$
ספרות

קיצור תולדות הסלב: ליובל נח הררי יש מעמד של גיבור על

האהדה העולמית להיסטוריון הישראלי יובל נח הררי, שמשיק עכשיו גרסה מאוירת לרב־המכר שלו “קיצור תולדות האנושות”, רק גוברת. פתאום דוגמניות מצטטות מהגותו וספריו מככבים ב“אמילי בפריז”. כך נהפך האינטלקטואל מהאוניברסיטה העברית לפילו־סלב

רותה קופפר 08:1125.11.20

לאחר שאישים חשובים וגיבורי תרבות בפני עצמם כמו נשיא ארה”ב לשעבר ברק אובמה ומייסד מיקרוסופט ביל גייטס שיבחו והיללו את ספרו של ההיסטוריון, הפילוסוף והסופר הישראלי פרופ’ יובל נח הררי, והמגזין גבה־המצח “הניו יורקר” הקדיש לו כתבת פרופיל של 10,000 מילים השנה, כעת הוא גם מפלס את דרכו לתרבות הפופולרית האמריקאית ונהפך לפילו־סלב.

 

חדי עין ודאי הבחינו בכך שספרו “קיצור תולדות האנושות” נראה מונח על שולחנה של אמילי בסדרה הפוטוגנית “אמילי בפריז”, שלא יורדת מרשימות הסדרות הנצפות ביותר של נטפליקס, מאז עלייתה בתחילת אוקטובר. עובדת שילובו של הספר בסדרה הזאת של דארן סטאר, שהיא כולה דימויים ויזואליים וטרנדיים, וקהל היעד שלה הוא צעיר מאוד, מעידה על כך שהספר הוא מוצר נחשק, שממתג את הקוראת אותו, או לפחות את זאת שמניחה אותו על שולחנה (אולי מעלה אותו לסטורי שלה) — כמתוחכמת.

 

בשבוע שעבר אירח מנחה הלייט נייט הבריטי ג’יימס קורדן, בתוכניתו האמריקאית, את הררי בשיחת וידיאו מביתו בארץ, תוך השתפכות על האיש שאותו הגדיר כ”אחד המוחות המבריקים ביותר על כדור הארץ”. קודם לכן הוא דיבר עם אנשי צוותו ולהקתו על איך נהיים פילוסופים, כמו הררי, וציין שהוא מכר 30 מיליון עותקים מספריו. קורדן, הידוע יותר כמנחה של “קארפול קאריוקי”, כבר שוחח עם הררי השנה, בתחילת המגפה, ואמר כי מבחינתו היה מוכן לארח אותו בקביעות בתוכנית בכל שבוע.

 

יובל נח הררי. מעמד של גיבור־על, בספרו החדש וגם בחיים יובל נח הררי. מעמד של גיבור־על, בספרו החדש וגם בחיים צילום: איי אף פי

 

“למה נדמה שמפורסמים תמיד קוראים את אותם הספרים?”, תהו במאמר במגזין “דה פייס” לאחר שהשחקן ג’ף גולדבלום ציטט את הררי וגם הדוגמנית והשחקנית לילי רוז דפ — הבת של ג’וני דפ וונסה פרדי — סיפרה בראיון שהיא קוראת את “קיצור תולדות האנושות” והוא “סופר־מעניין, וכאילו ממש קל להבין אותו”.

 

בכתבה הסביר פול בוגארדס, סמנכ”ל יחסי הציבור של הוצאת קנופף, כי “מפורסמים נוטים להיחשף לספרים שצפים ועולים ברשתות החברתיות”. פירוש הדבר שאולי אחד מהם הציץ באינסטגרם של השחקנית אמה רוברטס, שמעלה לעתים קרובות פוסטים עם המלצות קריאה, כולל לספרו של הררי. השערה אחרת, נכתב ב”דה פייס”, היא “שספרו של הררי איכשהו חולק על ידי מי שמספקים למפורסמים ספרים חדשים.

 

העילה לשיחה בתוכנית של קורדן אכן היתה ספר חדש של הררי. הפעם זוהי מהדורה מאוירת לספרו “תולדות האנושות, היסטוריה מאוירת”, שאיירו דויד ואנדרמולן ודניאל קסנאווה (בעברית בהוצאת “כנרת, זמורה ביתן”). לשאלה לשלומו ולשלומה של ישראל השיב הררי: “אני בסדר. בעלי בסדר. המשפחה שלי בסדר. אבל המדינה שלי לא בסדר. המצב הרפואי והפוליטי שלה הולך מן הפח אל הפחת”.

 

בהמשך הוא הסביר את הבחירה ליצור ספר גרפי לרב־המכר שלו ברצון לשבור את הקונבנציות באופן שמדברים על מדע. הוא פירט איך עשה זאת. “סיפור אחד הוא כמו סיפור בלשי. בלשית ושמה לופז חוקרת את הפשע האקולוגי הגדול ביותר באנושות — היעלמות החיות הגדולות, לפני 50 אלף שנה”. בפרק אחר האבולוציה מתוארת כתוכנית ריאליטי. ועוד פרק מוגש כסיפור על גיבורי־על. קורדן מזכיר לו שהוא אחד מגיבורי־העל של הפרק הזה. ושואל איך הרגיש. “לא היה לי נוח עם זה”, ענה הררי, וסיפר שהמאיירים שכנעו אותו שזה נחוץ.

 

השחקנית לילי רוז דפ, בתם של ג'וני דפ וונסה פרדי, סיפרה שהיא קוראת את “קיצור תולדות האנושות" והוא “סופר־מעניין, וכאילו ממש קל להבין אותו" השחקנית לילי רוז דפ, בתם של ג'וני דפ וונסה פרדי, סיפרה שהיא קוראת את “קיצור תולדות האנושות" והוא “סופר־מעניין, וכאילו ממש קל להבין אותו" צילום: גטי אימג'ס

 

ההחלטות של הררי להתראיין או להופיע תמיד מלוות התלבטויות, כך נכתב השנה בכתבה עליו ב”ניו יורקר”. בן הזוג והסוכן של הררי, איציק יהב, סיפר לכתב האמריקאי שכאשר ביקשו שהררי ינאם בפורום הכלכלי העולמי בדאבוס 2017, הוא סירב. ההצעה לא היתה טובה דייה, הסביר. שנה אחר כך, כאשר מיקמו את הרצאתו בין זו של קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל לזו של נשיא צרפת עמנואל מקרון, הסכים לבוא (ולקבל על כך תשלום של מאות אלפי דולרים). מה שאומר שגם הראיונות בפני נציגי עולם הבידור מחושבים, ממש כמו הרצון להפוך את הספר המקורי, שמחזיק 443 עמודים באנגלית, לנגיש עוד יותר ב־256 עמודים צבעוניים בלבד.

 

לכתבת הבכירה של CNN כריסטיאן אמנפור הסביר השבוע שרצונו להפוך את הספר לקומיקס נועד להנגיש את המדע לעוד יותר אנשים, וכן להתנסות בעצמו בעוד דרכים לגולל את ההיסטוריה. “זה היה הפרויקט הכי כיפי שאי פעם עבדתי עליו”.

 

בהמשך למגמת הכיף ואבק הכוכבים, השבוע התקיימה שיחה בין הררי לבין הבמאי ג’אד אפטו. בהזמנה לאירוע המקוון, הוזכרו הסופרלטיבים שהרעיף על הררי הנשיא אובמה, שהגדיר אותו כ”אחד האינטלקטואלים בעלי ההשפעה הגדולה ביותר כיום”, והוסיף: “מה שהופך את ספרו לכל כך מעניין ומעורר מחשבה זה שהוא דוחס היסטוריה סוחפת ומאפשר לדבר על דברים מרכזיים שיאפשר לנו לבנות את הציוויליזציה שאותה אנחנו מקבלים כמובנת מאליה… מה שנותן לך פרספקטיבה על כמה מעט זמן אנחנו נמצאים על כדור הארץ”.

 

השילוב בין אפטו, במאי, מפיק וקומיקאי מוכשר, שהוציא תחת ידיו סרטים כמו “בתול בן 40”, ביים וכתב את “הדייט שתקע אותי”, לבין “אחד המוחות המבריקים ביותר על כדור הארץ”, נראה בתחילה מוזר אך גם הוא מעיד עד כמה נמתח המותג ששמו יובל נח הררי.

 

x