$
30 דקות

כלכליסט-טק

ההשקעה שלא היתה: היזמים שנפלו למלכודות נוכלים בהייטק

פודקאסט "30 דקות או פחות": הבטחה נוצצת להשקעה של מיליון דולר בסטארט-אפ חדש לוותה בכמה סימני אזהרה, היזם אבישי עובדיה החליט לבדוק לעומק וגילה סיפור נוכלות מדהים

שירות כלכליסט 17:2614.11.21

תעשיית ההייטק נתפסת לפעמים כנקייה ומסודרת, אבל גם בה מסתובבים שקרנים, שרלטנים ונוכלים. אבישי עובדיה הוא היום שותף בקרן הקריפטו קוליידר ונצ'רס, שמשקיעה בעולמות הבלוקצ'יין והמטבעות הקריפטוגרפיים, אבל לפני שהצטרף לקרן הוא הקים שני מיזמים ונחשף לטיפוסים שמוציאים שם רע לתעשייה.

 

 

 

 

בפרק מיוחד של הפודקאסט "30 דקות או פחות" הוא חושף את הסיפור של היזם הישראלי-אמריקאי שהבטיח חיבור למשקיעים אחרים, העביר גם לאבישי מכתב כוונות להשקעה של מיליון דולר - עד שהתחילו לצוץ סימנים מחשידים ואזהרה ברורה מצד גורם מוכר בקהילת ההייטק. אחרי בדיקה מעמיקה יותר גילה אבישי שאותו יזם עבד על המשקיעים והעובדים שלו, השתמש בשם של מיליארדר שהיה חבר המשפחה ומצוי היום תחת חקירה בקנדה. אבישי מספר גם על משקיע סלב שחותם על מכתבי כוונות להשקעה ונסוג בלי סיבה, חוויה שאבישי חווה על בשרו אבל היום הוא יודע שהוא לא לבד.

 

אבישי עובדיה אבישי עובדיה צילום: קוליידר

 

 

מהחוויות האלו יצא אבישי עם כמה מסקנות וטיפים לזיהוי והימנעות ממקרים בעייתיים, גם כיזם וגם כמשקיע - למשל להתנהג כאילו מדובר בדייט ולדעת מתי לחתוך, ולא לחשוף את כל המידע בפני משקיעים, בגלל מקרים שבהם המשקיעים "נזכרו" שיש להם חברה דומה בתחום וכל המידע שנחשף עבר אליה.

 

 

ראיון שבועי עם יזמים, משקיעים ומנהלים בעולם ההייטק
 
להאזנה לפודקאסט לחצו כאן >>

 

 

מראיינים:

נבות וולק, איש הייטק.

אביב פרנקל, איש התקשורת וסטארט-אפיסט.

x