שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
מוסף 29.7.10

מפת הדרכים של טאלב

10 עקרונות לחברה חסינת ברבורים שחורים

שירות כלכליסט 09:5729.07.10

1. דברים שבירים צריכים להישבר בעודם קטנים: אסור לחזק את הגופים שמסווים את הסיכונים שהם לוקחים.

 

2. אין להלאים הפסדים ולהפריט רווחים: "מבצעי חילוץ" צריכים להיות הלאמה לכל דבר. מי שלא זקוק לחילוץ צריך לשרוד לבדו בשוק החופשי.

 

3. אין לתת את ההגה למי שנהגו

בעיניים קשורות ועשו תאונה: לגיטימיות הכלכלנים אבדה. לא הם יחלצו אותנו.

 

4. אין לתמרץ בבונוסים מנהלי כורים גרעיניים או מנהלי השקעות: הם יחתכו בבטיחות כדי להגדיל רווחים. שיטת הגזר ללא המקל היא שסיבכה אותנו.

 

5. פצו על המורכבות בפשטות: את הסיבוך בגלובליזציה יש לאזן במוצרים פיננסיים פשוטים ובמדיניות של עודפי מזומנים והימנעות מחוב.

 

6. אין לתת לילדים לשחק בדינמיט, גם אם יש עליו אזהרה: יש לבטל מוצרים פיננסיים מורכבים ולהגן על המשקיעים מעצמם, מקרנות גידור ומרגולטורים שמאמינים לכלכלנים.

 

7. רק תרמיות פירמידה מתבססות על אמון: ממשלות לא צריכות "להשיב את האמון" ולהזים שמועות. כל אדם צריך להיות מוגן מראש למקרה שהשמועה נכונה.

 

8. אין להקל על נרקומן עם עוד סמים: משבר החוב אינו תקלה אלא בעיה מבנית, ואין לרפאו בעוד חוב, אלא בגמילה.

 

9. אל לאזרח להפקיד את הונו בידי "מומחים לפיננסים": יש לעשות דה־פיננסיאציה של החיים הכלכליים, ולהפסיק לראות בבורסה "בית חרושת לשגשוג".

 

10. הפכו ביצים שבורות לחביתה: יש להפיל את מה שאמור לקרוס, לדחוק את הכלכלנים ולשים את הבנקאים במקום שאליו הם שייכים. רק אז נראה עולם שבו החברות קטנות יותר, אחראיות יותר, ונולדות ומתות בלי לעשות כותרות.

 

מתוך אתרו של נאסים טאלב, fooledbyrandomness.com
בטל שלח
    לכל התגובות
    x