$
פנאי

עושים לביתנו: הדברים שהכי כדאי לעשות כשאי אפשר לצאת

לחולל עם מיטב היוצרים בסלון, לשפר את חוש הקצב של הילדים, לרכוש עיצוב ישראלי משובח ולהכין מנה טבעונית טעימה

כתבי כלכליסט 08:0928.12.20
טלוויזיה

לצפות בדוקו פשע מצמרר

 

“המניע”, סדרה דוקומנטרית של היוצרים המוערכים טלי שמש ואסף סודרי (“מועדון בית הקברות” ו”מוות בבאר שבע”), הוא דוקו פשע על אחד המקרים המזעזעים בתחום הפלילים בישראל. נער בן בקושי 14, מעין כרם, תלמיד מחונן ואהוב על חבריו, לקח בלילה גשום אחד את הרובה של אביו מהמילואים וחיסל את כל משפחתו, הוריו ושתי אחיותיו — אחת חיילת ואחת תלמידת י”ב.

 

כירושלמית שהיתה בערך בגיל של האחיות שנרצחו, מקרה זה פקד את סיוטיי. כפי שהשם מסגיר, הסדרה מנסה להבין את “המניע”, כאילו שיכולה להיות סיבה שתרגיע את הצופים, או לפחות את סקרנותם. הסדרה המוקרנת ב־yes דוקו, עושה זאת בעזרת כל מי שהיה קרוב לפרשה — שוטרים, חוקרים, הסנגור, שכנים וחברים.

 

ההמלצה לצפייה בסדרה, שברגע שמתחילים בה קשה לעצור, באה עם הסתייגות משמעותית. בגלל ענייני חיסיון של מי שהיה אז קטין, סרטי הארכיון של המקרה מבוימים, וזה לא ברור לצופים. הם נראים כמו קטעי ארכיון וסרטי משפחה ישנים. זה מאוד מבלבל ופוגע באמינות ובאתיקה של היצירה הדוקומנטרית.

 

רותה קופפר

 

“המניע". מותח ומבלבל “המניע". מותח ומבלבל

 

ילדים

להכין כלי נגינה מחומרים ממוחזרים

 

“צליל חוזר” היא חברה שמעבירה כבר הרבה שנים סדנאות להכנת כלי נגינה מחומרים ממוחזרים, ולאור המצב עברה להעביר סדנאות אונליין וגם לספק ערכות להכנת הכלים שיכולות להגיע אליכם הביתה. אבל גם עם החומרים שיש לכולנו בבית הם ילמדו את הילדים (ואתכם) ליצור כלי נגינה חמודים כמו “קונטרבוק” (קונטרבס מבקבוק) או “קרטוף” (תוף מקרטון) וגם ממש לנגן עליהם. כך לומדים הילדים גם עקרונות של קיימות ומיחזור וגם, מה אתם יודעים, מפתחים את חוש הקצב שלהם.  

zlillhozer.com

 

רעות ברנע

  

 

כלי נגינה ממוחזרים "צליל חוזר" כלי נגינה ממוחזרים "צליל חוזר" צילום: שאטרסטוק

 

מחול

להצטרף לדואט פילוסופי

 

גם “הרמת מסך” של משרד התרבות, מהפסטיבלים החשובים למחול בארץ, מתקיים השנה אונליין. בעבר לקחו בו חלק מיטב היוצרים, בהם סמין גודר, שרון אייל וענבל פינטו. המנהלים האמנותיים דנה רוטברג ועודד גרף בחרו השנה 10 כוריאוגרפים שיצרו 10 מופעים קצרים ישירות לסלון ביתכם בבכורה עולמית. העברה של מופע מחול דרך מדיה מצולמת היא משימה לא פשוטה, אך בזכות השימוש בצילום איכותי מכמה זוויות הצליחו להפיק את המיטב במסגרת המגבלות, והתוצאות טובות.

 

במסך שיעלה הערב ב־20:30 תוכלו לצפות בשלושה מופעים: של אוליביה קורט מסה, ליאור תבורי ותום וינברגר. האחרון נקרא “the most fascinating problem in the world” — דואט לשני גברים שהפסקול שלו מורכב מקטעים מהרצאה של הפילוסוף הבריטי אלן ווטס, שאליו מגיבים הרקדנים (וינברגר ומתן דסקל) בתנועה. אי אפשר שלא להבחין בשורשים וההשפעות של וינברגר מאנסמבל בת שבע שבה החל דרכו ומשפת הגאגא. 

curtain-up.co.il

 

מאיה נחום שחל

 

 

יצירה של תום וינברג. שורשים בגאגא יצירה של תום וינברג. שורשים בגאגא צילום: אירה טשליצקי

 

 

שופינג

להידבק באופטימיות של הילה טולדנו

הילה טולדנו היא אחת המעצבות המקומיות החביבות עליי. יש לה סטייל, היא מוכשרת והתיקים היפים שלה עשויים בקפידה. ואף שבעתיד הקרוב לא ניתן יהיה לבקר בסטודיו הקטן שלה בשולי שוק הכרמל ולראות אותה ואת בעלי המלאכה בפעולה, גם שיטוט באתר שלה יעלה סומק בלחיים. בימים אלה היא מחדשת עורות בצבעי פסטל רכים: ורוד, תכלת צבעי חול, וירוק. “התעורר בי צורך עז לצבוע את המציאות בצבעים שיעלו חיוך ויעוררו אופטימיות”, היא מספרת.

 

ואכן, הצילומים של הסטייליסטית חיה וידר עושים זאת. הלקוחות, לדבריה, שומרות על קשר גם בימים שנדמה כי לתיק אין עתיד, רוצות להתחדש ומוכנות לחכות לייצור הזמנתן גם כמה שבועות. אז עד שנשוחרר מהסגר, אפשר להתנחם בתיק קרלה או שרלוט, אודרי או ג’קי ולחלום על ימים טובים יותר. 1,285-2,740 שקל. 

toledano.studio

 

 

עילית מינמר

 

 

תיקים של טולדנו. המציאות בפסטל תיקים של טולדנו. המציאות בפסטל צילום: יחצ

 

 

x