$
מחפשי עבודה

אמהות עובדות, הניחו לרגשות האשם - הילדים שלכן יהיו מוצלחים

מחקר חדש מבית הספר למנהל עסקים בהרווארד מצא שבנות של אמהות עובדות הפכו בבגרותן לעובדות מצליחות שמרוויחות יותר ובעלות סבירות גבוהה יותר להתמנות לתפקידים ניהוליים. בנים של קרייריסטיות עוזרים יותר בבית

שירות כלכליסט 16:2016.06.15
אמהות עובדות אתן יכולות להירגע. הילדים שלכן יצאו בסדר, לפחות כך גורס מחקר חדש.

 

המחקר שנערך בבית הספר למנהל עסקים של אוניברסיטת הרווארד מצא כי בנות של אמהות עובדות הופכות בבגרותן לעובדות מצליחות. כמו כן, הן מרוויחות יותר ובעלות סבירות גבוהה יותר להתמנות לתפקידים ניהוליים.

 

עוד גילה המחקר כי בעוד שהבנות של אמהות עובדות ייהנו מרווחים פיננסיים מוגדלים, הבנים הם בעלי סבירות גבוהה יותר לעזור בבגרותם בבית ובטיפול בילדים. הם משקיעים 7.5 שעות יותר לטיפול בילדים בשבוע, וכן מקדישים יותר זמן לביצוע מטלות הבית. כמו כן ישנו סיכוי גבוה יותר שהנשים שלהם יעבדו.

 

באופן כללי, ילדים של אמהות עובדות לא נוטים להיצמד לתפקידים המסורתיים של גברים מפרנסים ונשים עקרות בית. על פי המחקר, שערכה קת'לין מקג'ין מהרווארד, ילדים מתחת לגיל 14 שאמא שלהם עבדה – בין אם במשרה חלקית או מלאה – למשך שנה אחת לפחות, קרוב לוודאי שיפתחו תפיסה שוויונית יותר לגבי המגדרים בבגרותם.

 

מאריסה מאייר, מנכ"לית יאהו שספגה ביקורת על כך שחזרה לעבודה שבועיים אחרי שילדה מאריסה מאייר, מנכ"לית יאהו שספגה ביקורת על כך שחזרה לעבודה שבועיים אחרי שילדה צילום: איי אף פי

 

מקג'ין מצאה שבארה"ב, בנות של אמהות עובדות מרוויחות 23% מאשר בנות של אמהות שנשארו בבית לטפל בילדים. מעבר לכך, ישנה סבירות גדלה יותר שאותן בנות יחזיקו בתפקידים ניהוליים מאשר בנות שגדלו עם אמא שלא עבדה.

 

במחקר השתתפו 50 אלף אנשים מ-24 מדינות, והוא התבסס על נתונים שאספו שני סקרים של התכנית לסקרים חברתיים בינלאומיים (International Social Survey Programme), הראשון ב-2002 והשני ב-2012, וכן על סקרים מקומיים.

 

אמהות עובדות משמשות מודל לחיקוי, והילדים שלהן לומדים מהן. הממצאים נותרו ללא שינוי גם לאחר שהחוקרים ביטלו את ההבדלים התרבותיים הנובעים מהמדינות השונות. התגלתה חריגה אחת בלבד: סיכוי ההצלחה של ילדים שהגדירו עצמם כשמרנים לא השתנה ללא קשר אם האם עבדה או לא.

 

"המחקר הזה לא טוען שילדים של אמהות עובדות שמחים יותר או גדלים להיות אנשים טובים יותר, והוא לא טוען שאמהות עובדות טובות יותר", אמרה מקג'ין בראיון ל-CNN. "הוא כן אומר שישנו סיכוי גבוה יותר שהבנות יפתחו קריירה ויהיו בעלות תפקידי ניהול, ואילו הבנים יקדישו יותר זמן לענייני הבית".

 

מקג'ין מודה שקשה לאמהות לעזוב את הילדים וללכת לעבוד, אך מסכמת שכנראה זה הדבר הטוב ביותר עבורם. "קשה גם לתת לילדים לעזוב לאוניברסיטה, אבל זה לא אומר שעדיף שלא ילכו".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x