$
חדשות התקשורת

מתווה הסיבים האופטיים אושר בממשלה: בזק צפויה לחדש הפריסה

לאחר הליך החקיקה, תבחר בזק את האזורים שבהם תרצה להשלים את הפריסה, ותחויב להשלימה בתוך 5 שנים. האזורים שבהם תבקש בזק להימנע מפריסה יוגדרו כ"אזורי תמרוץ", עבורם תוקם קרן מהכנסות חברות התקשורת, לסבסוד הפריסה באמצעות מכרזים

אביאור אבו 19:2013.09.20

ישראל צועדת לעבר אינטרנט מהיר יותר: מתווה הסיבים האופטיים אושר הערב (א') בממשלה, במסגרתו הוסרה מבזק חובת הפריסה הכלל ארצית, בכפוף למגבלות.

 

 

 

המתווה היה אמור להיכלל בחוק ההסדרים, אך עקב חוסר ההסכמה לגבי התקציב, המתווה קודם להחלטת ממשלה נפרדת על ידי שר האוצר ישראל כץ ושר התקשורת יועז הנדל. המתווה עדיין דורש תיקון חקיקה, אותו צפוי להביא כץ לאישור הכנסת במסגרת חוק התוכנית הכלכלית.

 

שלשום קרא הנדל לראש הממשלה "לא לעזוב את הארץ לפני שהוא מעלה את מתווה הסיבים לממשלה כפי שהוא התחייב כמה פעמים. הסכם השלום חשוב אבל אי אפשר להיכנס לסגר ארצי כשאנחנו בסכנת קריסה של תשתיות תקשורת".

 

אישור הממשלה מעניק לבזק ודאות לגבי תנאי המתווה, וסביר כי תחדש את הפריסה בטרם השלמת הליך החקיקה. החברה פרסה סיבים לכ-60% ממשקי הבית אך עצרה את חיבורם הממשי לבניינים לאור חוסר הכדאיות הכלכלית לטענתה בפריסה כלל ארצית.

 

 צילום: רויטרס

 

לאחר הליך החקיקה, תבחר בזק את האזורים שבהם תרצה להשלים את הפריסה, ותחויב להשלימה באזורים אלה בתוך 5 שנים. האזורים שבהם תבקש בזק להימנע מפריסה יוגדרו כ"אזורי תמרוץ", עבורם תוקם קרן מהכנסות חברות התקשורת (0.5%), שכספיה יסבסדו את הפריסה באמצעות מכרזים.

 

בשורה לצרכנים

 

חידוש פריסת הסיבים על ידי בזק מהווה בשורה לצרכן, שכן כיום היא מציעה מהירות של עד 100 מגה בלבד, לעומת 1,000 מגה בסיב. החברות היחידות שפעילות כיום בתחום הן פרטנר, שפרסה תשתית לכ-675 אלף משקי בית, ו-IBC של סלקום, שפרסה תשתית לכ-430 אלף משקי בית. יחד, הן מגיעות לכ-30% בלבד משטח ישראל, שכן באזורים רבים הפריסה חופפת. עם זאת, מספר המנויים המשלמים בפועל נמוכה ועומדת על כ-150 אלף בלבד.

 

עוד כחלק מהחקיקה, וכחלק מהאג'נדה של הנדל, כספי הקרן יתעדפו פריסה באזורי גבול, ב-10% ממשקי הבית שיחוברו במימון הקרן ורק בשלוש השנים הראשונות, כמו כן רק ביישובים עם אוכלוסייה של עד 4,000 תושבים. בנוסף, החקיקה קובעת בחינה של ביטול ההפרדה החלה כיום בין תשתית לספק בתחום האינטרנט.

 

החקיקה לא תכלול את ההחלטה שהתקבלה רק לאחרונה לגבי חברת HOT, שתידרש לפריסה של 30% ממשקי הבית בישראל, במידה ותחליט להיכנס לתחום הסיבים. 

x