שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
משפט

שרת המשפטים בביקורת על המגזר הציבורי: "הוא רק צריך לא להפריע למגזר הפרטי"

איילת שקד הפיצה טיוטה למתן הקלות לחברות ישראליות הנסחרות בבורסות בחו"ל: "אין להקשות על חברות אלה, אם הדין הזר מחיל עליהן חובות מספקות"

עמרי מילמן 10:4902.12.15

"בשנים האחרונות ישראל התדרדרה בתחום הרגולציה. עם היכנסי לתפקיד התחלתי להנהיג שורת צעדים אשר נועדו להקל על חברות ישראליות הן לחברות הנסחרות בחו"ל והן לחברות אשר נסחרות בארץ". אמרה הבוקר (ד') שרת המשפטים איילת שקד בכנס המיסוי של BDO וגולדפרב זליגמן.

 

בביקורת על הרגולציה בארץ אמרה השרה כי "במסגרת אמצעים אלו קידמתי לאחרונה תיקון חקיקה לחוק החברות וכן פירסמתי מספר תקנות בתחום, שמטרתן לייצר הקלות ופטורים מרגולציה, אשר, בין היתר, מבחינה בין חברות קטנות וגדולות, לסייע בעידוד הנפקות בבורסה על ידי מתן הקלות בממשל התאגידי, כך שחברות המנפיקות לראשונה יזכו לתקופת מעבר הדרגתית ומקלה רגולטורית. כצעד משלים להליך זה, ומתוך הצורך והרצון לעודד את פיתוח הכלכלה הישראלית, הפצתי הבוקר להערות הציבור את טיוטת התקנות למתן הקלות לחברות ישראליות הנסחרות בבורסות בחו"ל. ההקלות המוצעות ממוקדות בחברות שאין בהן גרעין שליטה ונסחרות בבורסות הגדולות בארה"ב".

 


 

שקד פירטה כי "אותן חברות מחויבות לא פעם לכללים רגולטוריים שונים מצד מדינת ישראל ומצד המדינה הזרה. החלה של שני הדינים יוצרת הכבדה ומקשה על החברות, מעבר לנדרש. ההקלות המוצעות מבוססות על העיקרון שאין להקשות על חברות הנסחרות בחו"ל אם הדין הזר מחיל עליהן חובות מספקות מבחינת הגנה על המשקיעים. מהיום נאפשר לאותן חברות לעמוד בדרישות הדין הזר בלבד בחלק מן המקרים, ללא צורך בהתאמה נוספת לדרישות חוק החברות. זוהי בשורה של ממש.

 

שקד סיימה את נאומה עם תקווה מהולה בביקורת כלפי המגזר הציבורי ואמרה "פרסום תקנות מקלות, אני מקווה, יאפשר למדינת ישראל להיות קרקע פוריה ומושכת לחברות הישראליות. אני מאמינה במגזר הפרטי. אני חושבת שהמגזר הציבורי רק צריך לא להפריע למגזר הפרטי"

 

יוזמות חקיקה נגד פשיעה כלכלית

 

לפני כן, השרה התייחסה לפשיעה הכלכלית בארץ ואמרה "לצערנו הרב, הפשיעה החמורה וארגוני הפשיעה בישראל הצליחו לחדור לתחומים רבים של חיינו. לפשיעה השפעה שלילית על תחומים חברתיים רבים, אבל גם על הכלכלה, התחרות ההוגנת במשק, ואף על מחירי הנדל"ן. הפשיעה הכלכלית מנצלת את מערכות הכספים ופעילות הסחר הלגיטימית לשם הסוואתם והלבנתם של כספי פשיעה. לפיכך, ניצבות המדינות בפני האתגר לפתח כלים להתמודד עם תופעה זו".

 

איילת שקד בכנס איילת שקד בכנס צילום: חגי דקל
 

לדבריה "הניסיון מלמד שדיווחים שביצעו גופים פיננסיים לרשות לאיסור הלבנת הון תרמו בצורה משמעותית ביותר לחקירות ארגוני פשיעה, ואף חוללו מספר לא מבוטל של חקירות. יחד עם זאת, יש עוד עבודה רבה בתחום. אני מאמינה כי יוזמות החקיקה שמקדמת כעת הממשלה אף צפויות לשפר המצב בתחום בצורה משמעותית. במסגרת זו ניתן לציין את הצעת חוק צמצום השימוש במזומן, הרגולציה על מתן שירותי מטבע והסדרת תחום ההלוואות החוץ בנקאיות. המאמצים הנעשים בישראל עולים בקנה אחד עם המגמות העולמיות בתחום, ומשפיעים רבות על עולם הכלכלה, האופן בו מתנהלות מדינות והכללים החלים על גופים פיננסים".

 

שקד התייחסה לביקור נשיא ארגון FATF לפני מספר שבועות ואמרה: "מדובר בארגון הקובע את הסטנדרטים הבינלאומיים המחייבים את כל מדינות העולם במאבק בהלבנת הון ובמימון טרור. משלחת בכירי הארגון הגיעה לכאן במסגרת הליך ההצטרפות של מדינת ישראל לארגון היוקרתי, הליך אשר ילווה אותנו בשנים הקרובות, שכן מדינת ישראל עתידה לעבור ביקורת בינלאומית רחבה מטעם הארגון. על מנת להבטיח עמידה בהצלחה בביקורת, תידרש המדינה לבצע מספר תיקוני חקיקה ולשפר את אפקטיביות המשטר בתחום. אני רואה חשיבות רבה בהצטרפותה של מדינת ישראל לארגון חשוב זה, שכן הדבר יאפשר למדינה לקחת חלק פעיל בעיצוב המדיניות בתחום, להשפיע על גיבוש הסטנדרטים בתחום ולקחת חלק פעיל במאבק הבינלאומי בהלבנת הון ובמימון טרור.

 

בנוסף, ההצטרפות לארגון תשפר את המוניטין של ישראל בתחום, תעניק לישראל תו איכות משמעותי לעניין טיב המשטר בישראל, עובדה שתסייע לכלכלה ולסקטור העסקי ותמצב את ישראל כמקום אטרקטיבי להשקעות. כמו כן, ההצטרפות תשפר את שיתוף הפעולה בין ישראל לבין מדינות אחרות במישור הפיננסי, המודיעיני ובמישור העזרה המשפטית".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x