$
אמנות ועיצוב

זרעים של פלסטיק: עציצים ואדניות הופכים למוצרים אקולוגיים

האמנית תמרה אפרת והיזם יובל דישון פיתחו שיטה ייחודית למחזר פסולת פלסטיק מחקלאות ולעצב ממנה אביזרים ידידותיים לסביבה

עילית מינמר 07:2507.01.21

מנורות מאדניות פלסטיק משומשות, פמוטים, מעמד למברשת שיניים ושולחנות צד מעציצים, המעצבת הרב־תחומית תמרה אפרת משיקה פרויקט מסקרן, יחד עם היזם, החוקר והיוצר יובל דישון. המיזם Mon Terra מתמקד, ברוח הזמן, בעיצוב בר־קיימא שמשתמש בפסולת פלסטיק מתעשיית החקלאות המקומית.

 

 

 

באמצעות תהליך שפיתחו השניים הם מפיחים חיים חדשים בעציצים ואדניות ויוצרים מוצרים אקולוגיים.

 

מוצרים של Mon Terra מוצרים של Mon Terra צילומים: דניאל שכטר

 

בפעם הקודמת שעשתה דבר כזה, במסגרת פרויקט הגמר שלה לבצלאל ב־2015, יצרה אפרת, בעלת תואר ראשון בעיצוב אופנה בשנקר ותואר שני בעיצוב תעשייתי בבצלאל, קולקציית תיקים מרשימה מקנבס ולבד תעשייתי בהשראת רקמה מסורתית ובעזרת שמונה אלגוריתמים (שפיתחה עם שותפיה אז לפרויקט) שמשנים דפוסים של רקמות ותכונות בבדים. דישון, בעל תואר במדעי הרפואה, ואפרת הכירו בתוכנית יזמות בבוסטון המעודדת פרויקטים חברתיים וסביבתיים. הם קיבלו מימון ראשוני מאנשי התוכנית, ואחרי חזרתם לארץ, תוך כדי המחקר, מספרת אפרת, "למדנו שלא כל מה שממותג כאקולוגי וממוחזר הוא באמת כזה. נדהמנו לגלות מהו היקף פסולת הפלסטיק של תעשיית החקלאות הישראלית - 26 אלף טונות בשנה - והבנו שהדבר הנכון ביותר הוא לנסות לגשר על הפער שבין החשיבות שבחקלאות לבין ההשלכות השליליות של הפעילות שלה על הסביבה".

 

השניים חיפשו דרכים לייצר בעצמם ונחשפו למיחזור פלסטיק, "תחום אפור", לדבריה. "במשך יותר מחצי שנה עשינו ניסויים ובדקנו מה קורה לפלסטיק, באיזו טמפרטורה הוא פולט רעלים, ובסופו של דבר הגענו לנוסחה שהכי טובה גם למוצרים וגם לסביבה". הם אוספים פסולת פלסטיק של אדניות ועציצים מגננים ומשתלות, ובסדנה שלהם ביפו הם שוטפים אותה משאריות אדמה וגורסים לפתיתים במגרסת פלסטיק תעשייתית. "בתום התהליך אנחנו יכולים לייצר מהפתיתים כמעט כל צורה שנרצה", הם אומרים. "אנחנו שוקלים אותם, ממלאים בהם תבניות ומתיכים אותם בטכניקות שפיתחנו. ולבסוף אנחנו מבצעים פעולות גימור כמו קדיחה, שיוף וחיווט".

 

הכל נעשה בעבודת יד, והשאריות משמשות ליצירת מוצרים חדשים נוספים וגם האריזות הן ידידותיות לסביבה. הם גם לא צובעים את המוצרים, שנשארים בצבעם המקורי, אבל השילובים ביניהם יוצרים מראה סופי של מעין פסיפס המזכיר מרצפות טרצו ישנות. החל ב־120 שקל.

mon-terra.com

 

x