$
בארץ

באוצר מסכימים: מנהלים במגזר ציבורי שיפרו זכויות של עובדי קבלן - ייקנסו

בדיון על הצעת חוק להגברת האכיפה של זכויות עובדים נרשמה התקדמות לקראת אישורו. יו"ר ועדת העבודה: הצעת החוק לא תאושר אם לא תורחב הגבלת ההתקשרות עם קבלן שסרח לשלוש שנים

מיקי פלד 14:3709.11.11

לאחר שנתיים של דיונים, נרשמה היום (ד') התקדמות מסויימת לקראת אישור סופי של הצעת חוק שתחמיר משמעותית את יכולת האכיפה של זכויות העובדים, בדגש על זכויות עובדי הקבלן. בדיון שנערך בוועדת העבודה של הכנסת בהכנה לקריאה שנייה ושלישית של הצעת חוק הגברת האכיפה של דיני העבודה,

הסכימו נציגי משרד האוצר לדרישה שקנסות יוכלו להיות מוטלים גם על מנהלים בכירים במגזר הציבורי, ולא רק הפרטי, במקרה של הפרת זכויות עובדי קבלן. היום גם קיימה הכנסת דיון בהצעה לסדר של ח"כ אילן גילאון (מרצ) בנושא זכויות עובדי הקבלן. במליאה נכחו 7 חברי כנסת, אם כי יצויין שביום רביעי יש פעילות ענפה יחסית של ועדות הכנסת.

 

עם זאת, באוצר עוד לא מוכנים למלא את הדרישה של יו"ר הוועדה, ח"כ חיים כץ (ליכוד), כי במקרה של הפרת זכויות מצד קבלן, המדינה לא תתקשר איתו למשך שלוש שנים. נציגי משרד האוצר אמרו בדיון כי הם מוכנים לאיסור של שנה עד שנתיים, וגם זאת רק לאחר שיוטלו על הקבלן 6 קנסות בידי פקחי משרד התמ"ת. יש לציין, שגם כיום מתקשים פקחי התמ"ת לאכוף את חוקי העבודה בקרב חברות קבלן, בעיקר עקב מחסור בכח אדם, לו אחראי בין השאר משרד האוצר.

 

בדיון השתתף גם שר התמ"ת, שלום שמחון, שהודיע כי הוא מתנגד לעמדת האוצר. "לא יעלה על הדעת שחברה תעסיק עובדי קבלן בניגוד לכללים ולחוקים רק כי היא חברת סמך של ממשלת ישראל". בנוסף, הכריז שמחון כי הצעת משרד האוצר להגביל התקשרות חוזרת עם קבלן שהורשע או נקנס כתוצאה מהפרת זכויות עובדיו למשך שנה בלבד, אינה מספקת. ח"כ כץ אמר, כי "הצעת החוק לא תאושר אם לא תורחב ההגבלה לשלוש שנים. לא אנהל עם האוצר שוק פרסי. מדוע הממשלה מעוניינת לשוב ולעבוד עם קבלן שסרח? כמו כן, החוק לא יקודם אם הממשלה תמשיך ותתעקש שנושאי משרות במשרדים ממשלתיים לא ייענשו אם אישרו התקשרות עם קבלנים שעושקים את עובדיהם. לא ייתכן שדין משרד ממשלתי לא יהיה כדין מפעל פרטי". ח"כ גילאון אמר כי "תפיסת העולם לפיה מדינה מתנהלת כמו תאגיד פרטי בו הרווח הוא ערך עליון היא טמטום בלתי נסבל". ח"כ כץ אמר כי הוא יביא את הצעת החוק עם תיקונים לפגישת הוועדה שתתקיים בכנס שדרות בסוף החודש.

 

הצעת חוק הגברת האכיפה של דיני עבודה היא הצעת חוק ממשלתית, שנוסחה יחד עם ההסתדרות והמעסיקים הפרטיים, ונועדה לתת יותר כלים בידי התמ"ת לאכוף את חוקי העבודה, במיוחד בחברות קבלני השירותים. לפי הצעת החוק, האכיפה תתמקד באכיפה מינהלית תוך הטלת קנסות על המעסיקים, במקום לנקוט הליכים פליליים נגדם.

 

מול הצעת חוק זו, מנסים מספר ארגוני זכויות עובדים לקדם את הצעת חוק אחריות המזמין, שקובע סנקציות קשות יותר על מזמיני שירותי הקבלן. עו"ד ערן גולן, חבר הנהלת קו לעובד, שהתנגד להצעת החוק הממשלתית, אמר כי "הממשלה ממשיכה להתקשר עם חברות שמפרות חוקי עבודה בצורה עקבית ושיטתית. אפס חברות קבלן נפסלו במכרזים מאז שנת 2002. אין אכיפה בפועל".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x