סגור
עבודה מהבית
עבודה מהבית. איזון בין עבודה לחיים. (צילום: בלומברג)

דו"ח בארה"ב: חברות המציעות מודל היברידי גייסו עובדים בקצב מהיר יותר

לפי הנתונים, מספר העובדים בחברות המאפשרות לפחות יום אחד של עבודה מרחוק גדל ב-5% בממוצע בשנה שחלפה, לעומת 2.6% בחברות שאינן מציעות זאת; מחקר: "עבודה מהבית - כמו העלאת שכר של 8%"

חברות המאפשרות לפחות יום אחד בשבוע של עבודה מרחוק, הגדילו בשנה שהסתיימה במאי את כוח האדם שלהן כמעט פי שניים ביחס לאלו הדורשות משרה מלאה במשרד. זאת על פי ניתוח של יותר מ-3,600 חברות שביצעה סקופ טכנולוגיות, חברת תוכנה העוקבת אחר המדיניות של מקומות העבודה ו-People Data Labs, חברת טכנולוגיית נתונים. כך מדווח "וול סטריט ג'ורנל".
מגמה זו מדגישה את יכולתם של האמריקאים לשלוט בגמישות המיקום בנוסף לשכר והטבות. הדבר מצביע גם על כוח ההמשכיות של העבודה מרחוק לאחר שחיי היום יום כבר חזרו לשגרה לאחר דעיכת המגיפה.
שוק העבודה נוטה לטובת העובדים, ולכן יש להם את מרחב הפעולה לדרוש משרות בעבודה מרחוק, לפחות חלקית.
דו"ח התעסוקה שפרסם משרד העבודה האמריקאי ביום שישי מלבד כי כוח המיקוח של העובדים עדיין חזק: שיעור האבטלה ירד ל-3.5% ביולי, והשכר צמח ב-4.4% בחישוב שנתי, הרבה מעל שיעורי העלייה שלפני המגיפה.
לפי הדו"ח של סקופ, מעסיקים רבים שהעדיפו לא לאפשר עבודה מרחוק בשנה שעברה, אמרו שהסדרים גמישים פוגעים בפריון, ולכן העובדים צריכים לבלות את רוב זמנם במשרד.
ניתוח סקופ הראה שמספר העובדים בחברות המאפשרות לפחות יום אחד של עבודה מרחוק גדל בממוצע ב-5% מיוני 2022 עד מאי 2023 , ואילו מספר העובדים בחברות שלא מאפשרות עבודה מרחוק עלה בממוצע רק ב-2.6%. "אחד ההסברים לכך הוא שאנשים נותנים ערך גבוה מאוד לגמישות ולאפשרות לעבוד מרחוק, ולכן סביר להניח שהגיוס הוא קל יותר", אמרה אמה הרינגטון, כלכלנית מאוניברסיטת וירג'יניה. מחקר אחר מראה שהעובדים רואים בהסדרי עבודה היברידיים שווים לתוספת של 8% בשכר, לפי ניקולס בלום, פרופסור לכלכלה בסטנפורד.
קסנדרה וילנדר (37) שהחלה בחיפוש עבודה בשנה שעברה בשיקגו, דחתה משרות שדרשו ממנה להיות במשרד חמישה ימים בשבוע. "לי זה זועק שהם לא מכבדים את האיזון בין עבודה לחיים ולא מאפשרים את הגמישות בזמן שלי", אמרה. בסופו של דבר היא החלה לעבוד בספטמבר האחרון בעבודה היברידית כאסטרטגית תקשורת שיווקית בחברת נדל"ן מסחרית. לאחר שעבדה מרחוק במהלך המגיפה, וילנדר לא רצתה לחזור לנסיעה היומית למרכז העיר שיקגו ברכבת, שלדבריה לא תמיד אמינה ובטוחה.
חלקן של מודעות הדרושים בארה"ב המפרסמים הצעות עבודה היברידיות, גדל במקביל לירידה במודעות של הצעות עבודה מרוחקות לחלוטין, כך על פי נתונים מלינקדאין.
ברוב הענפים יש יותר מודעות דרושים לעבודה היברידית, אמר גיא ברגר, כלכלן ראשי בלינקדאין. "חלק מהחברות עברו לעבודה היברידית, וחלק הגדילו את הנכונות לעבודה היברידית כדי למשוך עובדים", אמר.