$
קולנוע וטלוויזיה

ביקור בסהרונים של אוסטרליה: על הסדרה "עקורים"

הסדרה שיצרה קייט בלנשט ועוסקת במדיניות ההגירה האכזרית של אוסטרליה, מצליחה להציג סיפור מורכב, מפתיע ומותח

רותה קופפר 08:2102.08.20

איבון סטרהובסקי, המוכרת לרוב צופי הטלוויזיה כסרינה ג'וי מ"סיפורה של שפחה", הרעיה האכזרית והסמי-פריווילגית, החנוטה בחליפות הירוקות-כחולות, נמצאת בסדרה החדשה בכיכובה בצד השני של מאזן האימה. ב"עקורים", הסדרה האוסטרלית המשודרת בנטפליקס, הפעם היא האשה במנוסה. בראשית הסדרה, היא מזכירה בחזותה את הגבירה מהדיסטופיה המבוססת על ספרה של מרגרט אטווד, וזה מן הסתם מכוון: היא דיילת אוויר הלבושה בחליפה חנוטה כחולה כהה ושיערה הבלונדיני אסוף מאחור. אך עם הזמן מתברר כי המדים הללו הם מגבלה חברתית גם אם לא הממשל הכתיב אותם. היא מתרחקת מהדימוי הזה, ומשתנה אל תוך העולם הריאליסטי של “עקורים”, שהוא אמנם לא דיסטופי אבל מתאר מציאות קשה, אולי אף יותר מזו המדומיינת.

 

“עקורים". מסופרת מנקודת המבט הלבנה ולמרות זאת ראויה “עקורים". מסופרת מנקודת המבט הלבנה ולמרות זאת ראויה צילום: Netflix

 

"עקורים", סדרה שיצרו כוכבת הקולנוע קייט בלאנשט (שמופיעה בה בתפקיד קטן ומצוין) טוני איירס ואליז מקרדי, עוסקת במערכת ההגירה האכזרית של מולדתה, אוסטרליה, בתקופה שבה היחס למהגרים בכל העולם הוא נורא, ונבזי במיוחד בארצות הברית תחת ההנהגתו של דונלד טראמפ.

 

המיני-סדרה, בת שישה פרקים, שואבת השראה מסיפורה האמיתי של קורנליה ראו, שנעצרה במתקן שמזכיר את מחנה המעצר סהרונים בישראל.

 

זה אולי לא הוגן להתחיל את תיאור הסדרה דווקא בעלילה של האשה הלבנה בסיפור, כאשר המהגרים האחרים בה הם מאפגניססטן, ממדינות אפריקה והמזרח התיכון, אבל האשמה היא בסדרה, שמתמקדת בה. סופי (סטרהובסקי) היא דיילת אוויר שמסרבת ללכת בתלם שהוריה, מהגרים מגרמניה, הסלילו לה — חיי משפחה בורגניים לתפארת, כמו שהקימה אחותה הגדולה. היא בורחת מביתם ומצטרפת למעין כת של רקדנים, שמנהיגים אותה בלאנשט ודומיניק ווסט ("הסמויה", "הרומן"). לאחר שסופי מתאכזבת ועוברת משבר בכת היא מגיעה בדרך לא דרך, למחנה עקורים באמצע המדבר האוסטרלי, כשהיא מעמידה פנים שהיא מהגרת גרמניה.

 

במקביל מסופר סיפורו של אמיר (פייסל באזי), פליט אפגני הבורח מהטליבאן, יחד עם אשתו ושתי בנותיו. התלאות שהמשפחה עוברת עד שהיא מגיעה למחנה המעצר הם מהסוג שמסופרים כמעט דרך קבע באופן שטחי ועובדתי, על אף שהם מזוויעים. ב"עקורים" הם מתוארים באופן רגשי ובלב כבד.

 

עוד סיפור משפחתי המתואר בסדרה הוא של קאם (ג'אי קורטני) שלמרות התנגדות מצד אחותו, פעילת זכויות פליטים המתנדבת במתקנים שכאלה, נהפך לשומר במתקן. הוא נחשף למה שנעשה שם, ומבין עד כמה משרתו עולה לו במחיר מוסרי.

 

המסר של "עקורים" (Stateless) ברור ומוגש מעל לכל - מדיניות ההגירה של אוסטרליה קשה, וגם האנשים שהולכים לעבוד במתקנים הללו, ונהפכים לקלגסים, הם קורבנות של השיטה, אבל המסר לא פלקטי. הסיפור של סופי מורכב, מפתיע וגם מותח, כך גם זה של אמיר.

 

היחס למהגרים הוא בעיה קשה שמצריכה זרקור, וטוב שיואר גם אם זה נעשה דרך הפריזמה של נשים לבנות (היוצרת קייט בלאנשט, השחקנית סטרהובסקי והאשה שעליה מבוסס הסיפור, קורנליה ראו).

x