$
פנאי

קמלה האריס הפכה את המלתחה לחלק מהמסר הפוליטי

האריס, שנבחרה לסגנית נשיא ארה”ב, הפכה במסע הבחירות את המלתחה שלה לחלק מהמסר: היא לבשה לבן כסמל לפוליטיקה חדשה, נעלה סניקרס כפי שהמצביעים שלה נועלים, שילבה בביטחון בין ג'ינס יומיומי לבין תכשיטי פנינה וגם שלחה בבגדיה קריצה לסופרג'יסטיות, שעל כתפיהן נישאה כל הדרך לבית הלבן

עילית מינמר 08:1309.11.20

בחליפת מכנסיים מחויטת לבנה, חולצת משי נשית בשמנת־שנהב שנקשרה בנונשאלנט מסוגנן מתחתיה ועגילי פנינה באוזניה עלתה סגנית נשיא ארצות הברית החדשה, קמלה האריס, לנאום הניצחון לפני קהל רב שהריע לה. הנשיא ביידן נשא את נאום הניצחון שלו אחריה, בחליפה מחויטת כחולה (שכמובן נתפרה על פי מידותיו האישיות) ועניבה בצבע תכלת.

 

 

סגנית נשיא ארה"ב קמלה האריס במקטורן לבן מעל טי שירט ג'ינס וסניקרס סגנית נשיא ארה"ב קמלה האריס במקטורן לבן מעל טי שירט ג'ינס וסניקרס צילום: איי אף פי

 

בגדים משמשים כלי חשוב לתקשורת עם קהל הבוחרים ויש להם תפקיד מרכזי בחיים ובפוליטיקה, אצל גברים ונשים כאחד. ובימים אלה של מגפה עולמית גם הבחירה לעטות מסיכה — או שלא לעטות אותה — נהפכה לפוליטית. האריס זהרה בחליפה הבהירה שלה, בערב הזכייה. היא שידרה ביטחון עצמי ונדמה שההופעה שלה מייצגת את המנהיגות החדשה, את האמריקאים עצמם. ההיסטוריונית ואוצרת אופנה, יערה קידר מזכירה כי שנת הבחירות לנשיא ה־46 של ארה"ב וסגניתו נערכה בשנה שמציינים בה גם 100 שנים לתיקון בחוק המאפשר זכות הצבעה לנשים בארה"ב ו־100 שנים להולדתה של סוזן ב. אנתוני, שמילאה תפקיד מרכזי בתנועה שנאבקה על מימוש אותה זכות "והחליפה הלבנה של האריס, בצבע הרשמי של הסופרג'יסטיות, מדגישה את החשיבות ההיסטורית של המעמד שבו לראשונה נבחרת סגנית נשיא אשה שחורה ובת למשפחת מהגרים".

 

סגנית נשיא ארה"ב קמלה האריס בז’קט בצבעי דגל הגאווה סגנית נשיא ארה"ב קמלה האריס בז’קט בצבעי דגל הגאווה צילום: איי אף פי

 

לדברי אני פרידמן, יועצת תדמית מיתוג וקוד לבוש, "בבחירה בלבן ובחולצת המשי שבצבצה מתחת לחליפה, האריס שידרה ביטחון עצמי, כאילו אמרה שאינה מפחדת ללבוש לבן שמסמל משהו חדש, לא מפחדת לבלוט בין הפוליטיקאים בסביבה, שחנוטים בחליפות כהות. היא לא מפחדת מהנשיות שלה ומצהירה: אני כאן , אני שונה מכם — אני אתכם". ביידן מצדו, מוסיפה פרידמן, בחר לאורך כל הקמפיין בצבע הכחול המשדר סמכותיות. העניבה התכלת בערב הניצחון, לדבריה, מייצגת תקשורת טובה עם אנשים.

 

סגנון אינו מנותק מהמסר ומהתוכן שמועמד פוליטי רוצה להעביר, כתבה לא מכבר ונסה פרידמן ב"ניו יורק טיימס". אם משתמשים בו נכון, סגנון יכול לעתים קרובות לחזק את המסר, התוכן והאופי של המועמד. לא רק זאת, בספרו "הכוח שבלבוש: נשים ראשונות, פוליטיקאיות ואופנה" העיתונאי רוב יאנג מתאר את האופנה כ"שלט חוצות מחויט שמפזר מסרים ברורים לקהל מגוון — גלובלי או אינטימי".

 

האריס בלבוש פשוט האריס בלבוש פשוט צילום: איי אף פי

 

אולם לאורך ההיסטוריה הבגדים של נשים פוליטיקאיות משכו תשומת לב גדולה יותר מאלה של הגברים. הרבה פעמים נשים הוגדרו ועדיין מוגדרות על פי סגנון הלבוש שלהן, פעמים רבות הוא משמש כלי להפחית בערכן, להציגן כשטחיות וריקניות וכמי שאינן מתאימות למשול. אבל אופנה חשובה כאינדיקציה לתרבות וזהות, ליצירת תקשורת ולהעברת מסר. , "כשאשה נבחרת לסגנית הנשיא", כותבת ונסה פרידמן במאמר, "אין להתעלם ממה שהיא לובשת בדיוק מהסיבה הזאת. שהרי גם התעלמות היא כישלון במתן קרדיט על השימוש שלה בכל כלי ביטוי אפשרי".

 

למעט הופעות בסנאט או באירועים שבהם נדרש קוד לבוש רשמי, האריס שידרה בצורת הלבוש שלה נגישות ונינוחות. לא אחת נראתה בעצרות בחירות לבושה ג'ינס וחולצת טי לבנה עם ז'קט מחויט מעל כשלרגליה נעלי סניקרס אולסטאר. ממש כמו שאמריקאים רבים מתלבשים, מה שגרם להזדהות אתה, לתפישה שהיא אינה מנותקת מן העם אלא חלק ממנו. לדברי קידר, "האריס גם כשהיא מתלבשת פורמלי נראית נינוחה: כמו מישהי שמרגישה נוח בעור שלה ובבגדים שלה. יש בה חינניות בצד כריזמטיות. היא תקיפה ובה בעת עושה זאת בחיוך, גם בסניקרס וג'ינס". האריס, אין ספק, יודעת לשלב בין גבוה לנמוך, הבחירות שלה הן סולידיות יחסית והבגדים שלה שקטים ואינם אופנתיים מדי. כשלבשה חליפות המחויטות התאימה להן לא פעם שרשרת פנינים שקטה — שנהפכה לסימן ההיכר שלה מאז ימי הקולג'.

 

האריס משדרת פשטות: אני כמוכם האריס משדרת פשטות: אני כמוכם צילום: איי אף פי

 

וזה מה שהאריס משדרת במראה שלה — אם בחליפות המחויטות הסולידיות, שאינן צעקניות או מעוררות תשומת לב רבה מדי, ואם בג'ינס וסניקרס שבהם מתלבשים אמריקאים רבים — שהיא אינה שונה מרבים מבין בוחריה. "בארה"ב ל'אריזה' יש חשיבות עליונה", אומרת אני פרידמן. "המסר של האריס שלובשת אולסטאר וג'ינס הוא 'אני כמו כולכם, אני מייצגת אתכם'. גם בחליפות, בצבע כחול או לבן ושרשרת הפנינים או או צמידים אופנתיים מוסיפים למסר נשיות חזקה וסמכותיות, וזה הדבר הראשון שמבחינים בו".

 

יש כמובן להבחין בין סגנון הלבוש של פוליטיקאיות ופוליטיקאים לבין נשות פוליטקאים (ובעליהן) אבל בהקשר הזה קשה להתעלם ממלניה טראמפ ומשורה של נשים אחרות שעשו שימוש באופנה לצרכים פוליטיים: ג'קי קנדי השתמשה באופנה בתבונה כדיפלומטיה, מישל אובמה תמכה במעצבים אמריקאיים, ולעומת זאת רעיית הנשיא היוצא מלניה טראמפ שידרה ריחוק קר וניתוק מהעם בבגדי המעצבים היקרים להחריד שלה, למשל, שמלת ג'וצי ב־4,000 דולר שלבשה לקלפי ביום הבחירות.

 

 

מימין נשיא ארה"ב ג'ו ביידן וסגנית הנשיא קמלה האריס מימין נשיא ארה"ב ג'ו ביידן וסגנית הנשיא קמלה האריס צילום: איי אף פי

 

x