$
דן אריאלי
צילום: Duke Photography
פרופסור דן אריאלי מוסף ממובילי חקר הכלכלה ההתנהגותית בעולם ומחבר רבי המכר "לא רציונלי ולא במקרה", "לא רציונלי אבל לא נורא" ו"האמת על באמת" לכל הטורים של פרופסור דן אריאלי מוסף

לשלב סיכונים בתיק הפנסיה?

פרופסור יקר, אני מוכן להתחיל לחסוך לפנסיה, אבל לא מבין את השאלון שבדק את רמת הסיכון שאני רוצה בתיק ההשקעות. לפי התוצאות אני שמרן מאוד, אבל אני לא סומך עליהם. מה לעשות? ריק

דן אריאלי 09:5811.06.15

ריק היקר,

 

רמת הסיכון בקרן הפנסיה היא החלטה חשובה, עם השלכות על עצם יכולתך לצאת לפנסיה בבוא היום. ולדעתי ההחלטה הזאת לא צריכה להתבסס על שאלון של חברת ביטוח. השאלונים האלה לרוב מנסים להעריך איך תרגיש לנוכח שינויים בתיק שלך. אבל לך עדיף להתמקד לא בתחושות אלא בכסף, ובפרט בכמות הכסף שתזדקק לה בפנסיה, והכמות שתהיה לך לפי תרחישים שונים.

 

בוא נניח שאתה שונא להפסיד כסף. אז מה? אתה מוכרח להיות עני רק כי ירידות בתיק מרגיזות אותך?

 

עצתי: נסה לדמיין את חייך בפנסיה לפי התחזיות שנגזרות מרמות סיכון שונות וגישות השקעה שונות. תגיד לעצמך מה אתה מוכן לסכן ומה בשום פנים ואופן לא, ותכנן את ההשקעות בהתאם.

 

וגם עם הפחד מסיכון יש דרכים להתמודד: יוגה, מדיטציה, החלטה לבדוק את תיק ההשקעות רק פעמיים בשנה — מה שצריך כדי שהרגשות שלך לא יפריעו לדרך שבה החלטת להשקיע.

 

חיסכון לפנסיה. יש דרכים להתמודד עם הפחד חיסכון לפנסיה. יש דרכים להתמודד עם הפחד צילום: שאטרסטוק

 

איך לאלף פיראט?

האחיין שלי מוריד מוזיקה וסרטים מהאינטרנט. איך אגרום לו לכבד קניין רוחני בלי להישמע צדקנית? פטרישה

 

הגישה שלי להורדות פיראטיות השתנתה ביום שבו פורסם הספר שלי שעוסק בחוסר כנות. כלומר כשגיליתי שבאתר פיראטי אחד הורידו אותו יותר מ־20 אלף פעם (האירוניה לא חמקה מעיניי). העצה שלי? תגרמי לאחיין שלך ליצור משהו, ואז תעלי את היצירה שלו לאינטרנט, בלי קרדיט, והורידי אותה פעמים רבות. אני מניח שזה יקשה עליו לשמור על הגישה העליזה שלו לפיראטיות.

 

שאלות לדן אריאלי: askdan@calcalist.co.il

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x