שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
אופנה

רקמת חיבור: הקולקציה החדשה של מיכל ירסאנש מנגיסטו

המעצבת מיכל ירסאנש מנגיסטו משלבת מלאכות יד מהכפר באתיופיה בדגמים מודרניים. הקולקציה החדשה והיפה שלה יוחדה לימים של שהות ארוכה בבית

עילית מינמר 08:1319.11.20

כבר בכניסה לסטודיו של מיכל ירסאנש מנגיסטו בתל אביב מתעוררת תחושה נעימה של בית. על הקירות תלויים ציורים ועבודות שלה, אחד מהם מתאר את הבית שלה באתיופיה, את הווי כפר הולדתה, על תושביו. באגרטל על שולחן צד, מונח ענף כותנה, המזכיר לה ימים רחוקים, שבהם נהגה לצאת לשדות הכותנה עם אמה בכפר. “חוויתי שני עולמות: של הכפר באתיופיה, עם שדות הכותנה והתמימות שאי אפשר להעתיק ושל המודרניות שאנו חיים בה עכשיו", היא אומרת, "רציתי להביא את שניהם לבגדים שאני יוצרת: AKAL, שם המותג, קרוי על שם אמי, הוא מבטא את האווירה האמנותית שגדלתי בה: אמי עסקה במלאכות יד והכניסה אותי למעגל של יצירה".

 

סריג רקום. פריטים נינוחים ומוקפדים סריג רקום. פריטים נינוחים ומוקפדים צילום: מיכל חלבין

 

בפינה אחת של הסטודיו שוקדת תופרת על חצאית, בפינה אחרת יושבת מי שמלווה עסקית את מנגיסטו זה תקופה ארוכה, איילת בן שחר. "אני נעזרת בידע שלה כבעלת מקצוע בפיתוח עסקי, ובמעצבת קארן אוברזון בניסיון שלה בתחום האופנה", מספרת מנגיסטו.

 

מנגיסטו, בת 33, בוגרת המחלקה לאופנה וצורפות בבצלאל. את הקולקציה החדשה שלה צילמה מיכל חלבין. "שמחתי לעבוד אתה, היינו צוות נשי והתמוגגתי מאושר שנשים חזקות מקיפות את המותג שלי". אם עד עכשיו הפריטים שעיצבה היו צמודים ומחויטים יותר הרי שהשהייה הארוכה בבית, בשל הקורונה, הובילה אותה להבנה שהיא רוצה משהו כיפי ומשוחרר אבל גם "להרגיש שאני לבושה". היא ובן שחר צללו לארונות הבגדים שלהן, חיפשו מה נוח, שאלו את עצמן מה היו רוצות ללבוש. "אנחנו צריכים משהו שישמח אותנו בימים האלה", היא אומרת. "חשבתי מה אני רוצה להביא ללקוחות שלי ובחרתי פריטים שירגישו בסטייל בבית". 

 

מיכל ירסאנש מנגיסטו. "אנחנו צריכים משהו שישמח אותנו בימים האלה. רציתי להביא ללקוחות שלי פריטים נוחים אבל שירגישו שהן לבושות בסטייל בבית" מיכל ירסאנש מנגיסטו. "אנחנו צריכים משהו שישמח אותנו בימים האלה. רציתי להביא ללקוחות שלי פריטים נוחים אבל שירגישו שהן לבושות בסטייל בבית" צילום: מיכל חלבין

 

הבגדים עשויים מבדים איכותיים, הכל בעבודת יד ובנוחות בלתי מתפשרת, והשפה העיצובית של מנגיסטו ניכרת בכל אחד מהם: סריגי כותנה נעימים שנסרגים ביד ואחר כך עוברים טיפול של מנגיסטו באמצעות רקמות שונות עליהם, חולצות טי שעברו צביעה ביד, וצעיפי קשמיר קלים יפהפיים מצוירים או רקומים ביד.

 

מתוך הקולקציה החדשה של AKAL. "היינו צוות נשי והתמוגגתי מאושר שנשים חזקות מקיפות את המותג שלי" מתוך הקולקציה החדשה של AKAL. "היינו צוות נשי והתמוגגתי מאושר שנשים חזקות מקיפות את המותג שלי" צילום: מיכל חלבין

 

אבל לא רק פריטים נינוחים ומוקפדים לשהייה בבית היא מציעה: יש חולצות מכופתרות מכותנה דקה בצבע קפה, כתונת גברית לבנה רקומה, סוויטשירט עם רקמה של ציפור שמלווה אותה כחוט השני ("זו ציפור הנפש מהספר של מיכל סנונית, שקראתי כל כך הרבה פעמים", היא מסבירה בחיוך ,"הציפור שפרשה כנפיים, אני קוראת לעצמי"), מכנסיים מחויטים עם גומי במותניים, ז'קט ג'ינס רקום, מעיל גשם מסוגנן ופונצ'ו על זמני מצמר קשמיר איכותי. "בארץ הטקסטיל יקר, הבדים יקרים, אבל כשיצאתי לדרך עצמאית לפני יותר משנתיים אמרתי שאני רוצה לעשות דברים שאני אוהבת. לכן אני עובדת בכמויות קטנות".

 

בקצה המתלה תלויות שתי שמלות שחורות לאירועים, עם רקמה עדינה, שעשו לפני הסגר נשות קבוצת הרוקמות האתיופיות שמנגיסטו עובדת אתן. "אני מתגעגעת אליהן", היא אומרת, "אבל הן בקבוצת סיכון מבחינת הגיל, אז קשה לעבוד אתן עכשיו. השמלות יישמרו לעונה הבאה". חצאית שיקית במראה סטריט־וור עם ציורים שונים, בהם גם סרגל מידה שמראה 2 מטר ומורה לשמור מרחק מושכת את תשומת הלב. בתקופת הקורונה, מנגיסטו מסבירה, היא שאלה את לקוחותיה כיצג הן מרגישות והתשובותיהן צוירו ונרקמו על הבגדים. בסוף השבוע תקיים מנגיסטו סטודיו פתוח בהרשמה מראש (בטל’: 0545773365). מחירים: 390־5,000 שקל.

 

AKAL, שביל המרץ 3, תל אביב.

x