$
פרסום ושיווק

שופרסל תתמודד במכרז שב"ס לאספקת מוצרים לאסירים

הרשת מבקשת מהספקים לקבל הנחות נוספות, לטובת כניסתה לפעילות זו. מחזור המכירות במערך מרכזי המכר לאסיר עמד ב-2018 על 150 מיליון שקל

נורית קדוש 17:1822.01.20

שופרסל פועלת להגדיל את היקפי המכירות בזרוע הביזנס שהקימה ונערכת להתמודד על מכרז שהוציא שירות בתי הסוהר לאספקת מוצרים ומכירתם לאסירים במרכזי מכר (קנטינות - נ"ק).

 

מדובר בפעילות ייחודית, המחייבת העסקת סוהר במחסן הליקוט, העברת הסחורה במכונת שיקוף ואספקה במשאית ייעודית לבתי הסוהר. כל אלו כרוכים בהוצאות חריגות ועל רקע זה, פנתה שופרסל לספקים בבקשה לקבל הנחות נוספות, לטובת כניסתה לפעילות.

 

בקרב הספקים עוררה הבקשה תרעומת. "שופרסל מוצאת חדשות לבקרים סיבות לבקש עוד ועוד הנחות. במקרה הזה אין כל סיבה להיעתר לבקשה, כיוון שאנחנו מספקים לשירות בתי הסוהר, דרך הזכיין הקיים מזה למעלה מעשור, מבלי להדרש לתוספת הנחות", מסר בכיר בחברות המזון לכלכליסט.

 

 

כלא ישראלי כלא ישראלי צילום: גלעד קוולרציק

 

הזכיין הקיים הוא שמעון דהן, בעליה של חברת "ד.ד.ש. מפיצי הדרום", שמפעיל בפעם השלישית את המכרז. המכרז הוא לשנתיים עם אפשרות הארכה של 3 שנים.

 

בנוסף, זכייה במכרז צפויה לסבך את שופרסל עם החרדים. זאת משום שעל הזכיין להפעיל עמדות מכירה בשבתות, במהלכן מתקיימים ביקורי משפחות. החברה יכולה להעביר פעילות זאת לגורם חיצוני, אך עדיין כלל הפעילות באחריותה.

 

מי שתהפוך לקוחה של שופרסל, אם תזכה במכרז, היא הרשות הפלסטינית, שמעבירה ישירות לחשבון הזכיין תקציב של 400 שקל לכל אסיר ביטחוני. זאת, בנוסף לתקציב של 1,800 שקל לחודש לאסיר ו- 1,600 שקל לאסירה שהמשפחות יכולות להפקיד עבורם.

 

הפעילות כוללת 28 קנטינות לאסירים, 21 נקודות מכירה למבקרים,26 נקודות מכירה לסוהרים, 30 בתחנות משטרה, 7 בבסיסי מג"ב ו- 300 מכונות אוטומטיות. מחזור המכירות במערך מרכזי המכר לאסיר עמד ב-2018 על 150 מיליון שקל וב- 2019 נרשמה ירידה במכירות בעקבות שחרור 1,000 אסירים בסוף 2018.

 

על פי המכרז, היקף המכירות במרכזי המכר לאסירים ברבעון הראשון של 2019 הסתכם בכ-35.1 מיליון שקל, ירידה של 6.2 מיליון שקל ביחס לתקופה המקבילה ב- 2018.

 

 על פי תנאי המכרז, הזכיין נדרש להעביר לשב"ס 4% מההכנסות, כדמי שימוש. זאת לצד תנאי לפיו מחירי מוצרי המרכול שימכרו במרכזי המכר לאסיר יקבעו לפי מחיר השוק של המותגים בניכוי ההנחה שייתן המפעיל בהצעתו לכל משפחת מוצרים.

 

בנוסף, המפעיל יעמיד תקציב של 600 אלף שקל לשנה לצרכי השקעה במערך מרכזי המכר, במרכזי מכר לאסיר יכול המפעיל לבקש משב"ס להעסיק אסירים שישמשו ככוח עזר להפעלת מרכזי המכר. במסגרת זו, השכר שישלם המפעיל לאסירים המועסקים במרכזי המכר, יהיה בהתאם לשכר המשולם לאסירים במפעלי יזם חיצוני בשב"ס 14.65 שקל לשעה.

x