שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
מחפשי עבודה

ההטבות מהמעסיק שאתם לא באמת רוצים

חופשה ללא הגבלה, השתתפות בשכר לימוד ואפילו רכב חברה - יש צ'ופרים שנראים טוב על הנייר אך במציאות לא ממש מיטיבים עם העובדים

מעין מנלה 15:4801.12.14
מנויים לחדר כושר, ארוחות צהריים בחינם, מתנות ואפילו מסאג'ים בעבודה - ארגונים הופכים ליותר ויותר יצירתיים בהטבות שהם מעניקים לעובדים כדי למשוך אותם אליהם ולגרום להם להישאר. בעוד שיש הטבות שבאמת מיטיבות עם העובדים ואף דורשות השקעה מצד המעסיק, יש תמריצים שנראים טוב יותר ממה שהם במציאות.
חמש הטבות שאולי נשמעות נהדרות אבל במציאות הן לא באמת מיטיבות עם העובד:

 

1. חופשה ללא הגבלה - לפני כחודשיים כתב ריצ'ארד ברנסון מנכ"ל וירג'ין באתר החברה על מדיניות החופשות שלה לפיה העובדים רשאים לצאת לחופשות ללא הגבלה וללא מעקב. ברנסון הסביר שהוא אימץ את המדיניות הזו בעקבות נטפליקס שמאפשרת לעובדיה לצאת לכמה ימי חופש שירצו בלי להודיע לאף אחד.

 

בווירג'ין מאפשרים לכל עובד שכיר לקחת מספר שעות, ימים או חודש חופש מבלי לבקש אישור מהמנהל או לערוך רישום של החופשות. עם זאת, התנאי הוא שהעובד ירגיש "בטוח ב-100% שהוא והצוות שלו מעודכנים לגבי כל פרויקט וכי היעדרותו לא תפגע בכל דרך בעסקי החברה - או בקריירה שלו".

 

הרעיון של חופשה בלתי מוגבלת נשמע נהדר אך בחלק מהמקרים הוא גורם לכך שעובדים דווקא לוקחים פחות ימי חופש. אם העבודה חייבת לא להיפגע בשום דרך, הרי שישנם עובדים שיחליטו שעצם היעדרותם פוגעת בעבודה – וכך הם למעשה שבויים של החברה. עובדים גם לא רוצים שהצוות שלהם או הבוסים שלהם יחשבו שהם עצלנים או לא עובדים מספיק. כדי שמדיניות של חופשה ללא הגבלה תהיה באמת הטבה, על הארגון להבהיר לעובדים מה מצופה מהם. בנוסף, אם אין הגבלה של ימי חופשה בתשלום, קשה יותר להראות בתום ההעסקה כמה ימי חופשה ניתן לפדות מכיוון שלא נוצלו. 

 

2. רכב חברה - בישראל רכב מהעבודה נחשב להטבה מאוד חשובה, אך בגלל השינויים במיסוי הערך הכלכלי של ההטבה הזו פחת עד כי הוא כמעט אפסי היום. "חברות שנותנות רכב כנגד ויתור בשכר, למעשה נותנות הטבה שהעלות שלה לחברה היא אפסית והעובד לא מקבל כל הטבה כלכלית - עקב העלאת המס על שימוש ברכב - אלא הטבה של נוחות וסמל סטאטוס", אומר גיל שלי, מנכ"ל צבירן. היום כשליש מהחברות מציעות הטבה של רכב חברה כנגד ויתור על השכר.

 

קיבלתם רכב מהחברה? אולי זה פוגע לכם בפנסיה קיבלתם רכב מהחברה? אולי זה פוגע לכם בפנסיה צילום: אוראל כהן

 

בנוסף, יש לזכור שכאשר מקבלים רכב כנגד ויתור בשכר הרבה חברות גם מפרישות פחות לזכויות סוציאליות – לפי השכר המופחת. "לא רק שהעובד לא נהנה כלכלית אלא הוא אף עשוי למצוא את עצמו מקבל פחות לפנסיה, קרנות השתלמות וכד'. בתמורה הוא מקבל את האפשרות לא להתעסק עם האוטו, לדאוג לטיפולים, טסטים או תיקונים."

 

3. השתתפות במימון לימודים - השתתפות בשכר הלימוד עבור לימודים אקדמיים יכולה באמת להיות הטבה נהדרת אך חשוב לקרוא את האותיות הקטנות לפני שאתם נרשמים לתואר. ראשית, ככל שהחברה גדולה יותר כך הסיכוי שהיא תשתתף במימון לימודים לעובדיה גדל. שיעור החברות שמציעות את ההטבה נע בין 40% בחברות קטנות ועד 80% בחברות הענק.

 

כתנאי להשתתפות במימון הלימודים ברוב החברות דורשים מהעובדים להיות בעלי ותק מסוים בחברה - וחשוב מכך - להתחייב לתקופה של המשך עבודה בחברה לאחר תום הלימודים. אורך התקופה משתנה מחברה לחברה, ב-43% מהחברות דורשים להמשיך שנה במקום העבודה על כל שנת לימודים, 28% מהחברות דורשות מהעובד להישאר שנתיים אחרי תום הלימודים, כך לפי נתונים של צבירן.

 

במידה ותעזבו את החברה לאחר שהשלמתם לימודים ולפני תום תקופת ההתחייבות שלכם – תצטרכו להחזיר את הכסף שהשקיעה החברה בהשכלתכם. 83% מהמעסיקים דורשים החזר חלקי של שכר הלימוד ו-17% דורשים החזר מלא.

 

4. טלפון נייד - בחברות רבות מציעים היום טלפון מהעבודה שעומד לרשות העובד גם בשביל שיחות פרטיות. חברות הסלולר מציעות ללקוחות עסקיים תנאים מועדפים וכך העובדים נהנים מחבילות שיחות, גלישה ו-SMS משתלמות. הצרה היא שברגע שקיבלתם טלפון מהעבודה, ובמיוחד אם מדובר בסמארטפון עם חבילת גלישה – אתם בעצם מחוברים למשרד 24 שעות ביממה 7 ימים בשבוע. המעסיק שמעניק לעובדים טלפון מצפה שישתמשו בו ויהיו זמינים כל הזמן. כבר אי אפשר להתנתק ולהגיד "הטלפון היה כבוי", או שהייתם עם הטלפון הפרטי שלכם, כי כשהבוס מתקשר - אתם צריכים לענות.

 

מימון הקפאת ביציות - האם עובדות באמת רוצות את זה? מימון הקפאת ביציות - האם עובדות באמת רוצות את זה? צילום: בלומברג

 

5. מימון הקפאת ביציות - אפל ופייסבוק הכריזו לאחרונה על כך שיממנו לעובדות שלהן הקפאת ביציות. לא קשה לדמיין מדוע אפל ופייסבוק מעדיפות שהעובדות יהיו במשרד ולא בחופשת לידה, במיוחד לאור שעות העבודה הרבות שמצפים מעובדים בהייטק לבלות במשרד. עם זאת, בכך שהן מעודדות עובדות להקפיא ביציות החברות האלה שולחות מסר לנשים שכדאי להן לדחות את ההורות לטובת הקריירה, ולמעשה – לטובת החברה בה הן מועסקות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x