$
חדשות התקשורת

חודשו הדיונים על ביטול ההפרדה המבנית בבזק

לכלכליסט נודע כי לפני שבועיים התכנס הצוות הבינמשרדי שהוקם במטרה לבחון את ביטול ההפרדה המבנית בבזק. הצוות, בראשות מ"מ מנכ"ל משרד התקשורת, צפוי להיפגש שוב השבוע

אביב גוטר 08:0313.11.17

הדיונים על ביטול ההפרדה המבנית הותנעו מחדש: הצוות המשותף למשרדי התקשורת והאוצר, שהוקם במטרה לבחון ולקדם את ביטול ההפרדה המבנית בבזק שב לעבודה לפני שבועיים ויתכנס פעם נוספת השבוע — כך נודע ל"כלכליסט". הצוות התכנס לישיבת התנעה מחדש, לאחר שעבודתו נקטעה עם פרסום חקירת הרשות לניירות ערך בפרשת בזק, לפני ארבעה חודשים. בראש הצוות עומד מנכ"ל משרד התקשורת בפועל מימון שמילה, שממלא את מקומו של שלמה פילבר, שהשעה את עצמו בעקבות ממצאי החקירה שלפיהם יש תשתית ראייתית להעמדתו לדין.

 

 

 

 

מ"מ מנכ"ל משרד התקשורת מימון שמילה מ"מ מנכ"ל משרד התקשורת מימון שמילה צילום: אוראל כהן

 

 

יצויין כי בניגוד לעבר, ישנה כעת הסכמה עקרונית בין משרדי האוצר והתקשורת כי יש לבטל את ההפרדה המבנית משום שמדובר בהגבלה רגולטורית משמעותית על אחד השחקנים בשוק.

 

הצוות הבינמשרדי הוקם בחודש מאי בעקבות לחצים מצד ראשי בזק על מנכ"ל משרד התקשורת דאז, פילבר, לקדם את ההפרדה המבנית שנועדה לאפשר איחוד פעילות בין בזק לבין חברות הבת שלה: בזק בינלאומי, yes ופלאפון. בהיבט התפעולי, ביטול ההפרדה יאפשר לבזק להציע חבילות משולבות במחירים אטרקטיביים ללקוחותיה. לצד זאת, יאפשר לבזק לקזז רווחים כנגד הפסדי מס צבורים של yes, ועל כן שווה עשרות מיליוני שקלים לבעל השליטה, שאול אלוביץ'. ביטול ההפרדה ישלשל לכיסו של אלוביץ' סכום נוסף שגובהו לא ידוע, כחלק מהתנאים בעסקת בעלי העניין שבה רכשה בזק מיורוקום את אחזקותיה ב־yes.

 

הצוות בוחן את השלכות ההפרדה על השחקניות האחרות בשוק התקשורת, ובשולי הדברים את עצם מתן ההטבה לבזק, שהייתה מותנית במקור ביישום רפורמת השוק הסיטונאי, גם בתחום הטלפוניה הקווית. במשרד התקשורת אומרים שבשל השלכות המהלך על כלל השוק, עבודת הצוות תבוצע בהליך מקצועי ומסודר שיכלול שימוע ציבורי ויבחן את אופן ביצוע ההפרדה, כמו גם את העיתוי שלה. הוחלט כי הדיונים לא יוגבלו בזמן. היעד המרכזי של הצוות הוא לייצר ודאות רגולטורית תוך שמירת התחרות לטובת הצרכן ובהקשר זה לוודא שלא תהיה פגיעה קשה בשחקנים הנוספים בשוק.

 

לדברי גורמים במשרד התקשורת מדובר בהליך מרכזי בעבודת המשרד והוא חוזר כעת לפסים מקצועיים בעקבות סיום חקירת בזק ברשות ני"ע.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x