$
מה יש בפנים

מה יש בפנים: מנטוס קולה

גומי המיוצר על ידי תרביות חיידקים, גומי המופק מעצים באפריקה - וקשקשים שקופים שהדבורה מפרישה

גדי גיא 13:2208.04.10

צבע מאכל קרמל

 

צבע הסוכר השרוף שנותן למנטוס - ולמשקה הקולה - את הגוון החום האופייני. דרך אגב, המרכיבים העיקריים במנטוס הם סוכר רגיל וגלוקוזה, שהיא סוכר שנספג בדם מהר במיוחד, והיא האחראית לתחושת האופוריה הממכרת שמלווה אכילת ממתקים.

 

מנטוס קולה מנטוס קולה צילום: אפרת אשל
גומי גלן

 

גומי קשיח ועמיד בחום האחראי למרקם המנטוס. את הגומי מפיקים על ידי יצירת תרביות של החיידק ספינוגומונאס אלודיאה וסינון התרבית בתהליך כימי. ספינוגומונאס הוא חיידק נפוץ שנמצא בשפע באדמה פורייה, שם הוא עוזר לצמחים לקלוט מזון דרך שורשיהם.

 

גומי ערבי

 

דבק הנייר השקוף מהילדות, דבק של בולים, צבעי גואש, משחת נעליים, זיקוקים ומנטוס - כולם מכילים גומי ערבי, חומר דביק שמופק זה אלפי שנים משרף של עץ השיטה הקוצני. אפשר לעכל את החומר, אך יותר מאשר אוכל, זהו דבק. העץ מפריש אותו כדי לכלוא חרקים ולמנוע מהם לחדור לגזע דרך חורים בקליפה. אף שכיום הוא מתוצרי היצוא החשובים של מדינות רבות באפריקה, עדיין מפיקים אותו בשיטות מסורתיות על ידי ניקוב חורים בקליפת הגזע ואיסוף השרף שנוזל ממנה.

 

שעוות דבורים

 

חומר מבריק שמשמש בציפוי המנטוס. השעווה היא קשקשים שקופים שהדבורה מפרישה מבלוטות שממוקמות בבטנה, ואז לועסת אותם עד שהם מתרככים ומשתמשת בהם לבניית הכוורת ואיטום חלת הדבש. בתעשייה השעווה משמשת להכנת נרות, לציפוי נקניקים ובקוסמטיקה.

 

שעוות קרנובה

 

חומר שמשמש בציפוי המנטוס לצד שעוות הדבורים. מקורו בעלים של עץ דקל שגדל רק בברזיל, ומשתמשים בו גם להברקת מכוניות, רצפות, נעליים ורהיטים. הצירוף של שעוות קרנובה ושעוות דבורים נפוץ מאוד, שכן הוא מייצר שעווה עמידה שאינה מתקלפת.

 

לכתבות נוספות במוסף "כלכליסט" לחצו כאן

בטל שלח
    לכל התגובות
    x