$
חדשות התקשורת

בזק איימה לעכב את הסיבים, והמדינה החליטה לבחון מחדש

משרד התקשורת הודיע על קיצוץ בתעריפי הטלפון הקווי ובזק איימה: נבחן מחדש את פריסת הסיבים האופטיים. המשרד, לו צפוי מאבק ארוך מול בזק, האריך את עבודת היועץ החיצוני בשנתיים, בין היתר כדי לבחון את השפעת הרפורמה על הפריסה — מה שעלול לעכב את יישומה, ודאי בעת אי יציבות פוליטית. משרד התקשורת: ״אין בחינה מחדש. השימוע ממשיך כמתוכנן״

אביאור אבו 08:0814.01.21

לפני כחודש געש שוק התקשורת בעקבות הודעה של משרד התקשורת על רפורמה דרמטית שבמסגרתה יופחתו משמעותית תעריפי שירות הטלפוניה הקווית של בזק. שר התקשורת היוצא יועז הנדל הכריז על הוצאת הרפורמה לשימוע ציבורי ביומו האחרון במשרד, ומניית בזק צנחה ב־10% בשל הפגיעה הצפויה בהכנסותיה. בבזק לא נותרו חייבים וכבר באותו היום איימו: נעכב את פריסת הסיבים האופטיים – מהלך חשוב של פריסת תשתיות שקידם הנדל בכהונתו הקצרה במשרד. כעת מתברר שמשרד התקשורת ביקש להאריך בשנתיים את משך ההתקשרות עם היועץ ראובן גרונאו שמלווה את הרפורמה כדי שיבצע "ניתוח תרחישים להשפעת תעריפי הטלפוניה המומלצים על ענף התקשורת בכלל, ובפרט על היקף ההשקעות של בזק ברשתות סיבים".

 

 

 

27 מיליון שקל בכל חודש

 

תעריפי הטלפוניה של בזק נקבעים על ידי משרד התקשורת, ועודכנו בפעם האחרונה ב־2003. במסגרת הרפורמה המוצעת, יוזלו דמי השימוש החודשיים לקו טלפון מתעריף קבוע של 57.92 שקל כיום, לתעריף מרבי של 24.36 שקל. כמו כן, יוזלו תעריפי דקות שיחה לרשתות נייחות וניידות. הרפורמה תפחית את התשלום החודשי של מנויי הטלפון בכ־40%, מ־50 עד 60 שקל בממוצע בחודש ל־30 עד 40 שקל. כתוצאה מכך צפוי לבזק אובדן הכנסה של 333 מיליון שקל בשנה. כל עיכוב של חודש ביישום הרפורמה משמעותו עוד 27 מיליון שקל לכיסה של בזק.

מימין: יועז הנדל ומנכ"ל בזק דודו מזרחי. הנדל מיהר להכריז על רפורמה לפני שעזב מימין: יועז הנדל ומנכ"ל בזק דודו מזרחי. הנדל מיהר להכריז על רפורמה לפני שעזב צילומים: עמית שעל, אלכס קולומויסקי

 

יומיים לאחר ההכרזה על השימוע התכנס דירקטוריון בזק והנחה את ההנהלה לבחון מחדש את היקף פריסת הסיבים, עקב ההשפעה הצפויה על התוצאות הכספיות והקושי במימון השקעות של מיליארדים. בדירקטוריון היו מי שביקשו לחבר סיבים רק היכן שהרשת כבר נפרסה כלומר ב־60% מהבתים בישראל.

 

בהקשר זה יצוין כי הנדל היה פעיל מאד באסדרת פריסת הסיבים במהלך כהונתו הקצרה ובסוף התהליך פטר את בזק מחובת פריסה אוניברסלית והציע סבסוד פריסה לכלל החברות באזורים בהם המהלך אינו משתלם כלכלית. עם זאת, בזק היא עדיין שחקנית משמעותית שגם אם תפרוס סיבים רק על פי שיקולים עסקיים נחשבת שחקנית מפתח, ועל פי הערכות אמורה להודיע כי היקף הפריסה שלה יכסה 80% משטח ישראל.

 

במשרד התקשורת היו מי שהעדיפו להמתין להודעת בזק על אזורי הפריסה טרם הוצאת הרפורמה בטלפוניה הקווית לשימוע אבל תוכניות אלה השתבשו. שלושה ימים לפני פרסום השימוע, קבעה ועדת הכלכלה כי בזק תידרש להודיע על אחוזי הפריסה שלה רק בעוד כחצי שנה. במקביל החליט הנדל על יציאה לדרך פוליטית חדשה (שהובילה להתפטרותו ממשרד התקשורת) ועל כן הוחלט להקדים את הוצאת הרפורמה לשימוע. טרם הוצאת הרפורמה לשימוע הזמין משרד התקשורת חוות דעת כלכלית מהיועץ ראובן גרונאו שיחד עם אגף הכלכלה במשרד התקשורת ניתח וגיבש המלצות למערך תעריפי טלפוניה קמעונאיים חדש לחברת בזק. בהתבסס עליהן פרסם המשרד לפני כחודש שימוע לשינוי והפחתה של תעריפי הטלפוניה של בזק.

 

השפעת הרפורמה לא נבחנה

 

חוזה ההעסקה עם גרונאו הסתיים בסוף דצמבר, ובאחרונה כונסה ועדת המכרזים של משרד התקשורת כדי להאריך את הסכם ההתקשרות עימו עד סוף 2022. בבקשה נכתב כי ״בהתאם לאבני הדרך שנקבעו עם היועץ ובכלל כך ניתוח התגובות לשימוע ומתן המלצה על ההחלטה הנדרשת בתום השימוע נדרשת הארכת ההסכם. אנו מעריכים כי לצורך השלמת אבני הדרך שנותרו, לרבות נושאים נוספים כגון בניית מתודולוגיות לתמחור שירותים סיטונאיים יידרשו כשנתיים נוספות״.

 

עוד נכתב כי ״מנהל כלכלה מבקש לערוך שינוי באבן הדרך הרביעית שבהסכם.. אבן דרך ד‘: סיוע בעבודת מטה לקביעת מדיניות לעידוד השקעות והתפתחות טכנולוגית, תוחלף ב: ניתוח תרחישים להשפעת תעריפי הטלפוניה הקמעונאיים המומלצים על ענף התקשורת ועל היקף ההשקעות של בזק ברשתות סיבים... מדובר בניתוח הנכלל בכל החלטה של המשרד ואולם במקרה דנן נוכח עוצמת התגובות של בזק לשימוע, אנו סבורים שנידרש לכך באופן רחב ומכאן הצורך באבן דרך ייעודית לעניין זה”.

 

הנימוקים המועלים בהארכת ההתקשרות עם גרונאו מציפים שתי נקודות מהותיות: הראשונה, העובדה שהשפעת הרפורמה על פריסת הסיבים לא נבחנה קודם לכן, בניגוד לשימועים קודמים שבהם בחינת השלכות רוחביות של מהלכים או רפורמות נכללה בעבודה הראשונית טרם יציאה לשימוע. בחינה רחבה של השלכות המהלך הוצגה במיזוג סלקום וגולן טלקום ובהמלצה לאשר את כניסתה של HOT לחברת הסיבים IBC. הביצוע שלה כעת יעכב את היישום בפועל ביחס למועד הוצאת השימוע לדרך למרות שניתן היה לצפות את איומי בזק מראש.

 

שנתיים לצורך תמחור

 

מעבר לכך, מציין המשרד כי יש צורך בתמחור השירותים הסיטונאיים שלו יידרשו עד שנתיים נוספות. מדובר בשירותי טלפוניה סיטונאיים שהמתחרים יוכלו לחכור מבזק – מהלך שהיה כלול כבר ברפורמת השוק הסיטונאי שמעולם לא יצא לפועל בשל התנגדותה של בזק (ואף מצא את דרכו לתיק 4000). אבל ככל שיונמכו מחירי הטלפוניה של בזק מהלך זה יתייתר. לכך חוברת העובדה שישראל הולכת לבחירות בהיעדר שר קבוע, ובהינתן שגם שר האוצר צריך לחתום על כל שינוי בתעריפי בזק, המהלך לא יכול לצאת לדרך עד שתקום ממשלה חדשה שלא ידוע עד כמה הרפורמה בבזק תעמוד בראש סדר העדיפויות שלה.

 

לבצע או למסמס

 

בינתיים בזק מעלה הילוך במאבק נגד הרפורמה (ראו מסגרת) ושוכרת חברות ייעוץ למאבק בה. שר התקשורת הבא יצטרך להחליט אם להמשיך במהלך שאמור להטיב עם הציבור, גם אם יפגע בפרה החולבת של בזק, או למסמס את הרפורמה שהחל קודמו בתפקיד ונטש טרם יישומה — רפורמה בודדת מול מפוקח בודד שניתן להשלים במהרה, אלא אם יוחלט לדחות או להמתיק אותה.

 

בשבוע שעבר נתן המשרד ארכה להעברת התייחסויות לשימוע עד 15 בפברואר, במקום עד 4 בינואר לאחר שבזק ביקשה להאריך את המועד בשלושה חודשים.

 

ממשרד התקשורת נמסר: "פרופ’ ראובן גרונאו נחשב למומחה עולמי המייעץ למשרד בנושא תעריפי הטלפוניה הקמעונאית, נושא שנמצא תחת שימוע. העסקתו הוארכה לצורך ייעוץ הן בנושא זה והן בנושאים אחרים". בזק טרם הגישה את תגובתה וכל טענה של בזק תיבחן במסגרת השימוע. בניגוד לנאמר - המדינה אינה בוחנת את המהלך מחדש וממשיכה בהליך השימוע כמתוכנן״.

 

* * *

 

בזק שכרה את Ernst&Young

קרב נגד הפחתת התעריף

 

בזק נערכת לקרב ארוך מול כוונת משרד התקשורת להפחית את תעריפי הטלפוניה שלה ושכרה לשם כך את חברת הייעוץ Ernst&Young – כך נודע לכלכליסט.

 

בבזק שהוכו בתדהמה עם פרסום השימוע בתקשורת ינסו לסכל את כוונת המשרד, שצפויה להפחית את הכנסותיה השנתיות של החברה ב־333 מיליון שקל.

 

משרד EY יכין עבור בזק עבודה כלכלית רחבה שתפרט ותנתח את הרגולציה הנהוגה בעולם; את המצב התחרותי וחסמי המעבר הנהוגים בישראל; את המשמעויות הכלכליות העמוקות עבור החברה; ואת מודל העלויות המוצע בשימוע.

 

למעשה, בזק מבקשת להציג למשרד את מה שהוא לא ביצע כשפרסם את השימוע. חוות הדעת של פרופ' גרונאו לא כוללות השלכות רוחב על השוק והחברה, ועוסקת באופן צר בשירות הטלפוניה. חוות דעת זו יוצאת דופן מחוות דעת אחרות ורחבות שפרסם המשרד, כמו בעת מיזוג סלקום גולן או בכניסתה של HOT לשותפות ב-IBC. הניתוח החסר יכול להעיד על החיפזון בו יצא השימוע, ערב התפטרותו של הנדל.

 

במקביל לשכירת שירותיה של EY, בזק הזמינה מחברת CULLEN בנצ'מרק למחירי הטלפוניה באירופה. על גבי שני עמודים, כותבת CULLEN, שמייעצת בנושאים רבים גם למשרד התקשורת, שבמדינות רבות באירופה הוסר ממזמן פיקוח מעל מחירי הטלפוניה.

x