$
מוסף 15.10.2015
מוסף 15.10.2015

הון אנושי: כולנו דון קיחוטה

בכירי המשק לא הדירו רגליהם מאירוע של תיאטרון גשר ביפו, אבל כולם דיברו רק על המצב הביטחוני

ארי ליבסקר 09:2515.10.15
מוצאי שבת בכניסה לתיאטרון גשר ביפו פגשתי את גד ואתי פרופר, שבירכו אותי על שובי מטיול ארוך בהודו. "נחתת היישר לחזית הלחימה ביפו", אמר פרופר, "לך תדע מה יקרה לך פה. אולי תידקר". הודיתי לו על כך שהוא מעריך את מסירות הנפש העיתונאית שלי להגיע לאזורי סיכון לצורכי סיקור, גם אם במקרה הזה היה מדובר בסך הכל בגאלה של אגודת ידידי תיאטרון גשר, שבה הועלתה ההצגה "אני דון קיחוטה".

 

לא אכחיש שהעבודה על המדור הזה כרוכה לעתים בסיכון לא קטן עבורי, כמו להיתקל באיזה בכיר משק שכועס עליי בגלל שציטטתי משהו מדבריו שלא כל כך מצא חן בעיניו. דבר שבאמת קרה באותו ערב כשפגשתי את עידו דיסנצ'יק, שהביט בי בפנים חמוצות וביקש שאתרחק ממנו, משום שכאשר היה דירקטור באחת החברות של נוחי דנקנר ציטטתי משהו שאמר עליו, ונראה שקיבל נזיפה. אבל חוץ מכך אני ממש לא חושב שלקחתי סיכון באותו ערב שבו הגעתי ליפו. "כן, ברור", אמר גד פרופר, "התבדחתי. אנחנו צריכים להסתכל על המצב כחלק מדבר שצריך לחיות איתו. כמו שבארצות מסוימות יש רעידות אדמה, התפרצויות הרי געש, מפולות שלגים או צונאמי, לנו מדי פעם יש את זה. אף שכולנו יודעים שאת הבעיה עם הפלסטינים אפשר לפתור, אבל לא כרגע עם המנהיג הנוכחי".

 

ציפי לבני. המצב מורכב ציפי לבני. המצב מורכב צילום: ענר גרין

 

ואז הגיע שר החקלאות לשעבר, יאיר שמיר, שחזר זה כבר להיות שותף בקרן ההשקעות קטליסט. שמיר סתר לחלוטין את דבריו של פרופר ואמר: "אנחנו אויבים שלהם והם אויבים שלנו יותר ממאה שנה, ואין הבדל בין פלסטינים לערבים אזרחי ישראל. שניהם אותו דבר. הם אינם מעוניינים בקיומנו כאן. אנחנו מכחישים את זה, אבל כבר איבדנו שליטה בכל המקומות שבהם הם נמצאים, זו האמת". שאלתי אותו איזה פתרון הוא מציע, והוא השיב: "אנחנו צריכים להראות חוזקה ולהבהיר להם שאנחנו לא ניכנע". אם כך, שאלתי אותו, למה פרשת ממפלגתו של ליברמן, שמאמינה באותם ערכים. "אין לי את היכולת להתעסק בסכינאות פוליטית, אני אדם של מעשה ולא של תככים". הצצתי ב־Ynet לראות אם מישהו נדקר בזמן ששוחחנו, ושם פורסם כי בסקר ערוץ 2 נקבע כי ליברמן הוא האיש שיוכל לעצור את גל הטרור. שאלתי אותו מה הוא חושב על זה והוא צחק. "הוא לא יכול לעצור שום דבר, והוא גם לא יהיה ראש ממשלה, אבל הוא אדם ראוי. אני בינתיים ממשיך בעסקים, אני טוב בזה".

 

עידו דיסנצ'יק. אל תתקרב אליי עידו דיסנצ'יק. אל תתקרב אליי צילום: ענר גרין

 

כשלישראל מקוב, מנכ"ל טבע לשעבר, נודע שחזרתי מהודו, הוא הסביר לי שהוא נמצא שם אחת לחודשיים כיו"ר חברת התרופות הגנרית הגדולה ביותר בהודו, סאן פארמה. מקוב גילה בקיאות עצומה בכל אזורי הודו, אפילו באלה שבהם מבלים הסטלנים.

 

הפואיה החל להתמלא בהמון אנשים, והיה נראה כי איש לא ממש מודאג מזה שידקרו אותו ביפו. היתה שם גם ציפי לבני, שנראתה במצב רוח לא רע. המדינה קורסת ואת הולכת לתיאטרון, שאלתי, והיא השיבה: "מה זאת אומרת? אני מתראיינת בכל מקום ותוקפת את הממשלה". אמרתי לה שלא שמעתי אותה אך שמעתי את בוז'י הרצוג בערוץ 2, ושבזמן שהיה באולפן פירשנה רינה מצליח את המצב הפוליטי ואמרה שהבעיה העיקרית היא שאין באמת מנהיג שיכול להחליף את ביבי. לבני חייכה ואמרה: "זה מצב מורכב, זו לא שיחה לעשות על רגל אחת".

 

אף שההצגה מומלצת לכל חובב תיאטרון, אולי מהלחץ שידקרו אותי נרדמתי מעט לפני ההפסקה. אבל לפני זה שמעתי את אחת מנשות בכירי המשק אומרת לחברתה בקול רם שעם כל הכבוד לכישרון המשחק של השחקן דורון תבורי, המגלם את דון קיחוטה, היה אפשר להימנע מהסצנה שבה רואים לו את הבולבול, ולו רק בגלל המצב בארץ.

ari.libsker@calcalist.co.il

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x