$
חדשות התקשורת

ספקי האינטרנט: "בזק מחסלת את רפורמת השוק הסיטונאי"

בשיתוף עם ספקי אינטרנט לא מוכרים, 011 ו-099, השיקה בזק בנדל של ספק ותשתית במחיר של 120 שקל לחודש. המחירים החדשים מאיימים לחסל את החבילות המשולבות שהושקו עם תחילת הרפורמה הסיטונאית בפברואר

אופיר דור 13:2907.05.15

בזק מגיבה בעוצמה לרפורמת השוק הסיטונאי שיצאה לדרך בחודש פברואר. החברה החלה להציע את ההצעה השיווקית החדשה בשבועות האחרונים ואתמול היא העלתה קמפיין פרסומי מסיבי עבורה. התגובה של בזק כוללת שיתוף פעולה עם שני ספקי אינטרנט לא מוכרים, 011 ו-099, כדי להציע מחירים דומים לאלו שמוצעים במסגרת החבילות המשולבות של ספק ותשתית אינטרנט שיצאו לדרך בעקבות הרפורמה בשוק הסיטונאי.

 

במסגרת השוק הסיטונאי מחויבת בזק להחכיר את התשתית שלה לספקי אינטרנט במחיר מפוקח. כך יכולים הספקים להציע חבילה משולבת של ספק ותשתית בתעריף מוזל. ספקים כמו 012 סמייל של פרטנר, 018 של אקספון, נטוויז'ן וטריפל סי השיקו חבילות במחיר של 100 שקל ל-100 מגה. היתרון של החבילות הוא גם בכך שהלקוח מקבל את כל השירות מגורם אחד- ספק האינטרנט.

 

סטלה הנדלר מנכ"ל בזק סטלה הנדלר מנכ"ל בזק צילום: יחיאל ינאי

 

כדי להגביל את בזק, המונופול בשוק האינטרנט, משרד התקשורת אוסר עליה לשווק בעצמה חבילות משולבות בעצמה. עם זאת, כדי להתמודד עם ההצעות החדשות שכבר עברו אליהן מעל 20 אלף מנויים הרחיבה בזק את השימוש בכלי ותיק - בנדל של ספק ותשתית. במסגרת הבנדל הזה משווקת בזק חבילה של ספק ותשתית כאשר אומנם הלקוח ממשיך לקבל שירות משני הגופים בנפרד, אך הוא מחויב רק על ידי בזק בחשבונית שלה.

 

לקוחות שמעוניינים במחיר זול מבזק מקבלים הצעה להצטרף לבנדל של בזק עם 011 ו-099, כאמור ספקי אינטרנט קטנים מאוד ולא ידועים. מחיר הבנדל של ספק ותשתית של בזק ו-099 עומד על 120 שקל לחודש ושל 011 עם בזק על 123 שקל לחודש. בנוסף הלקוח ישלם בבנדלים מחיר מופחת מאוד על החודש הראשון שמגלם רק את עלות הספק, במקרה של 099 הוא עומד על 15 שקל.

 

הכלי של בנדלים כאמור אינו חדש אך כעת בזק מרחיבה את השימוש בו ומשווקת אותו באגרסיביות. חלק מהחברות כמו 012 ונטוויז'ן אינן מסכימות שבזק תשווק בנדל שלהן למשך תקופה של יותר משנה. גם בזק בינלאומי, החברה הבת של בזק, לא הסכימה לכך עד לאחרונה אבל כעת מוצע בנדל ארוך טווח של שתי החברות ב-145 שקל לחודש.

 

התגובה של בזק מעוררת חשש עמוק בקרב החברות המתחרות וכבר נעשתה פנייה למשרד התקשורת כדי שיבדוק את התוכניות החדשות. החברות המתחרות מעלות שאלות סביב ההצעה של בזק עם 011 ו-099. בזק גובה 105 שקל עבור חבילת 100 מגה בשנה הראשונה, זהו המחיר הקמעונאי וגם המחיר שצריכה בזק להציע לספקי האינטרנט. כך שלמעשה 011 ו-099 מקבלות 15-17 שקל בלבד לחודש עבור כל חבילת בנדל שנמכרת. החישוב מסתבך עוד יותר כיוון שהנוהג הוא שעבור כל חבילה משלמות הספקיות כ-50 שקל לבזק עמלה, כך שרק לאחר חצי שנה הן יתחילו להרוויח על חבילות הבנדל. בבזק טוענים בתגובה כי הם משווקים את כל ספקי האינטרנט באופן שוויוני אך ברור שניתנת עדיפות לספקים שמציעים את המחיר הזול יותר.

 

משרד התקשורת יצטרך להידרש בזמן הקרוב לנושא זה. המשרד נמצא במלכוד כיוון שבזק עושה שימוש כאמור בכלים מוכרים שאושרו בעבר. מאידך ההצעות החדשות מאיימות לחסל את השוק הסיטונאי שצבר תאוצה בחודשים האחרונים. בזק החלה את השיווק של ההצעות המוזלות שבוע וחצי בלבד לפני שהרפורמה נכנסת לשלב הבא במסגרתו הממשק בין הספקיות לבזק יהפוך מידני לאוטומטי וההעברה של לקוח לחבילות החדשות תהיה מהירה יותר. כיום ההעברה לחבילות החדשות עשויה לקחת ימים ארוכים.

 

מחברת פרטנר נמסר בתגובה: "בכוונת 012 מבית פרטנר לפנות למשרד התקשורת ולהתריע על המשך הניסיון העיקש של בזק לפגוע בתחרות. בפרטנר טוענים כי בזק כלל לא הציעה לה להצטרף לבנדל, כמחויב על פי הוראות רישיונה וכי קיים חשש כי ההתקשרות עם ספקיות האינטרנט כוללת הפחתה של מחיר ה- ISP על ידי פיצויים בדרכים עקיפות".

 

מ-018 נמסר בתגובה כי "במסווה של מחיר תחרותי ותוך התנהלות תמוהה של ספקים שהופיעו פתאום, מנסה המונופול שבמשך שנים רבות מרוויח מליארדים הן ישירות מהלקוחות והן באופן עקיף באמצעות חיובים מופרזים של ספקי האינטרנט, לרסק את התחרות לפני שהחלה. לקבוצת בזק יש מתחרה לגיטימי בשוק- בזק בינלאומי. לא יתכן שבזק תפעל בערוץ שימור במקביל. אני קורא למשרד התקשורת להפסיק את הפרקטיקה הזו לאלתר".

 

בבזק דחו את הטענות של פרטנר על כך שלא יודעה על הבנדלים החדשים ומסרו כי כבר לפני חודש הודיעו לה על כך. בבזק רואים בהצעות החדשות עידוד לתחרות ולא פגיעה בה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x