$
מוזיקה

הסיכון עליכם: לייב ניישן משנה את חוזי ההופעות מול האמנים

רולינג סטון: מפיקת ההופעות החיות הגדולה בצפון אמריקה משנה את חוזי ההתקשרות מול האמנים במטרה לחסוך בעלויות. בין השינויים - הפחתת תשלום הערבות המובטח לפני הופעות, ותשלום רק רבע ממנו במקרה של ביטול הופעה - ולא 100% כפי שהיה נהוג עד עתה

שירות כלכליסט 16:3518.06.20
עדיין לא ברור מתי יתקיימו שוב הופעות מוזיקה בפני קהל רב של צופים נלהבים, ולכן בלייב ניישן – מפיקת ההופעות החיות הגדולה בצפון אמריקה – משנים את חוזי ההתקשרות מול האמנים בניסיון לחסוך קצת בעלויות.

 

 

מגזין המוזיקה רולינג סטון פרסם מכתב שנשלח על ידי החברה למנהלי האמנים ובו היא מפרטת את השינויים שיידרשו עבור ההופעות והפסטיבלים שיתקיימו בשנה הבאה. מטרת מרבית השינויים היא להעביר כמה שיותר מהנטל הפיננסי לאמנים עצמם.

 

כך למשל, החברה דורשת להפחית ב-20% את תשלום הערבות המובטחת לזמרים לפני ההופעה. כמו כן, במקרה של ביטול הופעה בשל מכירת כרטיסים לא מספקת, האמנים יקבלו רק 25% מהערבות הזו ולא 100% כפי שהיה נהוג עד עתה.

 

קונצרט רוק של בילי אייליש קונצרט רוק של בילי אייליש צילום: גטי אימג'ס

 

 

מעבר לכך, במקרה שהזמר מבטל את ההופעה ומפר את החוזה, הוא יידרש לשלם לחברה סכום הכפול מהתשלום שהובטח לו. לפי העיתון, זו דרישה שעד היום לא הייתה קיימת בעולם המוזיקה, אך בעוד שהיא תעלה לאמנים אלפי דולרים היא תחסוך ללייב ניישן מיליונים בשנה.

 

 

פסטיבל הרוק רדינג באנגליה פסטיבל הרוק רדינג באנגליה צילום: Live Nation

 

 

"אנחנו בהחלט מודעים לחשיבות של השינויים הללו, ולכן שקלנו את העניין בכובד ראש", נכתב במכתב. "אנחנו חיים בתקופה חסרת תקדים ועלינו להתאים עצמנו לשינוי בביקוש בשוק, העלייה החדה בחלק מהעלויות ואי הוודאות הגובר שפוגע במשימה שלנו. על מנת שנוכל להתקדם, עלינו לנקוט בשינוים מסויימים בחוזים שלנו עם האמנים".

 

לפי דרישה נוספת, האמנים ולא החברה הם שיהיו אחראים להשגת ביטוח במקרה של ביטולים. "האמן נדרש להשיג ביטוח בפני ביטולים מכיוון שהמפיקה אינה אחראית לתשלום האמן במקרה של ביטול פסטיבל בגלל מזג האוויר או כוח עליון", הסבירו.

 

"אנחנו מודים לכם ולכל האמנים שמבינים את הצורך בשינוים הללו על מנת שנוכל לאפשר לתעשיית הפסטיבלים להמשיך להתקיים לא רק עבור האמנים והמפיקים, אלא גם עבור המעריצים", סיימו.  

x