קולנוע וטלוויזיה

מנהיג הכת נשלח ל־120 שנות מאסר מיד אחרי שהסדרה אודותיו הסתיימה

קית' רנירי, מנהיג כת “נקסיום" שהורה לצלק פיזית את מאמיניו, נשלח ל־120 שנה בכלא; זה קרה כמה ימים אחרי שהסדרה התיעודית על מעשיו המזוויעים, "כת הסקס של ניו יורק", הסתיימה

רותה קופפר 07:1929.10.20

לעתים רחוקות קורה שפרק הסיום של סדרה מתוזמן בדיוק כה רב עם המציאות. עשרה ימים לאחר ששודר הפרק האחרון בסדרה התיעודית "כת הסקס של ניו יורק" (“The Vow") גזר בית המשפט בברוקלין 120 שנות מאסר על מנהיגה קית' רנירי , בן ה־60. האיש הורשע בסחר במין, הנהגת עבודה בכפייה, סחר בבני אדם ומספר רב של מעשי סחיטה, וכן פורנוגרפיה של ילדים והתעללות בנשים רבות מתוך הכת ששמה "נקסיום". המשתייכות אליה, בהווה ובעבר, היו בעלות פרופיל גבוה, באו מעולם הקולנוע והכספים. קלייר ברונפמן, בתו של אדגר ברונפמן, מהיהודים העשירים בעולם, היתה בכירה בכת, ומקורבת ביותר לראשה (והיא שמימנה אותו ואת הארגון בשנים 2019-2000), ועליה נגזרו בחודש שעבר שש שנות מאסר על מעורבותה בנעשה בכת.

 

קית' רנירי. הסדרה מציגה את מה שפחות צולם בפומבי, ומביאה עדויות על המניפולציות שהפעיל קית' רנירי. הסדרה מציגה את מה שפחות צולם בפומבי, ומביאה עדויות על המניפולציות שהפעיל צילום: YouTube

 

לפי המתואר בסדרה של HBO (אצלנו ב־VOD של yes ,HOT וסלקום tv), רנירי ניהל מערכת התעללות משוכללת שכללה כפיית יחסי מין, הטבעת חותם המצלק נשים שאותן כינה "שפחות" בראשי התיבות שלו, באזור המפשעה, הרעבה (עד כדי כך שהנשים הפסיקו לקבל את המחזור החודשי שלהן) ועוד. 15 נשים העידו נגדו במשפט. בנוסף לעונש המאסר הכבד קבע בית המשפט כי יהיה עליו לשלם קנס של 1.75 מיליון דולר.

 

רנירי, שהגדיר עצמו כ”גאון רב ידע”, אהב לתעד את עצמו ואת מפעלו, ולכן הסדרה על מעלליו משופעת בחומר גלם ומאפשרת התבוננות מעמיקה לנעשה בכת.

 

המתפכחים ממנה, ששיתפו פעולה עם יוצרי הסדרה ג'האן נוג'יים וקארים עמר, מציגים את מה שפחות צולם בפומבי, ומביאים עדויות רבות על המנגנון המניפולטיבי שהפעיל רנירי, שתואר על ידי התובע האמריקאי כ”בוס טיפוסי של ארגון פשע".

 

לפי "כת הסקס של ניו יורק", רנירי הבטיח למצטרפים אליו, בעיקר אנשים עשירים ומפורסמים שהרגישו כי חייהם לוקים בחסר, את ההבטחה לאושר ומשמעות. אך למעשה הפך אותם בשיטות מוכרות של שטיפת מוח המקובלת בכתות למעריצים שהסתופפו סביבו. אך הסדרה, בת תשעת פרקים, נמתחה הרבה מעבר לצורך כדי להוכיח את התזה שלה, ונעשית מרתקת פחות מהאירועים שהיתה אמורה לתעד ולהסביר, אבל היא עוררה עניין למקרה עצמו (ועכשיו גם מתוכננת לה עונה שנייה).

 

אחת העדות במשפט, אשה שהזדהתה רק בשמה הפרטי קמילה, סיפרה לפי דיווח "הניו יורק טיימס", כי רנירי החל להתעלל בה מינית כשהיתה בת 15 והוא בן 45. במשך 12 שנות מערכת היחסים הנצלנית ביניהם ציפה שתהיה זמינה לקיום יחסי מין בכל עת, הוא ציווה עליה לשקול פחות מ־45 ק"ג וכשנכנסה להיריון, הורה לה לעשות הפלה. היא ניסתה להתאבד פעם, ואז רנירי דרש מאנשי המעגל הפנימי שלו, כי ידאגו לו ל"יורשת בתולה צעירה".

 

בדברים שהפנה לבית המשפט אמר רנירי כי הוא חף מפשע, כי כמה מהעדות משקרות וכי "אני מצטער עד עמקי נשמתי". הוא הוסיף ש"איפה שאני נמצא זה בגללי". אך מעריציו שהגיעו לבית המשפט לתמוך בו, לא מקבלים את הקביעה, ובוודאי שלא את פסיקת בית המשפט. עורך דינו של רנירי, מארק אגניפילו, שהודיע כי יערער על חומרת העונש, הסביר כי מרשו לא התכוון לפגוע באף אחת. "הוא היה מאוהב בהן והתקשה להתמודד עם פרידה". ברגע מפתיע עצר אותו השופט באמצע דבריו ואמר לו בחומרה כי לא חשובה מה היתה הכוונה של רנירי, כאשר גבר בן 45 מתעלל מינית בילדה, טענתו אינה אלא "עלבון לאינטליגנציה של כל מי ששומע אותה".

x