$
מחפשי עבודה

לחוצים בעבודה? זה כלום לעומת מה שמחכה לכם בבית

מחקר חדש בארה"ב מצא כי רמות הלחץ של מרבית האנשים גבוהות יותר בזמן שהם בבית לעומת העבודה. הממצא הזה היה נכון בין אם מדובר בגברים, נשים, הורים או אנשים בלי ילדים

שירות כלכליסט 16:4316.06.14
יום עמוס בעבודה לרוב כולל שיחות טלפון בלתי פוסקות, מיילים שמצטברים, חברים לעבודה שמפריעים עם שאלות ובוס שמטיל עליכם משימות ברגע האחרון. אבל לרבים מאיתנו זה עשוי להישמע כמו יום כיף לעומת מה שמצפה בבית: מטלות, סידורים, הכנת ארוחות וטיפול בילדים. גם עבור מי שמחשיב את חיי המשפחה שלו למאושרים, הבית יכול להרגיש לעיתים כמלחיץ יותר מהעבודה.

כיום, לאחר עשורים שבהם מקום העבודה נבחן מכל הצדדים על ידי חוקרים ממדעי החברה, שחיפשו דרכים לשפר אותו, המומחים גורסים כי כעת השהייה במקום העבודה דווקא טובה לבריאות שלנו, ואף יש תחומים שכדאי לחקות בבית.

 

בוול סטריט ג'ורנל מדווחים כי מחקר חדש שהתפרסם בחודש שעבר בכתב בעת מדעי החברה ורפואה ( Social Science & Medicine), שערכו חוקרים מאוניברסיטת פן מצא כי בקרב מרבית מהמשתתפים בניסוי נמצאו רמות נמוכות יותר של קורטיזול, ההורמון המשוחרר בתגובה ללחץ, בזמן שהיו בעבודה לעומת בבית. הממצא הזה היה נכון הן לגבי גברים והן לגבי נשים, וכן בקרב הורים ובקרב אנשים ללא ילדים.

 

החוקרים בדקו באופן אקראי 122 אנשים המתגוררים בעיר בינונית בצפון מזרח ארה"ב, שסירבו לחשוף את זהותה בשל הנחיות הסודיות במחקרים של האוניברסיטה. כל המשתתפים היו מעל גיל 18 ועבדו מחוץ לבית חמישה ימים בשבוע בתוך חלון הזמן של בין 6 בבוקר עד 7 בערב.

 

החוקרים ביקשו מהמשתתפים למדוד את רמות הקורטיזול שלהם שש פעמים ביום. בכל פעם הם התבקשו לדווח היכן הם נמצאים, כמה לחוצים הם מרגישים ומה רמת האושר שלהם. החוקרים בדקו רק את רמות הקורטיזול ולא הורמונים אחרים.

 

בבית אנשים יותר לחוצים בבית אנשים יותר לחוצים צילום: שאטרסטוק

 

בקרב מרבית המשתתפים נמצאה רמה ממוצעת נמוכה יותר של קורטיזול בזמן העבודה לעומת הזמן שבילו בבית. התוצאות לא הושפעו מהמקצוע של המשתתפים, ממצבם המשפחתי או מהסיפוק שלהם ממקום העבודה. אם כי התברר כי היחידים שרמות הקורטיזול שלהם לא היו נמוכות יותר בעבודה, אלא נשארו ללא שינוי, הם המשתתפים שמרוויחים למעלה מ-75 אלף דולר בשנה.

 

המחקר אמנם מצא כי גם הורים וגם אנשים ללא ילדים לחוצים פחות בעבודה, אך ההפרש היה גבוה יותר עבור אנשים ללא ילדים. החוקרים מעריכים כי הסיבה לכך היא שההורים סוחבים חלק מהלחץ שלהם מהבית גם לעבודה, או שילדים עוזרים להפיג חלק מהלחץ שמצטבר בבית.

 

כמו כן, שני המינים הפגינו פחות לחץ בעבודה, אך נשים הן בעלות סבירות גבוהה יותר לדווח על אושר שהן חשות בעבודה. זאת בעוד שגברים היו בעלי סבירות גבוהה ביותר לדווח על אושר שהם חשים בבית. להערכת החוקרים ההבדל נובע כנראה מכך שנשים עדיין מבצעות יותר מטלות בבית ודואגות לילדים, וחשות כנראה כתוצאה מכך שיש להן פחות זמן פנוי.

 

המומחים מוסיפים כי ישנן סיבות נוספות מדוע מקום העבודה נחשב עבור רבים פחות מלחיץ מאשר הבית. "עבודה בתשלום מוערכת יותר בחברה של היום", אמרה לעיתון ד"ר שרה דמסקה, מרצה ליחסי עבודה, סוציולוגיה ולימודי נשים באוניברסיטת פן, שהייתה החוקרת הראשית של המחקר. "עבודות הבית הן מונוטוניות ולא מתגמלות במיוחד".

 

אנחנו לרוב משתפרים בעבודה שלנו לאורך זמן, והיכולת המוגברת פירושה פחות לחץ ותגמול רב יותר. אולם אף אחד מאיתנו, לא משנה כמה שנים אנחנו עוסקים בכך, לא מרגיש אף פעם מומחה בהורות או אפילו בזוגיות.

 

דמסקה מוסיפה כי קרוב לוודאי שבעבודה אנחנו מרגישים שאנחנו זוכים ליותר הערכה. בבית, המאמצים שלנו לרוב הם לא מוערכים. מעבר לכך, בעבודה אנחנו מקבלים כסף. דמיינו לעצמכם מה היה קורה אם הייתם מגישים למשפחה שלכם חשבונית בסוף כל חודש.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x