שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בלדד השוחי

האם מטבענו אנחנו צמחוניים?

בלדד היקר, מבחינה ביולוגית, בני האדם צמחונים או אוכלי כל? אסף ע'

בלדד השוחי 07:2817.09.13

אסף היקר,

תן לי לנחש: גם אליך הגיעה הטענה האופנתית שהמעיים שלנו ארוכים מדי לאכילת בשר, ושלטורפים יש מערכות עיכול קצרות שמאפשרות להם להיפטר במהירות מהבשר הנרקב. וגם לך זה נשמע חשוד. בצדק.

 

הסיבה האמיתית למערכת העיכול הקצרה של רוב הטורפים היא שבניגוד לדעה הרווחת, לעכל בשר זו לא חכמה. כמעט כל החיות הצמחוניות יכולות לעשות זאת. עיכול צמחים הוא הקשה. בעיקר התאית. ולכן המאפיין הבולט ביותר של מערכות עיכול צמחוניות הוא קונצים לפירוק תאית. לנו אין כאלה קונצים. התאית שאנו אוכלים יוצאת כשם שהיא נכנסת, כי מערכת העיכול שלנו לא עברה התמחות מיוחדת לתזונה צמחונית. וזה לא מפתיע. אנחנו אוכלי־כל כבר הרבה מאד זמן.

 

יש המון סיבות להימנע מאכילת בשר יש המון סיבות להימנע מאכילת בשר צילום: גולן תשבי

 

המין האנושי, הומו סאפיאנס, היה אוכל־כל מהרגע הראשון; וכמוהו גם מיני האדם שקדמו לו. למעשה, ממצאים ארכיאולוגיים מראים שאבות אבותינו, קופי האדם הקדמונים, השתמשו בכלים כדי להסיר בשר מעצמות כבר לפני 2.5 מיליון שנה!

 

על התקופה שקדמה לכך אין לנו עדיין מידע מכריע, אך יש רמזים. אם נפנה את מבטנו אל אחינו הקרובים ביותר, השימפנזים, נגלה שגם הם אוכלי־כל. אמנם רוב תזונתם מגיעה מליקוט פירות וחרקים, אך כבר לפני ארבעה עשורים גילתה השימפנזולוגית הנודעת ג'יין גוּדוֹל שמדי פעם הם פושטים על קבוצות של קופים אחרים (בעיקר קופי קולובוס אדום), צדים אותם וטורפים את בשרם בתאווה.

 

הציידים הפרוותיים אינם מהססים לקטול קופים בוגרים, אך הם מגלים העדפה ברורה לילדים ותינוקות, ככל הנראה מאותה סיבה שבשר בהמות צעירות קוסם לבני אדם. ונראה שחיבתם של השימפנזים לבשר קידמה את התפתחותם החברתית. תרבות הציד שלהם מפותחת מאד: מחלוקת שלל וכבוד לכל מי שסיכן את חייו בציד, דרך מחוות רומנטיות של סטייק פרוותי ועד מקבצי נדבות שמטרידים את מי ששפר עליו גורלו.

 

עם כאלה צאצאים, די סביר שהאב הקדמון המשותף שלנו ושל השימפנזים, שהסתובב פה ככל הנראה לפני כ־6 מיליון שנה, היה צייד־לקט ואוכל־כל. ועם כזו מורשת, לא מפתיע שהגוף שלנו התפתח כדי לאפשר לנו לזלול בתאווה גם מן החי, גם מן הצומח וגם מן הדומם - הכי "אוכלי־כל" שיש.

 

יש המון סיבות להימנע מאכילת בשר, אך הביולוגיה שלנו אינה אחת מהן. גרוע מכך, הטענות על המקור הצמחוני מוזילות את הצמחונות של האנשים שפולטים אותן. צמחונות היא עניין תרבותי; על פי רוב מוסרי, לפעמים בריאותי. אותי זה יותר מרשים מסתם כניעה לטבע - וזה בטח יותר מרשים מלדבר שטויות.

שאלות לבלדד השוחי: askbildad@calcalist.co.il

 

 

 שאלות לבלדד השוחי: askbildad@calcalist.co.il

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x