סגור
מלחמת עזה שדרות פינוי תושבים אוטובוס מפונים חרבות ברזל  15.10.23
פינוי תושבים מהעוטף (צילום: REUTERS/Amir Cohen)

בנק ישראל: "נפרסם מתווה להקלה בהלוואות ועמלות לציבור"

לפי הערכות מדובר במתווה להקפאת הלוואות ומשכנתאות לתקופה של מספר חודשים. בתקופת הקורונה בנק ישראל הודיע גם כן על מתווה להקפאת הלוואות, והצטרפו אליו לקוחות עם הלוואות בהיקף של מעל ל-100 מיליארד שקל

בנק ישראל מתכנן לפרסם בקרוב מתווה רוחבי להקלה בנושא נטל האשראי והעמלות על הציבור כולו, ובפרט לאוכלוסייה הנמצאת בסיכון במלחמה, כך עולה מהודעת בנק ישראל היום (א'). לפי הערכות, מדובר במתווה להקפאת הלוואות ומשכנתאות לסדר גודל של מספר חודשים. כיום חלק מהבנקים כבר הודיעו שיאפשרו הקפאת הלוואות, אולם ייתכן שהמתווה יהיה רחב יותר.
עוד נזכיר כי גם בתקופה הקורונה פרסם בנק ישראל מתווה להקפאת הלוואות, שנבע מכך שפעילות המשק נעצרה בשל הסגרים שהיו. היקף ההלוואות שהוקפאו במשבר הקורונה עמד על מעל ל-100 מיליארד שקל, מרביתן בתחום המשכנתאות.
היום אמנם המשק אינו מושבת באופן רשמי, אבל בפועל חלקים גדולים ממנו אינם פעילים בין אם בשל הגבלות פיקוד העורף, העובדה שעובדים רבים הוקפצו למילואים ובשל ירידה דרמטית בביקוש בענפים רבים כמו אופנה ובידור.
המתווה הנוכחי יהיה מותאם למצב הנוכחי השונה ממשבר הקורונה, ובנוסף יכלול הקלות בנושא עמלות - נושא שכמעט ולא טופל במשבר הקורונה. בבנק ישראל ציינו כי היום הנגיד פרופ' אמיר ירון והמפקח על הבנקים דני חחיאושילי קיימו פגישה עם המנכ"לים של הבנקים. הדיון עסק בפעילויות רוחביות לסיוע לאוכלוסייה שנפגעה מהמלחמה, זאת בנוסף לצעדים שהבנקים השונים הכריזו באופן פרטני.