סגור
תחרות בענף הביטוח -אלמוג עזר

כך חברות הביטוח מקטינות את התחרות בענף ונלחמות בהורדת מחירים

בשנים האחרונות חברות הביטוח נמצאות במרוץ אחר רכישת סוכנויות ביטוח, במסגרת מאמצן להקטין את התחרות בענף הביטוח והחיסכון לטווח ארוך. בשל כך נקבע בחוק ההסדרים כי הן יוגבלו לרכישה של עד 20% ממניות של סוכנויות ביטוח. האם זה יחזיר את התחרות לענף?

חברות הביטוח יוגבלו לרכישה של עד 20% ממניות סוכנויות ביטוח, כך נקבע במסגרת חוק ההסדרים אשר אושר בסוף השבוע. בשנתיים הקרובות משרד האוצר יקים ועדה בין-משרדית שתבחן את ההשפעה שיש לרכישת מניות סוכנות אובייקטיבית שמשמשת כמפיצה של מוצרי ביטוח שונים על ידי חברת ביטוח.
ההגבלה נקבעה לאחר שבשנים האחרונות חברות הביטוח נמצאות במרוץ אחר רכישת סוכנויות ביטוח, במסגרת מאמצן להקטין את התחרות בענף הביטוח והחיסכון לטווח ארוך.
על פי ההנחות, מהרגע שהסוכנות נרכשת היא עוברת לשווק כמעט באופן אבסולוטי את המוצרים של חברת הביטוח שרכשה אותה – ללא קשר למחיר או כדאיות המוצר. כך מנורה מבטחים רכשה 50% מסוכנות אליפים, לפי שווי של 140 מיליון שקל, בפברואר אשתקד, וכלל ביטוח רכשה את סוכנות דוידוף תמורת 68.5 מיליון שקל. חברת הביטוח הפניקס היא המלכה הבלתי מעורערת של רכישת סוכנויות לאורך השנים האחרונות. החברה רכשה סוכנויות כמו אגם לידרים, אורן מזרח, כהן גבעון ורמון גרניט תמורת סכום כולל של כמעט 400 מיליון שקל.
בנוסף לכך "כלכליסט" חשף כי הפניקס מבקשת לרכוש גם 50% מסוכנות ענק נוספת, נטו, הממוקמת בצפון, לפי שווי של עד 160 מיליון שקל. אולם חוק ההסדרים פוגע בעסקה זו.
מעבר לרכישת סוכנויות, חברות הביטוח החלו בשנים האחרונות גם לרכוש חברות להשוואת מחירים בענף הביטוח. "כלכליסט" חשף כי מנורה מבטחים מחזיקה 50% מחברת ההשוואות בסטי פרייס, אשר מפרסמת את עצמה ברחבי האינטרנט ובפרסומות טלוויזיה כ"לא חברת ביטוח". מעבר לכך כלל ביטוח מחזיקה ב-14% ממניות וובי, אותן רכשה ב-2021 תמורת 7 מיליון דולר.
בשנים האחרונות גדלה התחרות בענפי הביטוח והפנסיה בעיקר על ידי תוספת של שחקנים חדשים ודיגיטליים. התחרות הזו הביאה לירידת מחירים. ביטוח רכב חובה לדוגמה ירד לפי משרד האוצר ב-15% בין 2017 ל-2021. דמי הניהול בקרנות הפנסיה ירדו בכמעט 30%, ובביטוח חיים ב-9% באותה תקופה. רכישת סוכנויות נתפסת בענף כדרך שבה חברות הביטוח יכולות להקטין את התחרות ולעצור את ירידת המחירים.