$
קולנוע וטלוויזיה

מלאכית באמריקה: הדמות החדשה של דולי פרטון

בסרט חדש בנטפליקס מגלמת פרטון, הזמרת ששברה כל שיא אפשרי, דמות מלאכית שירדה לכדור הארץ. אך גם בחיים היא מגלמת דמות כזאת אחרי שהתברר השבוע שתרמה מיליון דולר שסייעו בפיתוח החיסון של חברת מודרנה נגד קורונה

רותה קופפר 07:3723.11.20

בסרט החדש "דולי פרטון: כריסמס בכיכר", שעלה אתמול בנטפליקס, פרטון מגלמת את תפקיד המלאך. בסרט, שהוא גרסה מסוימת, מוזיקלית, מגוונת ונשית, ל"מזמור חג המולד", ספרו של צ'ארלס דיקנס - קריסטין ברנסקי ("הטובות לקרב") היא בתפקיד הסקרוג', הקמצנית החמדנית שרק רוצה להרוס לכולם את החג; ופרטון, שגם כתבה והלחינה את כל השירים לסרט, היא מי שמשפיעה עליה לטובה, ומחזירה את השמחה לחג.

 

מה שאומר שהזמרת בת ה־74, שקבעה שיאים של הצלחה מוזיקלית, מנגנת על לפחות 11 כלי נגינה, כתבה ביממה אחת את שני להיטי הענק "תמיד אוהב אותך" ו"ג'ולין", וגרפה אינסוף פרסים, עתידה כעת ­­- מול קהל של כמעט 200 מיליון צופי נטפליקס פוטנציאליים - לרשום עוד כמה שיאים.

 

דולי פרטון מתוך "כריסמס בכיכר". פשוט אוהבת את כולם דולי פרטון מתוך "כריסמס בכיכר". פשוט אוהבת את כולם צילום: אי פי

 

אבל פרטון, זמרת הקאנטרי, אהובת האומה האמריקאית - מחובבי שירי קאנטרי ועד פמיניסטיות ולהט"בים - היא מלאך גואל, לא רק בסרטים אלא גם בחיים עצמם. זה התברר בשבוע שעבר כאשר נודע כי תרמה מיליון דולר לחברת מודרנה, שפיתחה חיסון לקורונה. "התרומה שלה באביב האחרון למרכז הרפואי של אוניברסיטת ואנדרבילט, שעבד יחד עם חברת מודרנה לפיתוח החיסון", נכתב ב"ניו יורק טיימס", "היא עוד דוגמה לנדיבות שלה שהפכה אותה לאחד האמנים האהובים בעולם".

 

על האהבה הזאת כותבים ומספרים רבות בשנים האחרונות. בכתבה עליה ב"ניו יורקר" תיארו את מעמדה הייחודי כך: "היא אהובה מקיר לקיר… מופע של דולי פרטון הוא כמו מיפקד אוכלוסין, המאחד אנשים מכל סוגי הגזע, המגדר, המיניות ובאורח פלא, גם אנשים משני קצוות הקשת הפוליטית".

 

דוגמה למעמד הזה היתה כאשר החלו בשנים האחרונות להסיר פסלים של חיילי ומצביאי הקונפדרציה בדרום של ארצות הברית, סמלים לגזענות בעיני רבים, ונרקמה עצומה להחליף את הפסלים האלה בפסלים של פרטון. על עצומה התומכת בכך חתמו 14 אלף איש, שכן פרטון מייצגת את ההפך משנאה ודיכוי. "טנסי מזוהמת בפסלי מפקדים של הקונפדרציה", נכתב בעצומה, "אין סיבה שנהלל את מי שלא ראויים לשבחים. במקום זאת, בואו נכבד גיבורה אמיתית של טנסי, דולי פרטון".

 

פרטון לא שיתפה פעולה עם היוזמה ובכלל היא נמנעת מלהביע עמדות פוליטיות, וחומקת משאלות על נושאים השנויים במחלוקת. בכתבה ב"ניו יורק טיימס" צוטטה לידיה המסלי, פרופ' למוזיקולוגיה שכותבת ספר על פרטון, כי הכוכבת "מבינה שיש לה מעריצים מכל הקשת הפוליטית והיא לא רוצה להרחיק אף אחד מהם. דולי פשוט אוהבת את כולם ורוצה שכולם יהיו מאושרים. זה נשמע כאילו היא לא עושה די, אבל לדעתי היא עושה מה שהיא יכולה".

 

אפשר לומר שהיא אפילו עושה די הרבה: בפארק השעשועים הקרוי על שמה "דוליווד", במשך השנים היה מין שיחזור של מלחמת האזרחים שנשא שם שנוי במחלוקת, ולאחר תלונות מקבוצות של מיעוטים, היא שינתה אותו. בסרט החדש שלה, בבימויה של דבי אלן, שחקנית, מפיקה, כוריאוגרפית ובמאית אפרו־אמריקאית (הזכורה בתור המורה למחול מ"תהילה"), משתתפים שחקנים ממגוון אתני, השרים את שיריה, מבצעים את הריקודים של אלן, ועדיין שומרים על מסר נוצרי של חג המולד (נושא שנהיה פוליטי בארצות הברית השבטית). אפילו הבחירה שלה לתרום לחיסון מפני המגפה, עוד עניין שהודות לנשיא ארה"ב דונלד טראמפ, נהפך לעניין פוליטי.

 

לפי CNN, פרטון בכלל למדה שהיא מימנה את החיסון של מודרנה יחד עם שאר העולם. בהופעותיה בתקשורת היא זרחה מגאווה. "השבח לאל!", אמרה על כך בתוכנית הבוקר "טודיי". "אני פשוט אסירת תודה שזה קורה, ואם היה לי חלק בזה, אז נהדר", הוסיפה. פרטון תרמה את מיליון הדולרים למרכז הרפואי בתחילת אפריל, כאשר היו 200 אלף מקרי קורונה מאומתים בארצות הברית, וחברהּ, ד"ר נאג'י אבומראד מהמרכז של אוניברסיטת ונדרבילט לאימונולוגיה, אמר לה שהם רושמים התקדמות מרגשת במחקר לקראת החיסון. אבומראד ופרטון נהיו חברים לאחר שהזמרת היתה מעורבת בתאונת דרכים ב־2013, והרופא טיפל בה. בעקבות הקשר, בנו של הרופא, ג'אד אבומראד, אחד מעורכי הפודקאסט הפופולרי "רדיולאב", הקליט פודקאסט שהוקדש כולו לאגדה המוזיקלית תחת הכותרת "האמריקה של דולי פרטון", והוא אחד הטובים שאפשר לשמוע בימים אלה בכלל.

x