים שנולדו ב-2010 לא מכירים עולם בלי טאבלטים, סמארטפונים או רשתות חברתיות ילדים שנולדו ב-2010 לא מכירים עולם בלי טאבלטים, סמארטפונים או רשתות חברתיות צילום: שאטרסטוק

 

3. יותר עצמאיים, משכילים ומוכנים להתמודדות עם אתגרים גדולים

 

עצמאות בקריירה חשובה יותר לבני דור ה-Z מאשר לדור ה-Y. בעוד ש-32% מבני דור ה-Z השיבו בסקר שנערך לאחרונה על ידי סוכנות המחקר יוניברסם,כי עצמאות, או עבודה אוטונומית היא אחת המטרות החשובות ביותר בקריירה שלהם, בקרב דור ה-Y רק 22% מעוניינים בעצמאות בעבודה. שוובל צופה שדור האלפא יצטרך להתמודד עם אתגרים עולמיים גדולים כמו התחממות גלובלית והחובות התופחים של מדינות רבות. לא יהיו להם רשתות ביטחון סוציאליות כפי שהיו לדורות הקודמים. עם זאת, יהיה להם את הייתרון בכך שהם יהיו הדור המשכיל ביותר הן מכיוון שתהיה להם גישה לידע מגיל צעיר והם יוכלו ללמוד לבד באופן עצמאי והן מכיוון שהם צפויים להישאר במשך זמן רב יותר במערכת החינוך וההשכלה הגבוהה. כל אלה יובילו אותם להיות עצמאים יותר מהוריהם ומדור ה-Z. אחוז מסויים מהם יימנע לחלוטין מהשכלה גבוהה פורמאלית וירכוש ידע ברשת בעוד שהמשפחות האמידות יותר ישלחו את בניהן מדור האלפא למוסדות ההשכלה הגבוהה היקרים יותר. ההשכלה היא גם אחת הסיבות שבגללן הפערים בין עשירים ועניים יהיו משמעותיים וניכרים יותר בדור זה.

 

4. יפזרו הפסקות עבודה לאורך הקריירה

 

מכיוון שתוחלת החיים של דור האלפא צפויה להיות גדולה יותר משל הדורות הקודמים גם משך הזקנה ושנות הפנסיה שלהם יהיה ארוך יותר. עם זאת, לפי מקרינדל הם לא 'יצאו לפנסיה' במובן שאותו אנחנו מכירים היום אלא יפזרו הפסקות ארוכות במהלך הקריירה. לפי התחזיות בני דור האלפא יעבדו כמה שנים ואז יקחו כמה חודשי חופש, אז הם יעבדו עוד כמה שנים ויפנו לשנת לימודים או טיולים וכן הלאה.

 

5. הדור ה'טכנולוגי' ביותר שלא מכיר עולם בלי רשתות חברתיות

 

הילדים שנולדו אחרי שנת 2010 לא מכירים עולם בלי רשתות חברתיות. הם גדלים עם סמארטפונים וטאבלטים מגיל אפס ועל כן צפויים להיות הדור ה'טכנולוגי' ביותר עד כה. הטכנולוגיה בה אנחנו משתמשים היום תיראה להם מובנת מאליה. לפי שוובל, הטלפונים הניידים שלהם יהיו כל כך מתוחכמים עד שיגיעו לגיל העשרה שהם יחליפו את השימוש בלפטופים או מחשבים נייחים. לכן, משווקים, מפרסמים וכן מעסיקים ומגייסים יצטרכו להגיע אליהם דרך הסמארטפונים או המכשירים הניידים האחרים שאיתם יסתובבו. הם יעדיפו אפליקציות ידידותיות מאוד למשתמש, ויצפו שהכל יותאם לצרכיהם.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x