אמנות ועיצוב

פסל המחווה למפגינים שפונה על ידי המשטרה מכיכר פריז הוצב בכיכר רבין בת"א

הפסל "גיבור ישראל" של האמן איתי זלאיט נוצר כמחווה למפגינים והוצב במקור ליד מעון רה"מ בבלפור, אך פונה מהמקום על ידי המשטרה לפני שבוע. אתמול הוא הוצב מחדש בתל אביב. יוצרו מבטיח ש"יוחזר בעתיד לכיכר הדמוקרטיה בירושלים, ויהווה תזכורת לכך שהאזרחים הם הריבון"

רעות ברנע 20:4111.12.20

הפסל "גיבור ישראל" של האמן איתי זלאיט הוצב אמש (חמישי) בכיכר רבין בת"א אחרי שפונה לפני שבוע מירושלים.

 

הפסל, שיצר זלאיט בהשראת צילומו של עודד בלילטי מאחת ההפגנות בבלפור ובו נראה מפגין שנפגע ממכת"זית, הוצב במקור ביום שישי לפני שבוע בכיכר פריז, שבה מתקיימות זה כמה חודשים הפגנות כנגד ראש הממשלה בנימין נתניהו.   

 

הפסל, כך הסביר זלאיט, הוא "מחווה למפגינים שמגיעים מדי שבוע להביע את מחאתם כנגד התנהלות השלטון, כנגד השחיתות וכנגד הפגיעה בדמוקרטיה בישראל". מדובר בפסל ברונזה, שמשקלו 900 ק"ג שמוצב על בסיס ששוקל 5 טונות. את הפסל בנה זלאיט במימון עצמי וללא תמיכה של כל גוף פוליטי שהוא. למרות זאת, בלילה שבין שישי לשבת בשעה 3 לפנות בוקר הגיעה משטרת ישראל לפנות את הפסל ב"הוראה מגבוה" (כך מסרו) והחרימה אותו למגרש של עיריית ירושלים. 

הפסל "גיבור ישראל" של האמן איתי זליאט שהוצב בכיכר רבין בת"א הפסל "גיבור ישראל" של האמן איתי זליאט שהוצב בכיכר רבין בת"א

 

 

 

 

עבור זלאיט (41) מדובר בפעולה נוספת בשרשרת של פעולות של הצבת פסלי מחאה במרחב הציבורי. ביולי האחרון הוא הציב בכיכר רבין מיצג תחת השם "הסעודה האחרונה" שבה יצר את דמותו של ראש הממשלה, כשהוא סועד בשולחן ארוך ומלא כל טוב.

 

עוד לפני כן הציב פסל של שרת התרבות דאז, מירי רגב, בכיכר הבימה, ופסל מוזהב של רה"מ נתניהו בכיכר רבין. במהלך השבוע האחרון, מאז פינויו של הפסל בשבת, פעל זלאיט להשבתו. הוא זכה להרבה תמיכה מהקהל: "אחרי כל חודשי העבודה האינטנסיביים על הפרויקט הזה ואחרי הלילה המסעיר שעברנו, המתנדבים שסייעו לי ואני, מול הביביסטים שבאו להתנכל לנו ולקלל אותנו ומול פקיד העירייה החמוש בשוטרים שהגיע לפנות את הפסל – התמיכה שלכם היא מתנה שלמה ואמיתית", מסר.

 

אחרי שקיבל לידיו את הפסל בחזרה החליט זלאיט להציב אותו מחדש, הפעם בסביבה אולי מקבלת יותר, במרכז ת"א. הוא עשה זאת במסגרת הפגנה שהתקיימה במקום אמש בדגש על הדרישה להחזיר לפעילות מוסדות אמנות ותרבות שסגורים כבר חודשים רבים. במכתב שתלה זלאיט לצד הפסל במיקומו החדש כתב: "הפסל יוחזר בעתיד לכיכר הדמוקרטיה בירושלים, ויהווה תזכורת ועדות לכל שהאזרחים הם הריבון".

x