$
דעות

במקום לתקן את הליקויים - שטייניץ וישי עסוקים בתדמיתם

שר האוצר ירכב על "האחריות המשותפת" ויסרב להודות בטעותו. בימים הקרובים הוא צפוי להרבות בשימוש 'תאונת הדרכים'. האם שר האוצר אשם בתאונה שנערכה בכביש בה לא תוקצב מעקה בטיחות?

תומר אביטל 16:0120.06.12

"הכישלון לכל אלה איננו יכול להישאר יתום". שורה זו, המשובצת בדברי הסיכום של דו"ח מבקר המדינה על המחדלים שהובילו לאסון השריפה בכרמל, באה לאחר תיאור נוקב של אינספור ליקויים בצמרת השלטון, במערכי הכבאות, המשטרה והרשויות המקומיות. לינדנשטראוס לא מותיר ספק לגבי אבות האסון -

יובל שטייניץ ואלי ישי, אך היום הכריז ש"הציבור הוא זה שיחליט" על המחיר שעליהם לשלם.

 

שטייניץ וישי שברו את הראש בחודשים האחרונים במחשבה כיצד לוודא ש'הציבור' יחליט שלא להראות להם את הדלת החוצה. ייתכן שרק על כך דרוש דו"ח מבקר נוסף: במהלך השבועיים האחרונים של דיוני תקציב בוערים עסק שר האוצר, לפי מקורביו, כמעט רק בדו"ח.

 

הדו"ח, חושש שטייניץ, יכתים אותו לשארית חייו וכמי שמכיר את הפואטיקה של דו"חות המבקר, שם לב שטייניץ כשקרא את הטיוטה, למקצב ולניסוחים השונים מהדו"חות הרגילים. לרוב המבקר מזכיר שמות לכל היותר פעם בודדת בדו"ח, ומתמקד בתיאורי משרות. כאן השם יובל שטייניץ מופיע שוב ושוב לצד המילה אחריות בחזרתיות מהפנטת.

 

שטייניץ חושש כי הדו"ח יוביל למחיקה מהתודעה הציבורית של הישגיו דוגמת קידום מסקנות ששינסקי, להאמרת המיסוי על תגליות הגז ושהדבר אף עלול להצית קמפיין אישי נגדו.

 

בלשכת השר חוששים כי אנשי המחאה ישתמשו בדו"ח כזריקת אדרנלין למחאה שמתקשה להמריא. מלבד זאת הם יודעים כי מאחורי הקלעים ניצבת שורה ארוכה של אנשים שמבקשים לעשות בדו"ח שימוש אינסטרומנטלי - שרים ומועמדים מקדימה לוטשים עיניים לכיסא שר האוצר. בקבוצות העסקיות הגדולות, ואפילו בענף החלב מקווים בעזרת הדו"ח לערער את מעמדו כדי למנוע רפורמות מזיקות שהוא מקדם. וכמובן ישי הרואה במפלת שטייניץ את גאולתו. אך גם פעולה משולבת של כלל הגורמים האלו תתקשה לייצר תסריט בו ראש הממשלה מבקש להחליף את שטייניץ, שכן אז יהיה על נתניהו להתפטר בעצמו כמי שהדו"ח תולה בו את האחריות הכללית למחדל.

 

למרבה הצער שטייניץ ירכב על 'האחריות המשותפת' ויסרב להודות בטעותו. בימים הקרובים הוא צפוי להרבות בשימוש דוגמת 'תאונת הדרכים'. האם שר האוצר אשם בתאונה שנערכה בכביש בה לא תוקצב מעקה בטיחות?

 

בחצר של ישי מנגד משדרים רוגע וביטחון. וזאת למרות שישי קיים דיונים קדחתניים עם רונן צור, הדוברים שלו ואנשי ש"ס בחודשים האחרונים כדי להחליט כיצד לשמור על הכיסא.

 

כך, בניגוד לקביעה הלקונית של שטייניץ כי מדובר בדוח "הזוי", ישי החליט על תשלובת של פעולות אקטיביות (שעל כל אחת הוחלט תוך כדי מידור גורמים אחרים): הוכחת נחיצותו באגף המסתננים, הפקת סרטון תעמולה, ביקורים אצל משפחות הנספים והדגשת המחמאות המשובצות בדו"ח. בלשכתו של ישי מרוצים מהדרך בה הצליח למתג את עצמו כ'זכאי' ומאמינים שממנו אף אחד לא ידרוש להתפטר.

 

העמימות של שטייניץ באה לשדר מנגד כי הוא המבוגר האחראי. הציבור ייאלץ כעת להחליט האם הוא רוצה לאפשר את המשך כהונתו של מבוגר שהחליט 'להחרים' את תקציב מערך החירום של ישראל עד שאלו ייענו לדרישות האוצר לרפורמה.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x