$
בארץ

בלעדי: יהלומנים בארץ ייפגעו מקריסת חברה בארה"ב

חברת שיין צברה חובות של 26 מיליון דולר, מתוכם 5 מיליון דולר לשני יהלומנים ישראלים. עבור חברת ליאו שכטר מדובר במקרה שני של קריסת לקוח בשבועיים האחרונים

נעמה סיקולר 06:4514.01.09

עוד פשיטת רגל בענף היהלומים: ל"כלכליסט" נודע שחברת התכשיטים האמריקאית שיין (shane) הפועלת ממדינת ג'ורג'יה בדרום ארצות הברית, הגישה לבית המשפט האמריקאי בקשה להגנה מפני נושים לקראת פשיטת רגל צפויה, בהליך המכונה Chapter 11.

 

היקף חובותיה של שיין מסתכמים ב־26 מיליון

דולר, המיועדים ל־20 נושים. בין הנושים שתי חברות ישראליות: חברת ליאו שכטר וחברת יהלומי בטא. היקף החובות של שיין לשתיים מסתכם בכ־5 מיליון דולר, מרביתם לחברת ליאו שכטר - יצואנית היהלומים הישראלית השנייה בגודלה, אחרי LLD של לב לבייב. עבור ליאו שכטר מדובר במכה כואבת - רק בשבוע שעבר נודע על קריסתה של חברת היהלומים האמריקאית כריסטיאן ברנרד, שליאו שכטר היתה נושה שלה.

 

הכל בגלל קיפאון חג המולד

 

הדיווחים על חובות מצטברים בקרב חברות התכשיטים בארה"ב מגיעים בעיתוי לא מקרי בכלל: בשבועיים האחרונים התברר עומק הירידה במכירות סביב עונת החגים בארה"ב, תקופה בת חמש שבועות שבה מתרכזות בדרך כלל שליש ממכירות הענף בכל השנה. השנה הצטמצמו מכירות היהלומים בארה"ב ב־20%-30% לעומת חג המולד ב־2007.

 

לדברי גורמים בענף, חברות היהלומים וחברות התכשיטים חיכו עד שתסתיים עונת החגים האמריקאית, עם תחילת השנה האזרחית החדשה, כדי לאמוד את הפסדיהן. בימים אלה מתחילה התמונה הכללית להתבהר, והיא עגומה: עונת החגים הנוכחית, אומרים גורמים בתעשייה, היתה הגרועה ביותר מאז המשבר של סוף שנות ה־80.

 

גורמים ישראלים בענף הביעו גם חשש מעלייה חדה בשיעור החזרות יהלומים מצד חברות היהלומים בארה"ב, לאחר שאלו לא נמכרו במכירות החגים.

 

"ככל שיצטברו יותר פשיטות רגל של חברות תכשיטים וחברות יהלומים, וככל ששיעור ההחזרות ילך ויגדל - מצוקת החברות הישראליות תגדל בהתאם", אמר אתמול ל"כלכליסט" גורם בכיר בענף. "אנחנו צופים גל נוסף של ניסיונות להסדרי חוב של יהלומנים ישראליים במקרה הטוב, או פשיטות רגל במקרה הטוב פחות", הוסיף הגורם.

 

לאחרונה כבר הודיעו שתי חברות מקומיות על פשיטת רגל - חברת יהלומי צבי אור וחברת היהלומים של משפחת אייזמן. חברה ישראלית נוספת, יהלומי אלול, נקלעה לקשיים אולם הצליחה להגיע להסדרי חוב עם נושיה.

 

נתון נוסף שמלמד על מצבו הבעייתי של ענף היהלומים הוא מיעוט המשתתפים בתערוכת היהלומים השנתית וינצז'ה אורו 1 (Vicenzaoro 1), המתקיימת מדי ינואר באיטליה. מדובר באירוע מרכזי בענף היהלומים להצגת קולקציות חדשות מבתי התכשיטים הגדולים, שבו גם מסומנים הטרנדים החדשים של השנה הנכנסת. השנה מדווחים היהלומנים על אווירה קודרת בתערוכה, שהתאפיינה במספר נמוך יחסית של משתתפים, והניבה לפי הערכות מספר קטן מאוד של עסקאות מכירה.

 

יצוא היהלומים מישראל הסתכם ב־2008 ב־6.26 מיליארד דולר - ירידה של 12% ביחס לשנה הקודמת. הירידה החדה ביותר נרשמה בחודשיים האחרונים של השנה, שבהן היתה ירדה של 62% לעומת יצוא היהלומים בחודשים נובמבר־דצמבר 2007.

 

שר התמ"ת אלי ישי הורה לאנשי משרדו להכין תוכנית חירום לסיוע לענף היהלומים. בימים אלה מגבש המפקח על היהלומים במשרדו, שמואל מרדכי, את פרטי תוכנית הסיוע. היהלומנים מבקשים סיוע בהקצאת אשראי, אך כלל לא ברור עדיין אם בקשתם תיענה בחיוב.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x