$
במה

הקומיקאית שרה קופר: "עכשיו הסאטירה צריכה להיות חכמה יותר"

קופר חייבת את הקריירה לטראמפ שבגללו זכו הסרטונים שלה לעשרות מיליוני צפיות. כעת היא עובדת על סדרה לא פוליטית ומקווה שהממשל החדש יהיה משעמם כל כך שהאמריקאים יפסיקו לעסוק רק בו

אמה ג'ייקובס, פייננשל טיימס 08:1321.02.21

"אף אחד כאן לא כזה נלהב משרה קופר", כך פסקה סוכנת אמנים אחת מספר חודשים לפני פרוץ המגפה על המאמצים של הקומיקאית לעבור לטלוויזיה. "זה ממש פגע", אומרת קופר. שש שנים לאחר שעזבה את עבודתה בהיי טק כדי להתרכז בתחום הקומדיה, ואחרי הופעות סטנד אפ, מערכונים באינטרנט, בלוג וספרים, העתיד שלה הרגיש לא ברור. אבל אז דונלד טראמפ שינה את החייה.

 

 

בשנה שעברה בימים הראשונים של הסגר כשהיא כלואה בדירתה בברוקלין ובלי אפשרות לצאת להופעות סטנד אפ, החלה קופר לשחק בטיקטוק. היא ניסתה לעשות ליפ סינקינג למילים של דונלד טראמפ. "הוא פשוט הופיע כל כך הרבה בטלוויזיה, זה היה מתסכל נורא לראות את הגזלייטינג", היא אומרת.

 

הסרטונים הראשונים היו גולמיים למדי, אבל אז בסוף אפריל טראמפ זעזע את כולם כשהציע שהאזרחים ישתמשו בחומר חיטוי כדי להרוג את הנגיף. קופר עשתה ליפ סינקינג למילים שלו ופרסמה את הסרטון בשם “How to medical” במדיה החברתית. הוא חרך את האינטרנט והפך לאחד מהרגעים התרבותיים המכוננים של שנת המגפה כשזכה ליותר מ־24 מיליון צפיות בטוויטר לבדה. בין לילה כולם התחילו להתלהב משרה קופר.

 

הבעיה עם קומדיה פוליטית היא שהיא יכולה להפוך את מושא הבדיחות לחביב. טראמפ "היה צריך להיות מצונזר הרבה פעמים בגלל דברים רבים, ביניהם כשאמר למדינה להזריק אקונומיקה לוורידים. הוא האדם המסוכן ביותר שהחזיק אי פעם בתפקיד", אומרת קופר. "ועדיין פשוט צחקנו מזה והמשכנו הלאה". אם טראמפ היה מנצח בבחירות האחרונות היא מודה שהייתה דואגת שאולי הסרטונים שלה עזרו להפוך אותו לאנושי יותר.

 

קופר לא חושבת שטראמפ הרג את הסאטירה כששבר את כל החוקים. היא מאמינה שהסאטירה הייתה צריכה "להמציא את עצמה מחדש. הסאטירה עכשיו צריכה לעבוד קשה יותר ולהיות חכמה יותר, או ללכת לכיוון השני ולהפוך להיות מטופשת יותר". היא מקווה שממשל ביידן־האריס לא יעורר גל חדש של קומדיה פוליטית. היא בכלל מעדיפה שיהיו משעממים כל כך שהמדיניות תזוז בחזרה לרקע. "האמריקאים הפכו לבקיאים מאוד באופן שבו הממשל עובד כי טראמפ שבר את כל החוקים. אנחנו עדיין צריכים לעקוב אחר הפוליטיקה אבל אני לא חושבת שהיא צריכה להיות הנושא של כל שיחה". אני שואלת אותה אם נכונה הטענה שהליברלים שולטים בתעשיית הבידור והסטנד אפ.

 

 

קופר. “גם אם יוצרים משהו עדכני ואותנטי, הוא עדיין לא יהפוך בהכרח לוויראלי" קופר. “גם אם יוצרים משהו עדכני ואותנטי, הוא עדיין לא יהפוך בהכרח לוויראלי" צילום: Scott R. Kline

 

"לי זה ברור שאנשים ליברלים מוכנים לחקור דברים", עונה קופר. "אם אתה שמרן, שומר את המחשבות שלך, מגביל את הגילויים, לא תצליח להגיע לרמת ההומור שקומיקאי שמאלני יכול להגיע אליה. זה נכון לגבי קומיקאים, שחקנים ואמנים מכל סוג, חייבים להיות פתוחים, ואיני חושבת שהלך הרוח השמרני הוא פתוח".

 

הויראליות של קופר בת ה־43 התחילה הרבה לפני השנה האחרונה. ב־2014 הפוסט שלה "10 טריקים להישמע חכמים בישיבות", הפך להצלחה מסחררת, כך גם הפוסט "9 אסטרטגיות מנהיגות לא מאיימות לנשים", שהמליץ לקשט מיילים "עם סימני קריאה ואימוג'ים כדי שלא תתפסו ישירות או ברורות מדי", כמו גם, "6 דברים שנשים עובדות צריכות להעמיד פנים שהן לא יודעות לעשות", בו כתבה: "ברגע שאחד מהחברים לעבודה יגלה שאת יודעת איך למזוג חלב רותח לספל. הם יניחו שזה חלק מהגדרות התפקיד שלך".

 

מה הסוד לתהילת אינטרנט? "ניסיתי לפצח את הנוסחה פעמים רבות. אני יכולה להספר מה המרכיבים: עדכניות ואותנטיות. אך גם אם יוצרים משהו עדכני ואותנטי, הוא עדיין לא יהפוך בהכרח לוויראלי". קופר החלה את דרכה המקצועית במשרדי גוגל בניו יורק לאחר שסיימה לימודי כלכלה. "ביליתי הרבה זמן בחדר המנוחה. אהבתי את האווירה ושאנשים כל כך חכמים, אבל לא רציתי לעשות את העבודה". ב־2010 היא החלה לעשות סטנד אפ. מקום העבודה היה עשיר בחומרים: היא אספה רשמים מחברים לעבודה ומחיי המשרד. היא יצרה את The Cooper Review, בית לפוסטים סאטיריים, ועזבה את גוגל ב־2014. בהמשך היא פרסמה ספרים שהיו הרחבה של הבלוגים הראשונים שלה, בהם "100 דרכים להיראות חכמים יותר בישיבות", ו־"כיצד להצליח בלי לפגוע ברגשות גברים", שצחק על העצות שניתנות לנשים כמו כמות החיוכים הנכונה בריאיון עבודה.

 

השנה יצרה גם ספיישל לנטפליקס: "שרה קופר: הכל בסדר גמור", תכנית חדשות דיסוטופית שמגיעה לשיא בתחייה של הקלטת שבה מתפאר טראמפ בחפינת איברי המין של נשים, כשקופר מגלמת שוב את הדמות מסרטוני הטיקטוק והלן מירן בתפקיד בילי בוש. כעת היא עובדת על עיבוד טלוויזיוני של ספרה "איך להצליח בלי לפגוע ברגשות הגברים" לרשת CBS. האם היא תתאים את האבחנות שלה מהמשרד לעידן הזום? ”יתכן ויהיו סצנות של עבודה מהבית, אבל אני מקווה שהמגפה תהיה זכרון רחוק עד שהתכנית תשודר בטלוויזיה". 

x