שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
קולנוע וטלוויזיה

הסדרה "ברידג'רטון": בינג' מושלם עם עוקץ עדכני

בנטפליקס תעלה מחר "ברידג'רטון", המבוססת על סדרת ספריה של ג'וליה קווין ומתרחשת באנגליה של תחילת המאה ה־19. אלא שהיא משלבת בין הסיפורים של המאה ההיא לערכים של המאה שלנו, כולל פרשנות פמיניסטית ומגוון אתני

רותה קופפר 08:1123.12.20

בחג המולד מניחה נטפליקס מתחת לעץ האשוח הטלוויזיוני מתנה בעטיפה מנצנצת במיוחד: "ברידג'רטון", שעולה ביום חמישי, היא בינג' (Binge-watching) מושלם לחג, וגם לסתם סוף שבוע או יום חול, עבור הרבים שיגמעו את הסדרה התקופתית הכיפית הזאת עם זרת מונפת בזמן שתיית התה ועם טעם של מתיקות שאחרי.

 

"ברידג'רטון", המבוססת על סדרת ספריה של ג'וליה קווין (שם העט של ג'ולי פוטינגר), מתרחשת באנגליה של תחילת המאה ה־19, אך נכתבה על ידי אמריקאית שחיה ונושמת במאה ה־21. הספרים, שתורגמו ל־32 שפות (כולל עברית), נמכרו ב־10 מיליון עותקים בארה"ב בלבד, וזאת עוד לפני השידור. הסדרה מאת היוצרת הפופולרית שונדה ריימס ("האנטומיה של גריי", "סקנדל") משלבת בין הסיפורים של המאה ההיא לערכים של המאה שלנו, כולל פרשנות פמיניסטית ומגוון אתני.

 

ריימס, שחתמה עם נטפליקס על הסכם בסך 150 מיליון דולר, לא חסכה בענייני תקציב בסדרה החדשה בת שמונת הפרקים. כל שמלה, כל אחוזה, כל מסיבת גן נוצרו ועוצבו בהקפדה, יופי ושפע של השקעה כספית. איך אמרו באנגליה של המאה ה־19: "כסף הוא לא הבעיה".

 

סדרת הספרים הוקדשה לכל אחד מבני משפחת ברידג'רטון. הסדרה מספרת את סיפורה של דפני, על פי הספר "הדוכס ואני", ואם יהיה לה המשך (וברור שיהיה), תתמקד בסיפוריהם של האחרים, שכבר משולבים כאן.

 

 

מתוך הסדרה ברידג’רטון מתוך הסדרה ברידג’רטון צילום: LIAM DANIEL/NETFLIX

 

הסיפור של דפני (פיבי דינבור, "יאנגר") מתחיל ברצון של משפחתה להשיא אותה, אף על פי שהיא עצמה נרתעת מכך שכל חייה יתומצתו ליום אחד בחייה. בארוחה משפחתית היא מכירה את סיימון באסט (רגה ז'אן פייג', "שורשים"), הדוכס מהייסטינגס, והשניים מחליטים להעמיד פנים של אוהבים, כדי להשיג כל אחד מטרה משלו. היא: כדי לקבל הצעות נישואים מוצלחות יותר משקיבלה עד עתה; הוא: כדי שיפסיקו לשאול אותו מתי הוא מתחתן. אבל, לא במפתיע, הסידור המזויף הזה נהפך לאמיתי, והשניים מתאהבים. משפחה נוספת בסדרה, מרובת ילדים ובנות שצריכות להינשא, היא משפחת פת'רינגטון, קלה כנוצה, כפי ששמה מרמז, ומטופשת כאווזה.

 

על כל ההתרחשויות והמזימות של אותה חברה גבוהה כותבת רכלנית, שאת זהותה איננו יודעים, שחותמת על רשמיה בשם העט "גברת ויסלדאון" (שאותם מקריינת לא אחרת מאשר ג'ולי אנדרוז).

 

מאחר שזו סדרה של ריימס , הסדרה התקופתית הזאת צבועה בגוונים רבים גם בליהוק השחקנים. אם "דאונטון אבי", על אחוזות בריטניה של פעם, היא על טהרת הלובן, הרי ש"ברידג'רטון" כוללת זוג מעורב במרכז הסדרה, דמויות רבות מרקע אתני שונה המגלמים אנשים ממגוון מעמדות, ומעל הכל מולכת מלכה, שהיא שחורה (גולדה רושובל, "ליידי מקבת").

 

עוד אפיונים לסדרה זו, שלא נראו בשום גרסה של "גאווה ודעה קדומה" לסוגיה, הם מוסכמות של העולם העכשווי המיושמות על אלה של המאה ה־19, כמו במקרה שבו הדוכס, שעוד לא נשוי לדפני ברידג'רטון, שואל אותה אם היא מענגת את עצמה במיטתה. ואם כבר מתעכבים על הנושא של המין בסדרה, והוא קיים, אז זה מוצג גם דרך נקודת המבט של האשה, כשהיא במיטה מביטה בגבר המתפשט, ובהזדמנות אחרת תוהה אם גברים ונשים מתאהבים אחרת. התשובה לכך לא ברורה, אבל ניכר שהם מתאהבים עד מאוד, וגם שאת הסדרה התקופתית הזאת - העשויה בנטפליקסית מזוקקת - עשו אחרת, קצת מופרכת, קצת מוגזמת, אבל מאוד מאוד מושכת.

 

x