שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
מחפשי עבודה

בקרוב במקום העבודה שלכם? הכירו את הפגישות בהליכה

לפגישות המתבצעות תוך כדי הליכה יתרונות ברורים: הן עוזרות להתגבר על רשמיות, מרגיעות את המשתתפים, מפחיתות את הסחות הדעת ואף מעודדות חשיבה יצירתית

שירות כלכליסט 12:5513.04.15
פגישות בהליכה (Walking meetings) הן נפוצות מאד בלינקדאין. בכל יום נתון ניתן לראות עובדים מסתובבים ומדברים לאורך שביל האופניים במטה החברה בקליפורניה. לוקח בין 20-25 דקות להקיף את המסלול, כך שהוא מושלם לשיחה פנים מול פנים של חצי שעה עם חבר לעבודה.

לפגישות המתבצעות תוך כדי הליכה יש יתרונות ברורים. מעט התעמלות מועילה לכל מי שתקוע יום שלם מול המחשב, הרי ישיבה מתמשכת פוגעת בבריאות שלנו. עם זאת, היתרונות של הפגישה בהליכה לא מסתכמים רב בפן הבריאותי. ההליכה עוזרת להתגבר על רשמיות, מרגיעה את המשתתפים ומפתחת את הסולידריות בין העובדים. מעבר לכך, קשר עין מופחת דווקא יכול לעודד קיומן של שיחות אישיות יותר. פגישות בתנועה גם מפחיתות את הסחות הדעת – אין טלפונים, מיילים, סמסים או עובדים אחרים שמפריעים.

 

מחקר שערכו באוניברסיטת סטנפורד מצא גם שהליכה מעודדת חשיבה יצירתית יותר.

 

נשיא ארה"ב ברק אובמה ידוע כמי שמחבב את 'פגישות ההליכה' - בתמונה זו עם גורדון בראון, לשעבר ראש ממשלת בריטניה נשיא ארה"ב ברק אובמה ידוע כמי שמחבב את 'פגישות ההליכה' - בתמונה זו עם גורדון בראון, לשעבר ראש ממשלת בריטניה צילום: אימג'בנק, Gettyimages

 

בפגישות מסורתיות, יושבים אחד מול השני כשביניכם מפריד שולחן. "מרגישים כאילו נמצאים בשיחה אצל מנהל בית הספר", אומר איגור פריסיק, סגן נשיא בלינקדאין בראיון להאפינגטון פוסט. "זו לא האווירה שרוצים ליצור".

 

פריסיק מספר שבזמן שהוא והצוות שלו ניסו לפתור בעיה בפונקצית החיפוש באתר הם בילו שעות בחדר אחד עם לוח לבן בתקווה לפתור את הבעיה, אך הוא הרגיש שהוא מפספס משהו. "אז יצאנו החוצה והתחלנו ללכת ולדבר על זה", הוא ממשיך. כשהם חזרו לחדר, הפתרון כבר היה בידיהם. "וזו נראתה כמו הבחירה הברורה".

 

יש לא מעט דוגמאות לתומכים בפגישות בהליכה, ביניהם מארק צוקרברג, מייסד טוויטר ג'ק דורסי וכמובן, נשיא ארה"ב ברק אובמה. יש אפילו הרצאה ב-TED המוקדשת לנושא.

 

המחקר בנושא ההליכה והיצירתיות שערכו באוניברסיטת סטנפורד מדגיש את יתרונות ההליכה לסביבת העבודה. מארילי אופזו, אחת ממחברות המחקר, טוענת שבזמן ההליכה אנחנו מנמיכים את חומות ההגנה שלנו. היא ערכה את המחקר ביחד עם דניאל שוורץ בזמן לימודי הדוקטורט שלה בפקולטה לחינוך באוניברסיטת סטנפורד. המחקר שלהם פורסם בשנה שעברה באתר של כתב העת לפסיכולוגיה לימודית: למידה, זיכרון והכרה. "הליכה משחררת את הפילטרים שלנו", מסבירה אופזו. רעיונות שהיינו שומרים לעצמנו בחדר הישיבות זורמים מאיתנו כשאנחנו בתנועה".

 

כדי למדוד את השפעת ההליכה על היצירתיות, שוורץ ואופזו ביקשו מהמשתתפים בניסוי ללכת ולשבת, ואז ביקשו מהם למצוא שימושים חלופיים לפריטים יומיומיים כמו צמיגים וכפתורים. אחד המשתתפים הציע להשתמש בכפתור כידית לדלת של בית בובות. החוקרים גילו שהאנשים שהלכו חשבו על רעיונות ייחודיים יותר, גם בזמן ההליכה וגם מיד כשסיימו. לא היה הבדל בין שהלכו על הליכון ובין שהסתובבו בחוץ.

 

"הליכה פותחת את הזרימה החופשית של רעיונות", הם סיכמו במאמר.

 

עם זאת, אין פירוש הדבר שצריך להעביר את כל הפגישות לחדר הכושר. לפעמים צריך לשבת. החוקרים מסטנפורד מצאו שישיבה היא האפשרות הטובה יותר כשמתמודדים עם בעיה שיש לה פתרון אפשרי אחד בלבד. למשל, הם ביקשו מהמשתתפים בניסוי למצוא מילה אחד שמשותפת למילים קוטג', שוויצרית ועוגה. המשתתפים שישבו גילו יותר בקלות את התשובה: גבינה.

 

פריסיק מלינקדאין מודה שלעיתים הוא צריך לעמוד ליד לוח כדי ל'פצח' פרויקט. כמו כן, שיחות קשות, לדוגמה העברת ביקורת על הביצועים של עובד, הוא מעדיף לקיים בתפאורה רשמית יותר. "לא נעים לקיים שיחות מסוג זה בחוץ".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x