$
חדשות התקשורת

פרטנר וסלקום לביהמ"ש: לחייב את בזק ביישום הרפורמת בשוק הסיטונאי

חברות הסלולר טוענות בין השאר, כי בזק הפסיקה באופן חד-צדדי את שיווקן של ספקיות האינטרנט המתחרות שלה בניגוד למתחייב

אלירן מלכי 12:4225.09.16

חברות התקשורת פרטנר וסלקום הגישו היום (א') לבית המשפט המחוזי בת"א, בקשה משותפת ל'צווי עשה' נגד חברת בזק לבית המשפט המחוזי בת"א. הן מבקשות לחייב את בזק לקיים את הוראות תיק השירות של משרד התקשורת ברפורמת השוק הסיטונאי. במידה ובית המשפט יחליט לקבל את בקשת החברות, בזק תהייה מחויבת לבצע את בקשות החברות בהוראת בית המשפט.

 

 

 

הבקשה מתמקדת בשלושה נושאים: הפסקת שיווק הבנדל ההפוך של נטוויז'ין ו-012, אפליה בהספקת שירותים ללקוחות סיטונאיים וסירוב בזק לעשות שימוש בתשתית הפסיבית שלה.

 

החברות טוענות כי בזק הפסיקה באופן חד-צדדי את שיווקן של ספקיות האינטרנט המתחרות שלה (נטוויז'ין ו-012) בחבילת הבנדל ההפוך שלה בה הלקוח מתחבר לספק האינטרנט דרך ספק התשתית, בניגוד לתיק השירות המחייב אותה להציג את כל ספקיות האינטרנט. החברות טוענות כי התעריפים שיש באפשרותן להציע נמוך יותר מהתעריפים של הספקיות האחרות ועל כן יש פה פגיעה ישירה בציבור הרחב.

 

מימין: איציק בנבנישתי מנכ"ל פרטנר ומנכ"ל סלקום ניר שטרן מימין: איציק בנבנישתי מנכ"ל פרטנר ומנכ"ל סלקום ניר שטרן צילום: אוראל כהן, סיון פרג'

 

נקודה נוספת שהחברות מעלות כאמור היא האפליה לכאורה שבזק יוצרת בין הלקוחות שלה ללקוחות השוק הסיטונאי. כאשר לקוח בשוק הסיטונאי מנסה להתחבר לבזק, הוא נתקל בקשיים. החברות טוענות כי בזק מסרבת לחבר את הלקוחות עד פתח ביתם (שקע ראשון) ובעצם מחברת רק עד ארון התקשורת הקרוב ביותר לבית, כאשר מהנקודה הזו החברות צריכות לחבר את הלקוחות שלהן בעצמן וזאת בניגוד לתיק השירות האוסר את האפליה.

 

הסעיף האחרון בבקשה נוגע בשימוש בתשתית הפסיבית. החברות טוענות כי בזק מסרבת לאפשר להן להשתמש בתשתית הפסיבית שלה כדי להשכיל סיבים אופטיים למתקני הסלולר שלה. כיום, מה שמחבר בין מתקני הסלולר לחברות התקשורת הן כבלים של בזק שעליהם החברות משלמות עשרות מיליוני שקלים בשנה. בזק מונעת מהן להניח תשתית עצמאית וטוענת כי לא לזה נועד השוק הסיטונאי.

 

בבקשה נכתב כי "התנהלות בזק כמתואר בתביעה מהווה ניצול אסור של מעמדה כמונופול מוכרז בשוק התקשורת המקנה בידיה את היכולת והאפשרות לקבוע עובדות בשטח ולהכתיב את תנאיה לספקיות האינטרנט, באופן חד צדדי ובלתי חוקי, ובניגוד מוחלט להוראות האסדרה והוראות משרד התקשורת, ותוך הפרת חובות האמון המוגברות המוטלות עליה כלפי הציבור, מתוקף היותה מונופול מוכרז".

 

גורמים בחברות אומרים כי בזק ממשיכה לדרוס את השוק בגיבוי משרד התקשורת שמעלים עין פעם אחד פעם. סלקום ופרטנר מיוצגות בתביעה על ידי עורכי הדין יוסף בנקל, משה מזרחי וצחי הראל, ממשרד עורכי הדין ראב"ד, מגריזו, בנקל ושות'.

 

ממשרד התקשורת נמסר: "המשרד יקבל את הפניה לבית המשפט ויגיב".

 

מבזק טרם נמסרה תגובה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x