$
בארץ

רשות החשמל תפקח על מכרז אשלים להקמת תחנות כוח

עוד נודע ל"כלכליסט", כי בימים הקרובים יצאו המכרזים הרשמיים להקמת תחנות הכוח. את ההצעות להקמת התחנה הראשונה ניתן להגיש עד אמצע ספטמבר, ואת ההצעות לתחנה השנייה עד סוף אוקטובר

ליאור גוטמן 06:5928.06.10

רשות החשמל תשמש כגורם המקצועי־אחראי לקידום מכרז אשלים להקמת תחנות תרמו־סולאריות בנגב. כך נודע ל"כלכליסט". המינוי, שמגובה על ידי אגף החשב הכללי באוצר שמנהל בפועל את המכרז, נועד להעתיק את המתווה שהופעל בעת הקמת מתקני ההתפלה, עליו פיקחה רשות המים.

 

בכיר באוצר הסביר כי רשות החשמל היא הגוף שמפקח על אמות המידה (המפרט הטכני, היקף הייצור ועוד), התעריפים ומתן רישיונות הייצור למשק החשמל, כך שמחוייבות שלה לפרויקט תקדם אותו באופן ניכר, לאחר כשנתיים שבהן התהליך תקוע. מדובר בפרויקט שבו ינוצל חום השמש לייצור קיטור עבור הפעלת טורבינות כוח לייצור חשמל.

 

המכרז להקמת שתי תחנות הכוח מנוהל בשיטת BOT, שבמסגרתה יקים הזכיין שתי תחנות כוח בהספק של כ־220 מגה־ואט, כ־2% מכושר הייצור האופטימאלי של חברת החשמל, ולאחר הקמתן הוא יקבל רישיון לייצור ולמכירת חשמל ל־25 שנה. עם תום התקופה יעביר הזכיין את המתקנים לרשות המדינה. המכרז מנוהל על ידי אגף החשב הכללי באוצר בהיקף של 800 מיליון שקל עד מיליארד שקל.

 

 

עוד נודע ל"כלכליסט" שבימים הקרובים יצאו המכרזים הרשמיים להקמת תחנות הכוח. את ההצעות להקמת התחנה הראשונה אפשר להגיש עד אמצע ספטמבר ואת ההצעות לתחנה השנייה עד סוף אוקטובר.

 

ארבע מתמודדות צפויות להשתתף במכרז: שיכון ובינוי, סולאר מילניום, ברייטסורס וחברת אבנגואה הספרדית, אשר באחרונה נפרדה משותפתה להתמודדות, כלל תעשיות מקבוצת אי.די.בי. ברייטסורס עומדת בפני פירוק השותפות עם ואוליה, שהתמודדה איתה באמצעות החברה־הבת דלקיה, והיא עשויה להתמודד עצמאית.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x