$
קולנוע וטלוויזיה

מאמי בריבוע: ג'ייסון סודקיס עושה זאת שוב

סודקיס מגלם מאמן פוטבול אמריקאי שנשלח לאנגליה, בסדרה חדשה של אפל TV, שיש בה הרבה רגעים חמודים ואפילו מרגשים

רותה קופפר 08:0706.09.20

ג'ייסון סודקיס הוא מאמי. זה המותג שלו, כמו שאומרים. כשהוא הופיע ב"רוק 30" בתור החבר של ליז למון (טינה פיי), הוא היה הגוד גאי האולטימטיבי, אפילו ג'ק דונגי חיבב אותו. בחייו האמיתיים, אולי בשל התכונה הזאת, זכה בלבה של השחקנית אוליוויה ויילד (ואולי פשוט ראיתי יותר מדי קומדיות רומנטיות בחיי). ב"סטרדיי נייט לייב" הוא מגלם את ג'ו ביידן, הבחור הטוב של המפלגה הדמוקרטית, לפי תפיסת העולם של יוצרי התוכנית, בוודאי מול הנשיא הנוכחי. לכן הגיוני שב"טד לאסו", הקומדיה החדשה של אפל TV, בחרו בו להיות הבחור הכל־אמריקאי הטוב שיגיע להיות דג מחוץ למים באנגליה, המאמי בריבוע.

 

 

 

סודקיס מגלם ב”טד לאסו” מאמן פוטבול אמריקאי שנשלח לאנגליה כדי להיות מאמן של קבוצת כדורגל כושלת, כשהוא אפילו לא יודע מהו נבדל או פנדל. טד הוא סוג של קריקטורה מהלכת. הוא מזכיר את נד פלאנדרס מ"משפחת סימפסון", גם בגלל השפם והתסרוקת המיושבת ונימת הדיבור שלו, וגם בטוב לבו ותמימותו המופרזים.

 

באמצע: סודקיס ב"טד לאסו" באמצע: סודקיס ב"טד לאסו" צילום: Apple TV

 

עם בואו לאנגליה הוא לא מתרגז מדי כשעיתונאי במסיבת עיתונאים מפיל אותו בפח, כשהאוהדים קוראים לו בשמות גנאי, כשהשחקנים לא סרים למרותו, וכשבעלת הקבוצה משתמשת בו ככלי לנגח את בעלה לשעבר. הפער ביניהם הוא מהעלילות הבולטות בסדרה - הוא מנסה להתקרב אליה בדרכי נועם ובעוגיות, אך היא אנגלייה צוננת שנרתעת ממחוות כאלה. ההבדל בין אמריקאים ובריטים הוא כר פורה להומור. ב"אפיזודס" עם מאט לה בלנק, על יוצרי טלוויזיה בריטים שמגיעים להוליווד כדי לעבד את סדרת הטלוויזיה שלהם לקהל האמריקאים, עשו מזה מטעמים. גם ב”טד לאסו” של ביל לורנס ("סקרבס", "ספין סיטי") יש הרבה רגעים חמודים ורגעים מסוימים מרגשים.

 

הסדרה החלה בכלל כפרסומת לשידורי ליגת הכדורגל האמריקאית ב־NBC, והזווית של כדורגל שמוצגת בה בהחלט טובה כי רבות צחקו כבר על חוסר ההבנה של אמריקאים במשחק הפופולרי ביותר בעולם מול דבקותם בפוטבול. הזווית מופרכת כמובן, כל מי שמכיר קצת כדורגל אנגלי, או אפילו רק צפו בסדרות תעודה כמו "סאנדרלנד עד המוות" או "מפסידנים" (שתיהן בנטפליקס), יודעים כי קהל האוהדים הבריטי חסר סבלנות למאמנים שמבינים יותר מטד והם זכו ליחס גרוע יותר. אין שום חמלה או מחילה למאמן כושל שלא מבין מהחיים שלו.

 

המשך הסדרה בת עשרת הפרקים ברור, טד לאסו הרי יצליח לרכך את כולם, ובזכות ערכים טובים של נתינה והקשבה, הוא גם יביא את הקבוצה להישגים וימצא מקום בלבם של כל המתנגדים. הוא יתרגל לדברים הבריטיים, חוץ מתה כנראה, והם יגלו דבר אחר - דבר שכנראה נשכח באנגליה ובאירופה ואולי בעולם - שהמאמי האמריקאי, קלישאת סרטים וסדרות מפעם שהמציאות דחקה, חי וקיים (לפחות בלב יוצרי הטלוויזיה).

x