$
קורות חיים
דרושים עובדים קטן

"לא מאמינים בעובד הערבי ככוח עבודה או כבעל יצירתיות"

עפיף אבו מוך, מהנדס אינטגרציה, באקה אל־גרבייה: "אחרי שהודיעו לי שלא התקבלתי שאלתי איפה לא הייתי בסדר, כדי שאשתפר. היא אמרה שזה לא היה שיקול מקצועי, שזה לא בשליטתה ושיותר היא לא תוכל להשיב"

הדס שפר 06:5828.02.11

מי אתה: עפיף אבו מוך (29), עומד להתחתן בעוד כחודשיים עם חברתו בשנתיים האחרונות, פיזיותרפיסטית בתל השומר. מתגורר בבאקה אל־גרבייה.

 

פרנסה: מ־2006 עובד במעבדות הפיתוח של SAP ברעננה. בעל תואר ראשון בהנדסה ומערכות מידע מהטכניון. בעבר היה עוזר פרלמנטרי של חבר הכנסת ראלב מג'אדלה (עבודה).

 

טכניון לא מספיק: "הייתי בעשרות ראיונות. זה לא הגיוני שכבוגר טכניון לא אמצא משהו במשך שנה שלמה. במקביל, למנהלים שלא קיבלו אותי לא היתה בעיה לגייס יהודים מתחומים שהקשר שלהם להייטק הוא כמו הקשר שלי לכותל המערבי".

 

עפיף אבו מוך עפיף אבו מוך צילום: עמית שעל

 

שיטת נפנוף מס' 1: "פעם הייתי ראיון קבוצתי של חמישה אנשים. כשהתקשרתי לשאול מה מצבי, ענו לי: 'לא היית אצלנו'. אמרתי שלא יכול להיות, שהיינו חמישה מרואיינים. ענו לי שהיו בראיון רק ארבעה אנשים".

 

שיטת נפנוף מס' 2: "היה מקום עבודה שבו עברתי את כל שלבי הקבלה, אבל אחרי כמה ימים חזרה אליי מישהי מהחברה ואמרה לי שצר לה, אבל לא התקבלתי. שאלתי אותה איפה לא הייתי בסדר כדי שאדע להשתפר להבא, והיא אמרה שזה לא היה שיקול מקצועי, שזה לא בשליטתה ושלא אשאל אותה יותר כי היא לא תוכל להשיב".

 

בדיחות משרד על ערבים: "זה נובע מכך שיהודים וערבים לא מתחככים זה בזה ונמצאים בנתק כמעט מוחלט. יהודי מגיע לכפר ערבי או כדי לאכול חומוס או כדי לקנות משהו בזול. לא רק צד אחד אשם בזה, גם המגזר הערבי אשם כי לא הצליח להשתלב בחברה. בנוסף, רוב היישובים הערביים נמצאים בצפון ורוב חברות ההייטק נמצאות באזור תל אביב".

 

ערבים בהייטק: "השתתפתי בכנס שדיבר על שילוב ערבים בהייטק שנערך בכנסת. מישהו שם אמר שבמגזר הערבי אין עובדים טובים. בעיניי זה רק משקף את המצב שלנו: לא מאמינים בעובד הערבי ככוח עבודה או כבעל יצירתיות, אבל כן מאמינים בו כלקוח".

 

Happy End: "נכנסתי ל־SAP labs מהכי למטה שאפשר. בדלת האחורית. אמרו לי שיש משרה זמנית, הגעתי והמראיין אמר לי שאני Over Qualified למשרה הזו. אמרתי לו שאני מסתכל על זה כקרש קפיצה. תוך שבוע חתמתי על חוזה והתחלתי לעבוד".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x