שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
אמנות ועיצוב

רעות פרסטר: “משרד החינוך צריך לגבות את האמנות"

פרסטר, המנהלת החדשה של מוזיאון פתח תקווה, מתריעה ש”מוזיאונים לאמנות יישארו במצוקה כלכלית מתמדת" אם יצטרכו להסתמך רק על תקציב משרד התרבות

רעות ברנע 08:0913.07.20

לא כל יום ממנים בישראל מנהלת מוזיאון חדשה, וכשמינוי כזה מתקבל בדיוק באחת התקופות הקשות שעוברות על האמנות, זה מאתגר פי כמה. רעות פרסטר נכנסת ביים אלה לתפקידה החדש כמנהלת מוזיאון פתח תקווה לאמנות, וגם למנהלת תחום האמנות בעיר ותעבוד לצדה של האוצרת הראשית אירנה גורדון.

 

פרסטר מחליפה את דרורית גור־אריה, שכיהנה הן כמנהלת והן כאוצרת ראשית של המוזיאון במשך כ־20 שנה. בתקופתה של גור־אריה נהפך המוזיאון לאחד המובילים בסצנת האמנות המקומית, עם תערוכות שבהן ניתן דגש לאמנים ישראלים ועיסוק בעיקר בנושאים חברתיים,  גלובליים והיבטים תרבותיים ואמנותיים".

 

 

 

פרסטר (51) היא אמנית ותיקה. היא למדה אמנות במדרשה ומאמצע שנות ה־90 מציגה בתערוכות יחיד ובתערוכות קבוצתיות בארץ ובעולם. היא החלה לשלב תפירה וטקסטיל ביצירותיה עוד לפני שהדבר נעשה נפוץ באמנות, ולפני כעשור, אחרי מות בן זוגה הסופר והעיתונאי אהוד אשרי, היא הציגה תערוכה שעסקה בימי מחלתו ובמותו.

 

 

רעות פרסטר רעות פרסטר צילום: תומי הרפז

 

זה 19 שנה שהיא חלק מהצוות של מוזיאון פתח תקווה שנהפך בשנים הללו למוערך גם בזכות תחום החינוך שפרסטר עמדה בראשו. “יש לי היום פרפסקטיבה רחבה יחסית בנוגע למהו מוזיאון ומה הוא צריך להיות. יש לי חזון והמון חלומות בנוגע למה שצריך לעשות”, היא אומרת עם כניסתה לתפקיד, אבל לדבריה, היא שומרת על עמדה מפוכחת גם מסיבות תקציביות: “הבנתי שהוחלט באופן גורף שמוזיאונים לאמנות לא מקבלים תקציב ממשרד החינוך, אף שחלק ניכר מהפעילות שהם עושים היא חינוכית. זה עוד אולי היה הגיוני אם התקציב ממשרד התרבות היה מספיק, אבל הוא לא. אני מנסה להבין מדוע מוזיאונים לטבע או להיסטוריה כן נמצאים תחת משרד החינוך ומוזיאונים לאמנות לא. יש גם כאלה כמו מוזיאון המדע שמקבלים תקציב ממשרד החינוך וממשרד המדע והטכנולוגיה. לנו נשאר רק הכסף ממשרד התרבות, ולכן המוזיאונים יישארו במצוקה כלכלית מתמדת. זה תחום שאינו מגובה ואינו מקודם מספיק”.

 

מה הצעד הראשון שלך כמנהלת?

“רוב הפעילות כרגע מתרכזת בגיוס משאבים. בפנייה מתוכננת למשרדי התרבות והחינוך ובגיוס תרומות פרטיות, אף שאנחנו מוזיאון עירוני שנתמך גם על ידי העירייה”.

 

יש ציפיות משר התרבות החדש?

“חילי טרופר סימס לי ברכות עם כניסתי לתפקיד, וזה כבר מחזק. מתי קרה בעבר ששר תרבות סימס למנהל מוזיאון חדש? אם יש גישה חיובית חדשה זה כבר טוב, מישהו שרואה את המקום שלנו”.

 

העובדה שאת אמנית בעצמך היא יתרון מבחינתך בניהול מוזיאון?

“העובדה שעבדתי במוזיאון במשך כל השנים האלה וגם אצרתי תערוכות גרמה לי להבין עד כמה הקהל אוהב לפגוש את האמן, את האוצר, את הדבר האמיתי”.

 

קבלו ניוזלטר יומי המסכם את חדשות היום ישירות למייל שלכם. לחצו להרשמה

x