$
משה גורלי

תיק זאבי-צ'רנוי: לא רלבנטי לכלום

מאימת האוליגרכים שהתניעה את התיק העתיק הזה לא נשאר דבר מלבד ההנשמה המלאכותית של השופט

משה גורלי 08:2520.10.15
השמות האלה, בזק, זאבי, צ'רנוי, מהדהדים כרוחות רפאים שמרחפות מעל איזה יקום ארכיאולוגי עתיק שיקום מחר לתחייה זמנית ובלתי רלבנטית בעליל. הסיפור ההיסטורי הזה כבר לא קיים במציאות הכלכלית, ורק יכולתו של השופט עודד מודריק לתחזק אותו שנים ארוכות עדיין מנשימה אותו מלאכותית בעולם, ובעיקר באולם, המשפט. ובכל זאת, לשנים הרבות האלה יש אפקט מרכך. התיק, צריך לזכור, הותנע בין היתר בידי האימה הנוראה ששררה אז מהסכנה שהאוליגרכים, שלא לומר ה"מאפיונרים" הרוסים, ישימו יד על נכס אסטרטגי כמו בזק לכשתופרט.

 

הרוסים באים

 

היום מיכאל צ'רנוי מפחיד הרבה פחות. אז הוא היה גם חברו הקרוב של רוסי "מאיים" נוסף, אביגדור ליברמן, נחקר וחשוד רב־שנים בזכות עצמו. היום צ'רנוי מוכר בעיקר כאבי הילדה של ניקול ראידמן.

 

גם הסיפור הכלכלי של בזק עלה וירד. ובעיקר עלה. כונס הנכסים עו"ד אלקס הרטמן מכר את בזק לחיים סבן בשנת 2009 ברווח עצום לכולם, ובעיקר לבנקים המרומים (או לא, נראה מחר), שאפילו נאלצו לאחרונה להחזיר לגד זאבי חלק מכספי הריבית שגבו ממנו. אין ספק שהבנקים מייחלים לתרמית כזו פעמיים בשבוע.

 

מיכאל צ'רנוי בבית המשפט מיכאל צ'רנוי בבית המשפט צילום: אוראל כהן

 

דבר במרמה כפול 2

 

התיק נשען על פעמיים קבלת דבר במרמה. פעם ממשרד התקשורת, כש"הדבר" הוא הרישיון, בלי שהרוכש זאבי דיווח על הנוסע הסמוי לכאורה צרנוי; ופעם מהבנקים, כש"הדבר" הוא הלוואה בלי לדווח שאת ההון העצמי, 143 מיליון דולר, הביא בעצם צרנוי. זאבי היה לווה סדרתי וממונף שלא נהג להוציא מכיסו. ואכן הטעות הגדולה ביותר שלו כאיש עסקים היתה כשהוציא כסף וקבר אותו בבית"ר ירושלים.

 

אישום המרמה יוכרע בפרשנות שייתן מודריק להסכם זאבי־צ'רנוי: האם מדובר בהסכם שותפות פסול עם האוליגרך הסמוי או הסכם אופציה כשר שנבדק ואושר בידי עורכי דין, ושנקבע בו שמימוש האופציה בידי צרנוי – למקרה שההלוואה לא תוחזר – מותנה באישור משרד התקשורת. מודריק יקבע אם בכלל היתה חובת דיווח, ואם כן האם הופרה. בכל מקרה, נקבל תזכורת לתיק שהושק כאחד התיקים הכלכליים הגדולים והחמורים ביותר, והיום הוא כבר לא שייך לשום דבר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x